Modrzew europejski - sadzenie, wymagania

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Modrzew europejski - sadzenie, wymagania

Post autor: S_H_A_D »

Witam mam do państwa pytanie: który modrzew osiąga większe rozmiary modrzew europejski (Larix decidua subsp. Decidua)czy jego podgatunek modrzew polski( Larix decidua subsp. Polonica). Chodzi mi tutaj o średnią wysokość i średnice w pierśnicy jaką osiągają te modrzewie. Z tego co wyczytałem inna nazwa dla tych modrzewi to modrzew górski dla M. europejskiego i modrzew nizinny dla M. polskiego. Kierując się tym opisem i częstymi przypadkami w przyrodzie większe rozmiary powinna osiągać forma nizinna a więc modrzew polski – tak jest np. z daglezją : większa rośnie daglezja zielona a jej odmiana górska daglezja sina osiąga mniejsze rozmiary lub np. wiąz górski i większy od niego wiąz szypułkowy – typowo nizinny. W literaturze ciężko coś znaleźć o modrzewiu polskim a jeżeli już coś to są to sprzeczne informacje np. wyczytałem ze modrzew polski jest największym z modrzewi, rośnie szybciej niż modrzew europejski i w produkcji drewna dorównuje jodle a w drugim źródle że dorasta tylko do 15 m.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Z reguły te dwie odmiany niewiele się od siebie różnią,z tym ,że ten polski jest może ciut mniejszy(o jakiś metr na średnicy korony i 5m. na wysokości docelowej).Modrzew polski to, dla ciekawości, też modrzew europejski,tylko rodzimy.A propos wysokości,to obie odmiany dorastają nawet do 40m.(przynajmniej w warunkach nizinnych).Rozmiary w pierśnicy też są okazałe.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Dzięki za informacje – najlepiej sprawdzić samemu jak wyglądają modrzewie polskie w jakimś rezerwacie i porównać z europejskim. Bo z literatury to strasznie namieszane – dotarłem do jakiegoś artykułu gdzie badano wzrost młodych sadzonek i wyszło że M.polski rósł najszybciej. Ale to w młodości może przyrastać szybciej a potem znacznie zwalnia. Największy modrzew, który widziałem rośnie jakieś 50 – 70 metrów od pomnikowego Dęba Bartka w Zagnańsku – modrzew rośnie na posesji prywatnej przy głównej trasie – nie sposób go przeoczyć – nie wiem czy widziałem jodłę która by mu dorównała (a po Świętokrzyskiej puszczy jodłowej trochę się chodziło). Ciekaw jestem czy to modrzew polski czy europejski – nigdy nie miałem okazji się przyjrzeć
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Pracuję w lesie 20 lat i ręczę Ci,że żaden rezerwat nie pomoże w rozpoznaniu tych odmian."Polski" to też modrzew europejski.Różni się nieco budową szyszek.Wiadomości o tym zasięgnąłem z porządnych książek fachowych min."dendrologii" Dolatowskiego i Senety.Zresztą jak chcesz to wyszukuj różnic,ale upewnij się,czy porównywane odmiany są rzeczywiście nimi.Pozdrawiam.
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Jeszcze raz dzięki - z tego co mówisz i czytam to raczej jakieś znaczącej różnicy między tymi modrzewiami nie ma. Więc chyba nie ma się co zastanawiać którym mam zalesić na jesieni – bo czy to będzie europejski czy polski to i tak praktycznie na to samo wyjdzie. Ale z tego co napisałeś w pierwszej odpowiedzi wybiorę chyba europejski łatwiej dostępny no i może ciut większy rośnie.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

W szkółkach leśnych (jeżeli tam będziesz kupował sadzonki) to raczej nie dostaniesz nic innego poza modrzewiem europejskim, chyba że przypadkiem modrzew japoński , bo i takie też się zdarzają.
ODPOWIEDZ