Mój pierwszy ogród :)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Dobra, zmiana tematu.
Nieudolnie zrobiłam wizualizację mojego projektu cienistego kącika przy szopce (w Paint, hahaha). Niestety całość jest bez wyrazu, a mnie jakoś brakuje pomysłów - byłoby mi szalenie miło, gdyby ktoś miał jakieś propozycje. Bluszcze i paprocie już są (oczywiście malutkie).
Teoretycznie ma to wyglądać tak: (już można się śmiać) :-D
Obrazek
Największy problem mam z tym miejscem, gdzie widać eternit - tam po lewo będzie mój leśny skalniak (patrz fotka 'syf, jak gnój', rododendrona zostawiłam) no i chciałabym, żeby to było jakieś naturalne przejście, myślałam o kokoryczce, ale sama nie wiem...
Aha, druga sprawa, to te ohydne rury kanalizacyjne na ścianie domu (brytyjska specjalność) - dobrze byłoby je czymś zasłonić, ale czym?
Bardzo proszę o uwagi, zwłaszcza te krytyczne, póki czas.
Pozdrawiam towarzystwo :-)
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Nooo... nawet bym się pośmiała ale nie ma z czego ;-) żadne fotki ani rysunki nie widzę , nie wiem czy tylko ja :roll:
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Ja widzę, wrzucałam jak zwykle :-?
To dam linka
http://picasaweb.google.com/lh/photo/uX ... directlink
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zdjęcie widać. A projekcik nie taki zły. Ja bym tylko dorzucił jeszcze jakieś obrzeże przed funkiami oddzielające od trawnika. A rury można zakryć jakąś kratką ozdobną a jeśli jest miejsce to postawić skrzynkę i posiać wilca, fasolę ozdobną czy jakieś inne pnącze jednoroczne.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Ani kiedy otworzę link to to też nic nie widzę, to się mi jeszcze nie stało, szkoda że nic nie widzę :roll:
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

piotrek_ns pisze:Zdjęcie widać. A projekcik nie taki zły. Ja bym tylko dorzucił jeszcze jakieś obrzeże przed funkiami oddzielające od trawnika. A rury można zakryć jakąś kratką ozdobną a jeśli jest miejsce to postawić skrzynkę i posiać wilca, fasolę ozdobną czy jakieś inne pnącze jednoroczne.
Dziękuję :-)
Też bym dorzuciła obrzeże, ale właśnie nie wiem, jakie...myślałam o jakichś malutkich kwiatuszkach, w sumie utwierdziłam się po cienistej fotce Herbiego - on uznał słabe kwitnienie w cieniu za wadę, ja uważam za zaletę - nie chcę obfitego kwiecia - więc jakie bidne kwiatki widuje się pod lasem? Najlepiej białe. Na cieniutkich badylkach...chcę tą część ogródka utrzymać w klimacie leśnym...
Brałam kratkę pod uwagę, ale to jest ściana wschodnia ocieniona przez wieeeelki klon. Lubie wilca, ale on lubi słońce, fasola zresztą też. No ale na to mam czas do wiosny, na pewno coś wymyślę.
Ladys pisze:Ani kiedy otworzę link to to też nic nie widzę, to się mi jeszcze nie stało, szkoda że nic nie widzę :roll:
To jest dziwne.
Zrestartuj kompa, może ci jakieś głupie aktualizacje nie chodzą, czy coś. Czasem pomaga.
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

A może dodać tą czarną trawę (Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens')? Tak dla kontrastu...rośnie również w półcieniu. Czy to przesada?
Obrazek
Tak popatrzyłam i trochę dramatycznie to wygląda :-D
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Nic mi nie pomaga, mój comp zaczął źle odbierać picasa :roll: twoje dalsze zdjęcie widzę. :shock: czarna trawka się dobrze prezentuje, mogło by być.
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Ladys pisze:Nic mi nie pomaga, mój comp zaczął źle odbierać picasa :roll: twoje dalsze zdjęcie widzę. :shock:
To raczej problem picasa, niż twój. Ja też czasem nie mam fotek, tylko te ikonki, a komp chodzi bez zarzutu, pewnie jutro będzie ok :-)
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Mogły by być i żurawki, jest bardzo dużo kolorowych wariantów, dalsze to trochę opomijane bergenie przy tym są tak samo jak żurawki zimozielone, to są moje kupione tego roku
Eroica i Rotblum a jest ich też więcej wariantów


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Projekt zapowiada się bardzo fajnie, nie ma się z czego śmiać. Sama bym chciała tak w Paint, ale nie te umiejętności. W cienistym zakątku każdy jasny kwiatek jest pożądany, rozświetli trochę mrok. Kokoryczka mogłaby być, wiosną ma białe kwiatki, a potem aż do zimy utrzymuje wszystkie zielone pędoliście. Na kratkę pewnie coś się znajdzie tolerującego cień, trzeba poszukać. :mrgreen:
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Dzięki :-)
Ladys, jakoś nie mogę przekonać się do żurawek...bergenie są fajne, ale zbyt 'strojne' - ten kąt musi być oszczędny w kwiatach, ponieważ po przekątnej będzie ich eksplozja (mam nadzieję).
edulkot: wklejałam kokoryczkę oraz rdest 'Red dragon' - obydwa fajne, Może posadzić po sąsiedzku? Kokoryczka byłaby już na brzegu skalniaka, w sumie ma to sens...czy nie?
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Niskie, okrywowe, małe, białe, pachnące to kwiaty marzanki wonnej (Galium odoratum) ;-)
A w maju moźna przyrządzić z niej szampański poncz, znany na Zachodzie jako May Wine. Czyli przyjemne z pożytecznym.
Opis + zdjęcia marzanki na moim blogu tutaj

Suszona marzanka wspaniale pachnie, a ziółko dodawane jest do poduszek potpourri stosowanych przy bezsenności.
Zwłaszcza jak zasypia sie ok. 3-ej nad ranem ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Herbi pisze:Niskie, okrywowe, małe, białe, pachnące to kwiaty marzanki wonnej (Galium odoratum) ;-)
A w maju moźna przyrządzić z niej szampański poncz, znany na Zachodzie jako May Wine. Czyli przyjemne z pożytecznym.
Opis + zdjęcia marzanki na moim blogu tutaj

Suszona marzanka wspaniale pachnie, a ziółko dodawane jest do poduszek potpourri stosowanych przy bezsenności.
Zwłaszcza jak zasypia sie ok. 3-ej nad ranem ;-)
O, to, to! Właśnie o takie kwiatuszki mi chodziło. Szybko kończy kwitnienie, więc mogę dodać Gypsophylla Prostrata.
May wine...mmm...brzmi nieźle. ;-)
To przez ten księżyc.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

U mnie jako zakończenie - obrzeże dobrze sprawdza się irga płożąca. Okrywa ziemię szczelnie, działając trochę jak kora zwłaszcza przy funkiach lubiących dużo wody. Trzeba tylko pilnować, żeby nie szła tam gdzie nie powinna. Można ją ciąć do woli.
ODPOWIEDZ