mój skrawek ziemi :)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co znaczy na nieużytkach za płotem?? Chcesz powiedzieć, że zaśmiecasz swoje otoczenie czy go tam posadziłaś??
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

a jak sądzisz??
proste, że posadziłam, przecież nie wyrzucę za siatkę krzaczora...

Obrazek

jak widać na obrazku krzaczory wsadzone- jak się przyjmą, to dobrze, a jak nie, będzie opał...
postanowiłam, że to, co mi się nie zmieści w ogródku, będę wsadzać za siatkę- z czasem może zasłonię trochę te paskudne słupy, a i nasza działeczka będzie troszkę osłonięta przed wścibskimi przechodniami ;-)

p.s. swoją drogą może macie pomysł, jak osłonić widoczną na fotce siatkę, żeby nie przeszkadzać rosnącym obok borówkom? to od strony południowej, więc słońce patrzy z wysoka, ale co z korzeniami?
ogrodnik NIE-doskonały :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To bardzo dobrze, że posadziłaś :-D Wiesz, u nas na działkach nie takie rzeczy (wyrzucanie za płot) ludzie robią i jest to straszne i dla mnie niezrozumiałe. A masz rację jak się przyjmą i urosną będą wyglądały świetnie. A jeśli chodzi o siatkę to od południowej strony i przy borówkach ciężko będzie siatkę zasłonić, chyba że czymś jednorocznym. U mnie w śród borówek rósł w zeszłym roku bardzo ładnie wilec niebieski.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ja na siatkę zastosowałam winobluszcz pięciolistkowy (siatka zgrzewana, powleczona jakimś tworzywem). Mam go drugi rok, świetnie izoluje od otoczenia zewnętrznego. Daje duże przyrosty roczne. Można go przycinać. Miałam kiedyś wilec na siatce, ale jesienią to była mordęga, aby go z niej wyskubać. Osobiście bym nie polecała. Poza tym bardzo się rozsiewał.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Genia_gp pisze:Ja na siatkę zastosowałam winobluszcz pięciolistkowy.
Ja mam trzmielinę...pięknie wygląda. Niestety w pierwszych latach nie daje takich dużych przyrostów. Teraz gdy osiągnęła pożądaną przeze mnie wysokość...rośnie jak oszalała. :lol:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

ja też myślałam o trzmielinie, ale podobno mocno się rozrasta u podstawy i zagłuszyłaby borówki.
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

"wyskoczyłam" na ogródek w czasie drzemki Emi i...
o zgrozo- czyżby peonia zawiązała pączek kwiatowy???

Obrazek

ponieważ już w paczce, jaką dostałam wystawiała listek, wsadziłam ją w doniczkę i do piwnicy. Teraz, kiedy słonko już ładnie patrzy, na dzień wystawiałam ją do ogródka, żeby się przyzwyczaiła przed wysadzeniem, a na noc jeszcze do domku. Wczoraj rano poszła na ogród i została na noc, a dziś... taka niespodzianka :-?
Tak, tak wiem, że pączek muszę oberwać ( aż żal :cry: ), ale co dalej? mogę ją wkopać? czy muszę odczekać?

i jeszcze takie coś- co to jest?
Obrazek

ja mam swój typ, ale moja Mama uparcie twierdzi, że to coś zupełni innego :-)
a więc "pytanie do przyjaciela"- nie podam możliwych odpowiedzi, żeby nic nie sugerować
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Witaj! Jeżeli się nie mylę to hiacynty, pięknie kwitną i pachną też pięknie. ;-) :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

dzięki Halinko! Nie wygląda Ci to na lilie, co?
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

A wiesz,że nie pomyślałam :oops:
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

ano właśnie, to już wiemy, jakie są opcje :-)

według mnie, są to moje zaginione hiacynciki, które Mama omyłkowo wsadziła- może z tulipanami, kto wie...?
zaś według mojej Mamy są to raczej lilie, które w tymże miejscu być powinny- bo Ona nie przypomina sobie sadzenia hiacyntów...
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Marcy to na 100% hiacynty :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

tengel27 pisze:Marcy to na 100% hiacynty :-)
alleluja!!! :mrgreen:
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

wszyscy się chwalą pięknymi wiosennymi kolorami, a u mnie niestety wiosenności jak na lekarstwo... :-?
walczymy więc (z nieocenioną pomocą Męża :mrgreen: ) z trawnikiem o nowe rabatki

i tak rabatki doczekał się mój cienisty zakątek

widok od strony ogrodu:
Obrazek

a tu w środku:
Obrazek

na linii krzewów od strony wewnętrznej będzie jeszcze jakaś kratownica i oczywiście pergolka w "wejściu"

i powiększona/ pogłębiona została rabatka brzegowa
Obrazek

Nie ma się w zasadzie czym chwalić, ale skoro już postanowiłam dokumentować zmiany w ogrodzie, niechże będą o nich i Wasze opinie... (za które z góry dziękuję :-> )
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Kiedyś pisałam,że Twój ogród przypomina mi mój i proszę,masz cienisty zakątek jak ja ,choć niewiele w nim rośnie bo konwalie, paprocie i funkie.Kiedyś była bergenia ale ją przeniosłam w inny zakątek też cienisty.Pod innymi iglakami i orzechem mam tulipany,dąbrówkę,barwinek,psiząb i oczywiście konwalie.Zanim obrośnie orzech i zasłoni słoneczko w trawniku kwitną krokusy,szafirki,żonkile i tulipany.Ale myślę,że inni też Ci coś poradzą co wsadzić.
pozdrawiam Elżbieta
ODPOWIEDZ