Młynek do liści

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Mario430
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-11-05, 11:27

Młynek do liści

Post autor: Mario430 »

Witam wszystkich serdecznie!

Szukam maszyny do mielenia/rozdrabniania liści i gałęzi. Interesuje mnie urządzenia, które na bardzo drobno, rzekłbym coś nawet zbliżone do a'la trociny (ale bez przesady) potrafi się z tym rozprawić.
Będę wdzięczny za namiar na konkretne urządzenia.

Pzdr
Mariusz
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Młynek do liści

Post autor: tadek »

.
Wątpię Mariuszu abyś znalazł urządzenie zdolne jednocześnie rozdrabniać i liście i gałęzie.
Do tego typu zadań, producenci przewidzieli dwa odrębne urządzenia: Rozdrabniarkę do rozdrabniania gałęzi i odkurzacze do liści z możliwością rozdrabniania ich.

Ja nie mam tego typu urządzeń, jak na razie obywam się bez nich. Liście sprzątam tradycyjnie, zamiatając grabiami do liści, a gałęzie... rozdrabniam sekatorem. :kwasny:

Mariuszu, napisz koniecznie na jaki zakup się zdecydowałeś, i ewentualnie pochwal się sprzętem nieuwiecznionym na zdjęciu. :zawstydzony:
Rozdrabniarka do gałęzi to urządzenie coraz częściej używane w przydomowych ogrodach i na działkach. Posiadając rozdrabniarkę do gałęzi z łatwością pozbędziemy się zdrewniałych pędów bylin i cieńszych gałęzi po cięciu krzewów i drzew. Zmielone części roślin zajmują mniej miejsca i szybciej ulegają przekompostowaniu. Jaka jest budowa rozdrabniarki do gałęzi, jak działa to urządzenie, jaką rozdrabniarkę kupić i jak ją używać w ogrodzie, o tym wszystkim przeczytasz w artykule zatytułowanym:

Rozdrabniarka do gałęzi - budowa, jaką kupić, jak działa :arrow:
  • :| :znudzony: :niepewny:
Odkurzacz ogrodowy to doskonały sposób na to aby wysprzątać i uporządkować ogród znacznie szybciej niż tradycyjnymi metodami. Za pomocą odkurzacza ogrodowego możesz sprzątać opadłe z drzew liście, drobne gałązki, ściętą trawę, szyszki, żołędzie, a także piach ze ścieżek, tarasów, podjazdów i posadzek w garażach.

Poza możliwością zasysania liści i innych ogrodowych odpadów, wiele odkurzaczy ogrodowych ma też możliwość rozdrabniania odpadków. Zassane liście, źdźbła trawy i niewielkie gałązki, zanim wpadną do worka, są dokładnie rozdrabniane. Przyniesie Ci to dwie bardzo ważne korzyści. Po pierwsze - rozdrobnione odpadki zajmują w workach znacznie mniej miejsca. Objętość liści po rozdrobnieniu zmniejsza się ponad 10-krotnie! Dzięki temu mniej miejsca przeznaczysz na składowanie odpadów, a podczas ich wywozu na wysypisko możesz sporo zaoszczędzić.


Czytaj dalej - Odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Młynek do liści

Post autor: Danka »

Tadziu są rozdrabniarki, które rozdrabniają gałązki i liście. Ale to jest sprzęt nieco droższy ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Młynek do liści

Post autor: tadek »

.
Nie wiedziałem o tym Danusiu. Dziękuję za sprostowanie.

A według Ciebie, warto kupić taki podwójny, droższy kombajn, czy lepiej dwa oddzielne urządzenia - odkurzacz i rozdrabniacz?

Ja pewnie wybrał bym tylko rozdrabniacz... bo po co mielić jeszcze liście?
One same rozetlą się w kompoście przez zimę.

Z Poradnika ogrodniczego:
Liście opadłe jesienią z drzew możemy umieścić w kompostowniku, uzyskując wspaniały kompost lub ziemię liściową. Warto dodać wtedy nieco nawozu azotowego, który przyspiesza ich rozkład. Są też doskonałym okryciem na zimę dla roślin cebulowych, bratków, jukki ogrodowej, lilii oraz innych bylin. Możemy też ściółkować nimi podłoże wokół zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.

O ile rośliny są zdrowe, spod krzewów liściastych w ogóle nie trzeba uprzątać opadłych liści, gdyż ściółkują one glebę, a rozkładając się wzbogacają ją w dodatkowe składniki pokarmowe. Nie należy jednak okrywać liśćmi całych roślin np. wrzosów, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.


Czytaj dalej - Liście jesienią :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Młynek do liści

Post autor: Danka »

Tadku, moim zdaniem wszystko zależy od obszaru ogródka i ilości gałęzi.
ODPOWIEDZ