Mój bukszpan obumiera, pomocy

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Gosiaj1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-07-29, 18:39

Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Gosiaj1 »

Dzień dobry :)

Proszę o pomoc, co dzieje się z moim bukszpanem? Czy to jakis szkodnik? Jest coraz gorzej :(

Pozdrawiam,

Gosia
Załączniki
20190727_192032.jpg
20190727_192024.jpg
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Bettiw »

Na liściach widoczne są efekty. Ostatnio groźnym szkodnikiem który zaatakował bukszpany jest ćma bukszpanowa, posprawdzaj na gałązkach w głębi krzewu czy nie ma małych zielonkawych gąsienic, jeżeli nie znajdziesz żadnych szkodników (może być pajęczyna, kokony, larwy, motyle podobne do ćmy, oprzędy szkodników)to trzeba będzie szukać innej przyczyny.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Gosiaj1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-07-29, 18:39

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Gosiaj1 »

Dziękuję za poradę, będę na działce jutro lub pojutrze i sprawdzę. Tak mi go szkoda, byl taki piękny a teraz ginie w oczach :zalamany:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Petrus »

Faktycznie ćma bukszpanowa opanowała w tym roku wszystkie bukszpany, straty są w każdych ogrodach gdzie rośnie bukszpan. Ja już straciłem trzy 15 letnie bukszpany, zostały splądrowane w niecały tydzień. A jeden 50 letni do połowy jest już zjedzony.
Dedykowanego oprysku niestety nie ma na ćme bukszpanową, ale można stosować inne systemiczne preparaty na szkodniki żeby trochę larw wybić.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: rafaloku »

Rafał
Gosiaj1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-07-29, 18:39

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Gosiaj1 »

Oczywiście ze są gąsienice!!
Sprawdziłam dzisíaj i znalazłam taki oto obrzydliwy okaz
Coś okropnego
Załączniki
20190731_181732-1-1.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: Petrus »

Tak to larwa cmy azjatyckiej (bukszpanowej). Jest ich zawsze masa.na bukszpanach jak juz je pladruja.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aradd
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-24, 10:53

Re: Mój bukszpan obumiera, pomocy

Post autor: aradd »

W zeszłym roku również zmagałem się z problemem zarówno ćmy bukszpanowej jak i z miodówką bukszpanową. Bukszpan wyglądał tragicznie, wyschnięte, pozwijane w tzw. "kapustkę" liście, martwe gałęzie. Pierwsze co zrobiłem to wyciąłem martwe gałęzie, "przetrzebiłem" cały krzak wewnątrz, później spryskałem go bardzo dokładnie z każdej strony Mospilanem 20 SP. Drugi raz dokonałem oprysku za 2 tygodnie. Po kolejnych 2-3 tygodniach podsypałem nawozem przeznaczonym dla bukszpanów.

Poniżej zdjęcie jak wyglądał na wiosnę. Aktualnie jest po przycięciu - ale przed ostatnim przycięciu (tydzień temu) był prawie 2 razy większy. Nie ukrywam, że mieszka w nim koleżka - który pomaga mi ogarnąć wszelkie inne robactwo - tygrzyk paskowy ;-)
Załączniki
Bukszpan.png
ODPOWIEDZ