Mój zielony dom i...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Kasiu masz rację i za pomoc w identyfikacji dostaniesz punkt. :mrgreen:
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Marylko, Lilu, Kasiu, Gosiu i wszyscy którzy podziwiają moje róże wielkie dzięki w imieniu róż. :-D W tym roku na pewno róż nie będę sadzić, bo modernizuję zakątek poddębowy i skalno-żwirowe miejsce juk.Może w przyszłym roku - już mam jakieś pomysły, ale fizycznie nie wydolę. :-/
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

To może przedstawię moje kolejne róże tym razem wielkokwiatowe. Obie niby podobne bo czerwone, ale różnią się dość znacznie.
Pierwsza ma wielkie bo dochodzące do 13cm kwiaty, są bardzo trwałe bo utrzymują się nawet do 2 tygodni, ale nie pachną wcale.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
a to obecny pierwszy z kolejnych kwiat
Obrazek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Druga wielkokwiatowa to prawdziwa ale krucha piękność. Kwiaty ma wielkości 11cm, aksamitne płatki - około 24szt. i przepięknie pachnie tak typowo różano.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Obrazek
teraz ponownie kwitnie tylko ten pierwszy kwiat zniknął bardzo szybko, ale będą następne. Przypuszczam że to Ingrid Bergman ale nie jestem pewna. :-/
Obrazek
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Taką aksamitną ciemnoczerwoną różę miała długie lata moja mama, już się za nią rozglądałam ale na razie nie znalazłam. Sróbuję poszukać Ingrid Bergman.Parę róży wiekokwiatowych i angielskich posadziłam ubiegłego roku, tego roku też chcę posadzić parę krzewów , podobają mi się wysokie krzaczaste, ze względu na moją sferę klimatyczną muszę wybierać między historycznymi które kwitną raz w roku,znalazłam też parę róż sadowych które by mogły ewentualnie u mnie dobrze rosnąć.Więc podglądam róże w cudzych ogrodach i cieszę się myślą że może i ja kiedyś coś podobnie cudownego będę posiadać. :shock:
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Piękne masz te róże!
Tak się zastanawiam, czy ta ostatnia, aksamitna, to nie "Barcarole rosa".
Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Kasiu w opisie Barkarolii pisze że ona rośnie silnie do 170cm a moja to maleństwo dochodzące najwyżej do 70cm. Jeszcze myślałam o róży Nina Weibull ale wciąż nie wiem jak ma na imię. Dostałam ją kilka lat temu od znajomej, która likwidowała ogródek więc pewnie jest bardzo stara, ale wciąż piękna. Jej pewnie też pomogła mikoryza, bo wydaje mi się, że w tym roku ma więcej i większe kwiaty. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

No tak, to "Barcarole rosa" raczej odpada.
To może jeszcze weź proszę pod uwagę odmianę 'Papa Meilland'. Barwą jest bardzo podobna do Twojej :-)
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Kasiu to chyba jest to. :!: Z jedynego opisu jaki znalazłam na blogu-Moje róże-moja pasja to wynikałoby że to jest ta róża, zdjęcia mają trochę niewyraźne albo w innym stadium rozkwitu. Co prawda u mnie nie rośnie tak wysoka i jak dotąd nie przemarzła, ale chyba dlatego, że rośnie przy samym domu i jest osłonięta przez liście rozplenicy japońskiej. Wielkie dzięki za pomoc w identyfikacji, punkcik dla Ciebie. :lol:
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Dzisiaj tak daliowo. Właściwie to mam tylko dwie odmiany dalii: wielkokwiatowa igiełkowa o biskupim kolorze
Obrazek
trochę przekłamany kolor i dalię czerwoną, która czasami robi się taka
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
powinna być taka. Te zmiany kolorystyczne nie występują każdego roku. W tym roku są duże i zastanawiam się czym to jest spowodowane, czy to jakaś choroba :?:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ładne dalie ale te przebarwienia mogą być oznaką zarażenia chorobą wirusową - mozaika dalii.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

piotrek_ns pisze: te przebarwienia mogą być oznaką zarażenia chorobą wirusową - mozaika dalii.
A ja myślałam że taka jej uroda...Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

piotrek_ns pisze:Ładne dalie ale te przebarwienia mogą być oznaką zarażenia chorobą wirusową - mozaika dalii.
Czytałam, że podobna choroba atakuje też tulipany i na jej skutek występują podobne przebarwienia. Ale mimo wszystko jest niezwykła. Kaktusowa I klasa :-D
Róża czerwona "prawdziwa piękność" jak napisałaś, bardzo mi się podoba. Znawcą nie jestem, tylko trochę czytam ostatnio o różach, ale rzeczywiście podobna do Ingrid Begrman :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Piotrek tak myślałam, że ta jakaś choroba. :-( Taka intensywność przebarwień jest w tym roku wyjątkowa. I co ja mam teraz robić z tymi daliami, bo nie znalazłam nic ciekawego na ten temat. :?:
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

To może dzisiaj trochę zieloności.
Obrazek
juka po kwitnieniu, hosta i trzmielina wspinająca się na siatkę
Obrazek
wrzosiec z trzmieliną
Obrazek
zakątek cienisty-orliki,hosta,parzydło leśne,odrastająca hortensja i jakiś dziki bodziszek
Obrazek
żurawka i kosodrzewina
Obrazek
i w końcu zabrała się do kwitnięcia rozplenica japońska
ODPOWIEDZ