Mój ogród:)

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Marylka1609
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-22, 00:42

Mój ogród:)

Post autor: Marylka1609 »

Niedawno wybudowałam dom;) W ogrodzie chciałabym posadzić jakieś oryginalne piękne ciekawe kwiaty i drzewka;) Ale nie takie które są u co drugiej Polki, matki, babci :) Mam kasę więc liczę że ktoś mi tutaj pomoże;)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój ogród:)

Post autor: Elzbieta M »

Wracają do mody babcine kwiaty... Ale rozumiem , nie każdemu może sie to podobać. Marylko , planując nasadzenia musimy zwrócić uwagę na warunki , jakie panują na naszej działce. Nawet najdroższy kwiat nie urośnie , jeśli nie zapewnimy mu warunków , które lubi. Mam tu na myśli 1) - pH gleby - to bardzo ważne , czy jest kwaśna , czy zasadowa. Azalia czy hortensja musi mieć zapewnione kwaśne podłoże , natomiast jeżówka czy lilia św Józefa nie będzie nam rosnąć jeśli gleba nie będzie alkaliczna.Nie wiemy także , czy i kiedy na działce masz cień , słońce. 2) - Są rośliny , które wymagają cienia , słońce je przypala. Musimy wiedzieć , czy rabata ma powstać w cieniu , czy na słonecznym stanowisku.
3) - Nie wiemy także , czy masz glebę piaszczystą , czy ciężką , gliniastą. Czy teren podmokły , czy suchy.
4) Nie wiemy również , w jakim rejonie masz działkę - jakie surowe tam zimy - inaczej na Suwalszczyźnie , inaczej w Polsce Zachodniej.
Jak więc widzisz , nie jest łatwo od razu dać ci odpowiedź.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Mój ogród:)

Post autor: Danka »

Marylka1609 pisze:Niedawno wybudowałam dom;) W ogrodzie chciałabym posadzić jakieś oryginalne piękne ciekawe kwiaty i drzewka;) Ale nie takie które są u co drugiej Polki, matki, babci :) Mam kasę więc liczę że ktoś mi tutaj pomoże;)
Ela już napisała na co powinnaś zwrócić uwagę przy doborze roślin, a reszta to gust właściciela ogrodu. Mnie już nudzą niektóre ogrody urządzane przez firmy ogrodnicze ;-) Dlatego przeglądnij nasze ogrody i wtedy sama zobaczysz co Ci się podoba, a co nie :hyhy:
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Mój ogród:)

Post autor: Doxepine »

Jeśli można, chciałbym dorzucić coś od siebie. To nie przypadek, że w wielu ogrodach można spotkać te same rośliny. Często, choć nie zawsze, jest to spowodowane łatwością w ich uprawie i niezawodnością kwitnienia. Oczywiście, są piękne i łatwe w utrzymaniu rośliny, które z jakichś względów nie są bardzo popularne. Można jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to najczęściej spowodowane koniecznością spełnienia wszystkich wymaganych przy ich uprawie warunków. A na to nie każdy ma czas i nie zawsze istnieje taka możliwość. Ważne jest też, jaki typ ogrodu Ci się marzy - wiejski, elegancki, dziki czy może miks. Myślę jednak, że na naszym forum znajdziesz co najmniej kilka inspiracji, a w razie wątpliwości ktoś na pewno pomoże Ci je rozwiać :)
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Mój ogród:)

Post autor: lawender »

Marylko i musisz zastanowić się ile czasu będziesz mogła poświęcić na pielęgnacje ogrodu.Ogród -ogrodowi nierówny. Roślinki ,wymagają opieki ,przycinania,zasilania,odchwaszczania.Trawnik wymaga koszenia,wygrabiania itd. Myślę,że to musisz brać pod uwagę.Jak masz mało czasu warto pomyśleć o ogrodzie dla ;;zapracowanych'' wtedy jest konieczny dobór roślin wytrzymałych na niedobór wody,czy niewymagające przycinania itd.ale to i tak nie zwolni Cię z podstawowej opieki nad swoim ogródeczkiem. Trzymam kciuki za realizację ogrodowych planów i służę radą:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Mój ogród:)

Post autor: elza »

Marylko, dopinam się do zdania moich kolegów i koleżanek z forum.
We wszystkim mają rację!!!
Jedyne co teraz po przeczytaniu rad możesz zrobić to usiąść do kompa i serfować po necie.Wchodź na strony sklepów ogrodniczych i oglądaj a jak spodoba ci się jakaś roślina to sprawdź jej wymagania oraz jaką wysokość osiąga.Nie zapomnij też zerknąć kiedy kwitnie.Zanotuj,myśl i planuj. Tylko to możesz zrobić,aby twój ogród wyglądał tak jak ty tego chcesz albo prawie jak tego chcesz.
Zresztą nie znam osoby,która by od razu urządziła ogród na gotowo. I tak będziesz coś zmieniać i przesadzać za rok czy za 3,ale będziesz.
Pamiętaj,aby tak dobrać rośliny,żeby przez cały rok coś twoje oko cieszyło.Miło ci będzie wyjrzeć przez okno i spojrzeć na krzew zimozielony.
Powodzenia
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
heros
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2014-01-15, 16:15

Re: Mój ogród:)

Post autor: heros »

Witam na Forum .Piszesz że chcesz mieć piękny ogród ok .Zgadzam się z co do wypowiedzi - projektowanie ogrodu .Nic też nie wspomniałaś czy tylko kwiaty .....Trawę też trzeba zasiać zależności od gleby, czy skalniak z fontanną itp.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Re: Mój ogród:)

Post autor: katy222 »

Jak masz kasę to proponuję przejść się jednak do pracowni projektującej ogrody. Samemu wbrew pozorom nie tak łatwo odpowiednio zaplanować nasadzenia roślin i ich zakup. Jeśli jesteś laikiem w tych sprawach to możesz szybko wywalić pieniądze w błoto.
Ja bym zapytała o zdanie fachowca, który odpowiednio dobierze rośliny do warunków panującej u Ciebie na działce. Niech chociaż Ci podpowiedziec co będzie u Ciebie rosło, a co niekoniecznie.
ODPOWIEDZ