Mój balkonik - część druga

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Dziś pooglądałam prognozy pogody i stwierdziłam, że czas już na passiflorki , ołowniki, bougenville i wszystkie roślinki z ciepłego klimatu. Trzeba je będzie ściąć i przygotować na zimowanie. Sobota lub niedziela to koniec tropikalnego balkoniku. I zrobimy to razem z Mirkiem, bo ja już taka wyrywna do roboty i dźwigania nie jestem. Potem bardzo boli kręgosłup, zwłaszcza przy przemieszczaniu dużych passiflorowych donic. A razem praca jest wydajniejsza i szybsza. I zawsze gdy je ścinam, to jest mi smutno, bo to moja pasja.
Gdy byliśmy w Ogrodzie Botanicznym, jakoś latem, to zwróciłam uwagę na roślinkę, o ładnych liściach i uroczych, małych kwiatuszkach. To episcia. I dziś zamówiona, malusieńka sadzonka do mnie przyjechała spod Wrocławia. I jeszcze primulina Chirita Erica do kompletu, o fioletowych kwiatach. Jutro je wsadzę w odpowiednie doniczki.

Bardzo dziękuję Eli, Piotrusiowi i Beatce za odwiedziny :). A wszystkim życzę zdrowia, bo ono teraz najważniejsze.
Załączniki
episcia
episcia
i moje dzisiejsze sadzonki
i moje dzisiejsze sadzonki
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Elzbieta M »

Krysia pisze: 2020-10-07, 20:35 Gdy byliśmy w Ogrodzie Botanicznym, jakoś latem, to zwróciłam uwagę na roślinkę, o ładnych liściach i uroczych, małych kwiatuszkach. To episcia. I dziś zamówiona, malusieńka sadzonka do mnie przyjechała spod Wrocławia. I jeszcze primulina Chirita Erica do kompletu, o fioletowych kwiatach. Jutro je wsadzę w odpowiednie doniczki.
To doniczkowe roślinki , ale latem pewnie ozdobią balkonik?
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Nie Eluś, one parapetowce, jak fiołki afrykańskie, czy skrętniczki. Nie mogą być na balkonie, bo rosną w dżungli pod drzewami, czyli raczej są cieniowane. Widziałam na jakiejś fotce ogród kobiety w Sydney i ona miała przywieszoną doniczkę do gałęzi drzewa. Pod liśćmi zwisała kaskada tej roślinki, o małych czerwonych kwiatkach i z wzorkiem na listkach. W taki sam sposób hodują tam hoje, które kwitną, bo im ciepło.
Dziś wszystkie moje małe doniczki miały zmienianą ziemię. Na spód dawałam keramzyt. Zrobiłam nieporządek w kuchni :lol: , to eufemizm, bo bajzel był okrutny. Ale już uprzątnięty. Większy będzie przy cięciu passiflor. Ale i tak je kocham :lol:.
Serdeczności dla forumowiczów.
Załączniki
roślinki na parapecie, umyte doniczki wewnątrz i wymiana podłoża, muszą mieć dobrze zimą, bo kaloryfery już grzeją
roślinki na parapecie, umyte doniczki wewnątrz i wymiana podłoża, muszą mieć dobrze zimą, bo kaloryfery już grzeją
tylko hibiskusowi ziemi dosypałam, reszta ma <br />wymienioną
tylko hibiskusowi ziemi dosypałam, reszta ma
wymienioną
primulina ma pączek, będzie kwitła na fioletowo
primulina ma pączek, będzie kwitła na fioletowo
episcia, w Ogrodzie Botanicznym zwróciłam na nią uwagę
episcia, w Ogrodzie Botanicznym zwróciłam na nią uwagę
polyscias ming, etap żółtych liści ma za sobą, był latem na balkonie, w cieniu, ale w cieple
polyscias ming, etap żółtych liści ma za sobą, był latem na balkonie, w cieniu, ale w cieple
Elu, ten też od Ciebie, też był latem na powietrzu
Elu, ten też od Ciebie, też był latem na powietrzu
pieniążków mam całą miskę, ziemi mi nie wystarczyło, muszę go rozsadzić
pieniążków mam całą miskę, ziemi mi nie wystarczyło, muszę go rozsadzić
i jeszcze pinia od Igi. Halinka mi się kiedyś pytała, czy będą orzeszki. Ona rośnie powolutku. Do gruntu się nie nadaje, niebawem przeniosę ją do mieszkania.
i jeszcze pinia od Igi. Halinka mi się kiedyś pytała, czy będą orzeszki. Ona rośnie powolutku. Do gruntu się nie nadaje, niebawem przeniosę ją do mieszkania.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Elzbieta M »

Krysiu, otaczasz opieką swoje roślinki , jak mało kto. Tyle troski i serca, a one odwdzięczają Ci się pięknym kwitnieniem.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: malina »

Krysiu , zawsze z wielką radochą wchodzę do Waszego domu i podziwiam , ja nie mam miejsca na kwiaty doniczkowe :kwasny: pozdrówka , jak ty to mawiasz :rotfl:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Elunia, otaczam swoje roślinki taką opieką jak Ty swoje. Bo to już taki nasz bzik lub hobby :-D .
Halinko, ja teraz też mam makramy i kwiaty zwisają. Na razie z karnisza, ale gdy uda nam się zdobyć mocniejszą wiertarkę, to te sznurki będą na hakach ze ściany. Nasza wiertarka nie dała rady, potrzebna profesjonalna.

Pozdrawiam forumowiczów :)
Załączniki
P1910983.JPG
P1910970.JPG
P1910968.JPG
P1920001.JPG
prezent od sąsiadów :)
prezent od sąsiadów :)
P1910966.JPG
P1910978.JPG
P1910990.JPG
pinia
pinia
jeszcze dziś nie ścinam, gdy będzie zimna noc , to okryję kocykami
jeszcze dziś nie ścinam, gdy będzie zimna noc , to okryję kocykami
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Elzbieta M »

Widzę ,że pinia coraz większa. Araukaria prześliczna.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

No i nadszedł ten dzień, gdy moje ulubione kwiatuszki zostały ścięte. Mirek przenosił doniczki do najmniejszego pokoju i tu będą zimować, trochę kaloryfer przykręcę. Smutno, jak co roku, a już kilkanaście lat ta zabawa trwa. Ale już są w cieple i to jest najważniejsze.
Pozdrawiam forumowiczów ciepło i zdrowia życzę :)
Załączniki
P1920022.JPG
P1920011.JPG
czerwona passiflora zakwitnąć nie zdążyła
czerwona passiflora zakwitnąć nie zdążyła
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Elzbieta M »

Ależ cudnie wygląda ta koroneczka
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Drzewa w lesie, który widzimy z balkonu zaczynają się przebarwiać na jesienne kolory. Dziś zakwitł hibiskus i o dziwo, ma jeszcze sporo pąków kwiatowych. Nocą jest w pokoju na parapecie, gdy cieplej, to doniczka jest na balkonowym stoliku.

Serdecznie pozdrawiam forumowiczów i zdrówka życzę.
Załączniki
P1920062.JPG
zostało jeszcze kilka doniczek z kwiatami
zostało jeszcze kilka doniczek z kwiatami
P1920057.JPG
otworzyłam stołówkę dla sikorek i wróbelków
otworzyłam stołówkę dla sikorek i wróbelków
P1920071.JPG
P1920077.JPG
P1920088.JPG
najlepsze placki ziemniaczane robi Mirek :), ja tu tylko sprzątam :)
najlepsze placki ziemniaczane robi Mirek :), ja tu tylko sprzątam :)
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: ANDU »

WITAJ KRYSIU

Dzięki za odwiedziny witam Ciebie i Twoje piękne rośliny i też zdrowia życzę.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Dzięki Andrzejku :)
Dzisiejsza malutka primulina chirita erica :)
Załączniki
P1920110.JPG
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: krysta »

Witaj :]
Placki wyglądają smakowicie ,stołówka dla ptaszków też :hyhy:
Ja otworzę stołówkę jak sikorki i szczygły wyłuskają słonecznik rosnący na polu :P
Pozdrawiam i życzę zdrówka :)
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Krysia »

Dzięki Krysiu - Krysta. Z balkonu widzę karmniki, które wystawili sąsiedzi i ptaszki mają wybór na jakie menu mają dziś ochotę :lol:, jak w knajpie. To był słoneczny tydzień, ale już nadciągnęły deszczowe chmury. Szkoda, bo słońce jest nam potrzebne. A moim roślinkom to nawet bardzo potrzebne. Na parapetach jest gęsto. Gdy byłam na placu targowym po owoce i warzywa, zauważyłam pana który sprzedawał rośliny ze swojej szklarni pod Wieliczką. I oczywiście skusiłam się na roślinkę.

To : Albicja biało-różowa – gatunek roślin należący do rodziny bobowatych i podrodziny brezylkowych. Występuje naturalnie w południowej i wschodniej Azji od południowego Azerbejdżanu i Iranu na wschód do Chin i Korei .

Może jej się u mnie spodoba. Najtrudniej jest przezimować. By nie zalać lub nie zasuszyć. Pozdrawiam forumowiczów serdecznie :)
Załączniki
P1920112.JPG
albicja
albicja
P1920119.JPG
las za oknem rudzieje
las za oknem rudzieje
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój balkonik - część druga

Post autor: Elzbieta M »

Na parapecie faktycznie gęsto :-D . Poczytałam o albicji, nie dziwię się , że się skusiłaś. Delikatna , a jak zakwitnie , to świeci w no cy! Coś cudnego!
ODPOWIEDZ