Mój skrawek świata

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Agnes »

To roślinka wieloletnia i myślę, że warto ją mieć. Za darmo, a tyle uroku. Na przedłużony weekend jadę na działkę i wyruszam na łąki ;)
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Agnes, gdybyś nie znalazła, to daj znać. Podeślę Ci nasiona lub sadzonkę. :mrgreen:

-- Ostatnio dodano 2012-08-10, 08:52 --

Witam! :)
Często oglądam ogrody innych w poszukiwaniu inspiracji. Większość jest tak piękna, że kiedy chcę coś napisać, po prostu brakuje mi odpowiednich słów. Patrząc na te wszystkie rabaty, kolory kwiatów i krzewów, widzę ogrom czekającej mnie pracy. Wszystkie pomysły skrzętnie notuję (mój Arek zastanawia się ile z tego będzie musiał wykonać :mrgreen: ), a lista roślin do kupienia ciągle rośnie. Ogrodnictwo to bardzo kosztowne hobby, ale sami wiecie o tym najlepiej. Ciągle czegoś brakuje, coś by się przydało. Przyznam, że pokazywałam na początku swój ogród z pewnymi obawami, gdyż nie jest taki kolorowy i piękny, jak inne. To właściwie początek jego tworzenia.
Bardzo się cieszę, że trafiłam na to forum. Często zastanawiam się jeszcze, czy coś napisać do danego tematu, czy nie, jednak coraz śmielej wyrażam swoje opinie.
Na dziś starczy tych rozmyślań.

Pora napisać coś weselszego :lol:
Perowskia nadal kwitnie niestrudzenie. Rozchodnik okazały szykuje się, aby pokazać swe kwiaty. Trawa ładnie kiełkuje na ostatnio założonym trawniku. W planach mamy jeszcze jeden jego fragment do założenia na ten rok. Ja zbieram nasiona, a mój Arek wraz z moim teściem budują hamak z kołków dębowych. Jak będzie ukończony, to przedstawię fotorelację. Może komuś się spodoba i też będzie budował...
Załączniki
P7291273.jpg
P8021271.jpg
P8021272.jpg
P8021274.jpg
P8021282.jpg
Moja maleńka lantana z kradzionej gałązki.
Moja maleńka lantana z kradzionej gałązki.
P8021285.jpg
P8021286.jpg
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Agnes »

Śliczna ta lantana, ja też czasami coś skubnę. Aktualnie ukorzeniam berberysy z bordowymi listkami i pstrymi. Zobaczymy co z tego będzie.
Czekam z niecierpliwością na ten hamak, no i w ogóle rozwój ogrodu, a jak już wspominałam, zapowiada się zacny :D
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Agnes, Ja też próbowałam ukorzeniać berberysy, ale mi się nie udało. Dostałam 3 od mamy. Jednej wiosny zauważyłam pod nimi dziwne siewki z żółtym korzeniem. Przesadziłam i teraz mam berberysów po dziurki w nosie :lol: . Każdego roku są nowe siewki.
Nawet Kasztanowca wyhodowałam, tylko nie wiem gdzie go posadzić...
Załączniki
P8021255.jpg
P8021256.jpg
P8021254.jpg
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Agnes »

O matko, to będziesz miała olbrzyma :D
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Mój skrawek świata

Post autor: JaDorka »

Fakt, tego olbrzyma możesz mieć po dziurki w nosie jeśli zasłoni Ci całe słoneczko ;) ;)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Elzbieta M »

Małgosiu, nie tylko Tobie spodobała się krwawnica (jeśli to faktycznie ta roślinka z 1 zdjęcia). Ja zrobiłam to samo - wykopałam na łące, w trakcie kwitnienia. Zwiędła mi po przesadzeniu, więc przycięłam i po paru dniach puściła nowe pędy. Oczywiście, że jest wieloletnia - i podobno dosyć ekspansywna, więc zostaw jej więcej miejsca. Mam ją też w wątku, strona 6 - pierwsze i drugie zdjęcie z 11 lipca, możesz porównać czy to samo.
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Elu, tak, to jest ta sama roślina. Już biegnę po sekator przyciąć swoją. Moja też zwiędła po przesadzeniu. Ostatnio byliśmy z dziećmi na wycieczce rowerowej po naszej okolicy. Aż przystanęłam z wrażenia :shock: widząc całą podmokłą różową łąkę. To była właśnie ta krwawnica. Po prostu niesamowity widok. Nawet nie potrzeba było różowych okularów, bo różowo to już było! :lol:
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Małgorzata124 »

Małgosiu uszczypnij tym pęcherznicom listeczki na czubku, to się ładnie jeszcze rozkrzewią , jeżeli chodzi o krwawnicę to też ją przywlokłam z jakieś łąki, jest piękna chociaż w niektórych rejonach jest popularnym chwastem ja mam bardzo ciemny kolor, może to zależy od kwasowości gleby. :)
Gratuluję zapału do rozmnażania roślinek też sama wiele mam z rozmnażania po przez sadzonkowanie i wysiewanie, bardzo dobra metoda na uzyskanie ciekawych i niedrogich roślinek , stosuję ją już od wielu lat jak tylko mogę, bo np. mam dostęp do krzewów które chciałabym ukorzenić, czy nasion kwiatów które chciałabym mieć. ;)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Rozmnażanie roślin po prostu mnie fascynuje. Przy skromnym budżecie domowym jest ono niezastąpione w urządzaniu ogrodu. Często, gdy jedziemy gdzieś do znajomych, mąż powtarza, abym nie robiła inspekcji w ogródkach. :mrgreen: :lol:
Przedstawiam kilka roślin z własnego rozmnażania.

Na koniec wspomniany wcześniej Hamak. Jeszcze nie jest ustawiony na swoim miejscu, bo to straszny ciężar. Można jednak już sobie poleżeć. :mrgreen:
Załączniki
Jodła koreańska i trytoma z własnego siewu.
Jodła koreańska i trytoma z własnego siewu.
Samosiejki liatry i tawuły japońskiej.
Samosiejki liatry i tawuły japońskiej.
Magnolia gwieżdzista z nasion. Mam 2 sztuki.
Magnolia gwieżdzista z nasion. Mam 2 sztuki.
Ketmia z ukorzenionej gałązki.
Ketmia z ukorzenionej gałązki.
Hortensja ogrodowa z gałązki.
Hortensja ogrodowa z gałązki.
P8121471.jpg
P8121476.jpg
P8121477.jpg
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Agnes »

Powiem Ci Małgosiu, że podziwiam Twoje osiągnięcia, zwłaszcza jeśli chodzi o siewki magnolii. To chyba nie jest prosta sprawa. A hamak super. Konstrukcja solidna, też bym sobie poleżała na takim :D
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Hamak jeszcze muszę pomalować lakierobejcą, ale fakt, leży się super. :lol:

Z magnolią to było tek na próbę i chyba przez przypadek mi się udało. Zebrałam 5 nasion w parku (późnym latem), włożyłam do doniczki i o nich zapomniałam. Wykiełkowały na wiosnę 3, a ja zastanawiałam się co to, bo różne rośliny już wtykałam do tej doniczki. Rosną na razie w wiaderku, w oczekiwaniu na swoją kolej sadzenia. Są to rośliny z ubiegłego roku i na pierwszą zimę nie chciałam ich zostawiać na mrozie, a teraz czekam na miejsce dla nich. Chociaż może powinnam przetrzymać je w domu jeszcze jedną zimę? :?: Tak dla pewności. :niepewny: Na kwitnienie pewnie będę trochę czekać :( , ale warto. No i jeszcze ta satysfakcja, że to moja własna magnolia, a nie kupiona na targu. :D
Sobie zostawiłam 2, a jedną podarowałam bratowej, która jest ogrodowym laikiem.
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Agnes »

No powiem Ci, duża skuteczność, jeśli na pięć nasion wykiełkowały trzy :padam: . Ja bym chyba jeszcze przetrzymała w wiaderku na tę zimę, zwłaszcza, że te zimy teraz takie niestabilne, jak jest śnieg, to nie ma mrozu i na odwrót, a szkoda by było :D
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Mój skrawek świata

Post autor: lizz »

Agnes, chyba tak zrobię, przetrzymam te magnolie do wiosny na poddaszu. Zima niedługo i nie wiadomo jaka będzie.
Na kupno nowych nie mogę sobie pozwolić na razie, więc muszę o te zadbać szczególnie troskliwie. :D
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Mój skrawek świata

Post autor: Danka »

Gratulacje za roślinki z własnej uprawy :mrgreen: , a taki hamak i mi by się przydał :-D Tylko zastanawiam się ile czasu bym w nim spędzała :lol:
ODPOWIEDZ