Moja działka

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Moja działka

Post autor: Jan Twardowski »

Witam.
Dziękuję wszystkim za pochwały chciałem szybciej odpisać ale już dzisiaj wyjeżdżamy w góry więc trzeba było skość trawę ,popielić tam gdzie wyszło zielsko ,zebrać truskawki i ogórki i je w słoiki zrobić.
Joasiu faktycznie warzywnik jak dla nas za duży ale sporo ludzi u nas zagląda więc lubimy się dzielić z tym co wyrośnie. Tym bardziej ,że nie używam żadnej chemii wszystko zdrowe więc i chętnych dużo.
Danusiu młode ziemniaki jeszcze nie kopałem bo mam stare ale po przyjeździe na pewno spróbuję.
Halinko u mnie z deszczem jest słabo jest dosyć sucho ale mam nadzieję ,że niedługo popada. Po za tym w miarę ciepło bo ostatnio po 27 stopni.
Tadzio stonka u mnie praktycznie nie występuje ,codziennie zaglądam i znalazłem tylko kilka sztuk.
Gosiu dzięki ale faktycznie jak na razie wszystko pięknie rośnie ale jestem ciekaw jak przyjadę po 10 dniach jak to będzie wyglądać.
Janinko ogórki wczoraj zrywałem już drugi raz i najgorsze ,że jak wyjedziemy to będzie największy wysyp. Zawsze u mnie ogórki były w połowie lipca nie wiem czemu w tym roku tak szybko dorosły. Na marchewkę też nie mogę narzekać bo ładnie rośnie jedną grządkę miałem szybciej sadzoną i obecnie jest już dosyć duża na obiadki w sam raz.
Kaju obecnie faktycznie robi się coraz smaczniej bo po za warzywami ,które możemy się zajadać to już sporo owoców jest do jedzenia między innymi żółta malina ,malino-jeżyna,czereśnie agrest i czarna porzeczka.
Marysiu teraz to przejechałaś po bandzie przecież Twój ogród to raj dla oka tyle pięknych i różnorodnych kwiatów i bardzo ładnie zadbanych tak samo jak wszyscy tu na forum mają pięknie zadbane ogrody bo to jest co my wszyscy lubimy robić ,choć może czasami jest ciężko i łupie w kręgosłupie lub bolą kolana ale potem jak pięknie urośnie ,zakwitnie to aż miło popatrzeć jak przyroda odwzajemnia.
Pozdrawiam wszystkich.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Moja działka

Post autor: Jan Twardowski »

Witam Wszystkich po dłuższym czasie. Mam mały problem jak co roku we folii mam pomidory ,które zawsze dobrze rosną ale w tym roku wyjątkowo mam dużo chociaż dużo rozdaję rodzinie i sąsiadom to i tak jest ich sporo.
Dzisiaj miałem zerwać pomidory bo żona chciała zrobić przecier pomidorowy ale jak widziała ,że mam zerwane 5 wiader to kazała już skończyć zrywanie a jeszcze sporo ich zostało. I mam pytanie co można jeszcze zrobić z pomidorów ale coś smacznego ,aha suszenie nie wchodzi w rachubę. Może ktoś ma dobry przepis na coś.

Obrazek

Jeszcze trochę zostało.

Obrazek
Pozdrawiam.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1437
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Moja działka

Post autor: ANDU »

Np sos pomidorowy z dodatkiem pieczonej czerwonej papryki (taki trochę inny keczup), właśnie go robię.
Pomidory suszone polecam, ale w zalewie olejowej,albo sos warzywny ortolana - do szybkiego dania z makaronu. Ilości tego masz imponujące, u mnie kilka krzaków pomidorów ,ale tak pod gwiazdami i też sporo pomidorów tak do codziennego jedzenia.
pozd i smacznego
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1437
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Moja działka

Post autor: ANDU »

ANDU pisze:Np sos pomidorowy z dodatkiem pieczonej czerwonej papryki (taki trochę inny keczup), właśnie go robię.
Pomidory suszone polecam, ale w zalewie olejowej,albo sos warzywny ortolana - do szybkiego dania z makaronu. Ilości tego masz imponujące, u mnie kilka krzaków pomidorów ,ale tak pod gwiazdami i też sporo pomidorów tak do codziennego jedzenia.
pozd i smacznego
Można też rozparować pomidory przetrzeć przez durszlak i do słoi spasteryzować(bez zagęszczania) baza do wszystkiego co potrzebuje pomidory , np wymieszać z kefirem ,albo maślanką, albo gazpacho zrobić.
Polecam pomidory kiszone - np do zupy pomidorowej - nadaje szczególnego smaku - robi się je tak jak ogórki kiszone.
ANDU
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Moja działka

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Janku ! Masz prawdziwą klęskę urodzaju :hyhy: . Chętnie bym od Ciebie wzięła wiaderko , żeby Cię odciążyć :mrgreen: , zjadam pomidory zawsze te ze sklepu , oprócz garstki koktajlowych ,które wyrosły mi na balkonie .
Może możesz wykorzystać je jako dodatek do różnych sałatek w słoikach na zimę ? Niestety nie mam sprawdzonego przepisu . A może zrób po prostu pyszny sok pomidorowy ,lekko posolony i popieprzony ,pasteryzowany w butelkach ? To chyba najszybszy sposób na ich zagospodarowanie :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Moja działka

Post autor: Jan Twardowski »

Witam. Coś mi internet przez 2 dni nie działał nie mogłem otworzyć stron. Z tych pomidorów zrobiłem 28 litrowych słoików myślę ,że to wystarczy jak na pierwszy raz.
Dzięki ANDU za propozycje ,żona wybrała tą z kiszeniem i zakisiła na początek 14 średnich słoików aby wypróbować co do przepisu z papryką to musieliśmy odpuścić bo nie mam swojej papryki a nie chcę mieszać z kupną. wszystkie soki,kompoty itp robimy wyłącznie z naszych owoców i warzyw. Co do reszty dojrzałych pomidorów udało mi się namówić szwagierkę na przecier i dostała ponad 20 kg pomidorów.
Sylwia,Gosia ,żebyśmy mieszkali blisko to z miłą chęcią bym podarował nawet więcej jak jednym wiadrem pomidorów. Chociaż teraz obecnie mam tylko tyle co dla siebie około 2 kg dziennie. Ale na kompostowniku mam też 4 krzaki koktajlowych ,które naprawdę mocno się rozrosły bo od miesiąca nie obrywam odrostów ale te zrywamy na bieżąco bo ,każdy je lubi zrywać i je zajadać.
Pozdrawiam.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1437
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Moja działka

Post autor: ANDU »

Jan Twardowski pisze:Witam. Coś mi internet przez 2 dni nie działał nie mogłem otworzyć stron. Z tych pomidorów zrobiłem 28 litrowych słoików myślę ,że to wystarczy jak na pierwszy raz.
Dzięki ANDU za propozycje ,żona wybrała tą z kiszeniem i zakisiła na początek 14 średnich słoików aby wypróbować co do przepisu z papryką to musieliśmy odpuścić bo nie mam swojej papryki a nie chcę mieszać z kupną. wszystkie soki,kompoty itp robimy wyłącznie z naszych owoców i warzyw. Co do reszty dojrzałych pomidorów udało mi się namówić szwagierkę na przecier i dostała ponad 20 kg pomidorów.
Sylwia,Gosia ,żebyśmy mieszkali blisko to z miłą chęcią bym podarował nawet więcej jak jednym wiadrem pomidorów. Chociaż teraz obecnie mam tylko tyle co dla siebie około 2 kg dziennie. Ale na kompostowniku mam też 4 krzaki koktajlowych ,które naprawdę mocno się rozrosły bo od miesiąca nie obrywam odrostów ale te zrywamy na bieżąco bo ,każdy je lubi zrywać i je zajadać.
Pozdrawiam.
Super cieszę się,że mogłem coś praktycznego doradzić. Polecam jeszcze to http://smakujmy.pl/8131sos-warzywny-ortolana/
Smacznego.
pozd
ANDU
ODPOWIEDZ