Mój Focus bonsai umiera... Pomocy!

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Karmik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-05, 10:26

Mój Focus bonsai umiera... Pomocy!

Post autor: Karmik »

Bonsai zaczął gubić liście. Wiem że wcześniej był przelany ponieważ pien jest cały czas mokry... próbowałam nie podlewać to przez długi czas żeby wysechl, ale nadal jest mokry. Liście robią się brązowe i opadają. Stan drzewka widać na zdjęciach. Kupiłam też ampułke do bonsai niestety nie pomaga. Drzewko niby ma nowe listki ale nie wyrastają :( Co robić?
Załączniki
15334581382791506438586803161202.jpg
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Mój Focus bonsai umiera... Pomocy!

Post autor: CityMatic »

Postaraj się go nie ruszać, w szczególności nie przestawiać (nie zmieniać mu kąta padania światła- a więc nie obracać doniczki jeśli nie masz zaznaczonej strony na doniczce którą stał do okna to będzie cierpiał jeszcze bardziej) nawozy mineralne to podstawa czyli patyczki w ziemię i czekać, nie narażać go na stres- przeciągi , otwarte okno czy wystawianie na zewnątrz. Nie możesz go nie podlewać , więc zacznij w niewielkiej ilości przegotowanej wody(strzykawką i igłą Q12 do ziemi w okolice korzeni po10ml)
Należy czekać...powinien wrócić do życia.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Mój Focus bonsai umiera... Pomocy!

Post autor: rafaloku »

Stary temat, przypadkowo tu trafiłem. Może info przyda się innym osobom z tym problemem. Jeśli roślina ciągle ma mokro, mimo iż nie jest od jakiegoś czasu podlewana, wskazuje to na przelanie. Prawdopodobne gnicie korzeni i choroba grzybowa. Wymaga przesadzenia do świeżej ziemi. Podczas przesadzania sprawdzić korzenie, przyciąć gnijące końcówki i odkazić np. wodą utlenioną. Po przesadzeniu roślinę dla wzmocnienia opryskiwać preparatem Biosept Active

Jeśli natomiast sam pień jest mokry, może to wskazywać na jego gnicie i wówczas roślina w zasadzie już jest nie do uratowania. Ewentualnie po przesadzeniu użyć silne środki grzybobójcze, np. Topsin M 500 SC.

Więcej w naszym poradniku:
1. Dlaczego drzewko bonsai gubi liście?
2. Dlaczego fikus Benjamina gubi liście?
Rafał
ODPOWIEDZ