Młoda sosenka

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Tuż obok mojej sosny kolumnowej Sentinel wyrosła mała sosenka. Prawdopodobnie z nasionka Sentinel, bo nie ma w pobliżu innych sosen. Czy ta mała też będzie kolumnowa? Przesadzam ją w inne miejsce , więc ta informacja byłaby istotna.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Hej. Odmiana 'Sentinel' to odmiana sosny pospolitej. Osobiście nie wiem czy jest to odmiana szczepiona na podkładce z sosny pospolitej czy samodzielna odmiana. Trudno powiedzieć. :roll: Masz może zdjęcia dorosłej i tej siewki?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Piotrku, zrobiłam zdjęcia. Ta dorosła kolumnowa ma od dołu podcięte gałęzie, jako że którejś zimy nie była zabezpieczona przed zaleganiem śniegu i gałęzie się odkształciły, czyli poszły w dól a nie w górę. Na pniu nigdzie nie zauważyłam miejsca szczepienia. Nie są dobrej jakości te fotki ale może coś Ci podpowiedzą.
Załączniki
20221108_092940~2.jpg
20221108_092958~2.jpg
20221108_093004~2.jpg
20221108_093947~2.jpg
20221108_093955~2.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Cześć Elu. Dzięki za zdjęcia. Dowiedziałem się, że odmiana 'Sentinel' to odmiana szczepiona na sośnie pospolitej. Więc z nasion niestety wyrośnie podstawowy gatunek czyli zwykła sosna pospolita. Aby zachować odmianę 'Sentinel' to tylko przez szczepienie. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki. Czyli pewnie będzie duża.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Taka zwykła sosna jak w lesie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

W takim razie ...zdecydowałam, że póki mała, niech sobie rośnie, tak do metra, a później przesadzę do pobliskiego zagajnika. A czy mógłbyś polecić jakąś odmianę która będzie odpowiednia na małą działkę? Lubię sosny.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Młoda sosenka

Post autor: Alexa »

Witaj Elu😀
Ja też lubię sosny i mam ich kilka w swoim ogrodzie.
Mogę Ci polecić sosnę bośniacką Compact Gem. Ma bardzo ładny pokrój, ciemnozielone igły, nie choruje i żaden szkodnik jej przez 10 lat nie atakował. To moja ulubiona sosenka.
U mnie rośnie na rabacie pod ścianą domu i już się trochę dusi. Ma ok. 1,5 m i muszę ją przesadzić gdzie indziej. Ładnie wygląda jako soliter. Czytałam, że łatwo znosi przesadzanie, bo ma korzeń wiązkowy.
Pozdrawiam
Znalazłam takie dwa zdjęcia:
Załączniki
4E5B2243-9F73-44C9-9992-47D75B325496.jpeg
3A482B27-32C3-45A6-8535-53DA5E78FA3F.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję, poczytam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Elu ale jakie konkretnie chcesz? Odmiany kolumnowe, kuliste, bardziej w formie drzewa czy krzewu?
Jeżeli chcesz przesadzić to lepiej zrób to wiosną, im starsza sosna tym trudniej się przyjmie szczególnie taka samosiewka bo ona od razu tworzy korzeń palowy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Tak zrobię, przesadzę ją wiosną. Myślę, że chętnie przygarnie ją kuzyn, który nieraz otrzymuje ode mnie rośliny z mojego ogrodu. Ale konkretnie. Dzisiaj przeglądałam w necie propozycje szkółki z iglakami Konieczko. Mam kilka typów. Co do moich oczekiwań, to ujęła bym to tak. Nową działkę dopiero organizuję. Ponieważ przeżyłam już więcej, niż jest przede mną, zależałoby mi, aby przyrosty roczne sosenki były raczej duże. Żebym zdążyła doczekać się kilkumetrowego drzewka. Ale z drugiej strony działka jest nieduża i nie nie byłoby wskazane, aby sosna wyrosła na olbrzymie drzewo. Ale
czy są takie, które początkowo rosną silnie, ale nie wyrastają na duże drzewa? Po przemyśleniach zrezygnowałam z formy kolumnowej, karłowej, szukam średnio wysokiego drzewka o docelowej wysokości poniżej 10 m. Korona może być stożkowa, ale dobrze , a może nawet lepiej wygladałaby o nieregularnej koronie. Zauważyłam, że niestety nie zawsze można wierzyć informacjom zamieszczanym przez producentów, bo są różne. Więc mam problem. Podobają mi się sosny z długimi igłami, chętnie zmieniające kolor jesienią na żółty. Za chwilę napiszę, które zwróciły moją uwagę.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Dostaję już oczopląsu (albo raczej mózgopląsu 🤪) od wielości i różnorodności sosen. Sprawdziłam chyba setki odmian, w głównej mierze trafiając na karłowe, świetne na skalniak. Ale ja nie na skalniak potrzebuję. W moim rankingu pierwsze miejsce zdobyła sosna czarna Goldfingers, a to za sprawą długich dwukolorowych igieł. Nie wiem , jakie duże ma przyrosty, ale gdybym spojrzała na nią za 10 lat, byłaby dosyć pokaźnym, 5-cio metrowym drzewkiem. Więc może nie rośnie zbyt wolno. Jedynie czego się obawiam, to czy docelowo nie urośnie na kilkanaście metrów?
Drugie miejsce ma PinusThunbergii Ogon ( jap. złoto). Również się przebarwia również ma długie igły, początkowo rośnie dość silnie (25 -40 cm), po 10 latach dorasta do 4 m, co mnie satysfakcjonuje, docelowo przypuszczalnie do 10 m. Zastanawiam się nad nią , ale przeczytałam, że nie lubi gleb ciężkich. U mnie jest kilka - kilkanaście cm pięknej próchnicy a pod nią glina. I co zrobić? Skreślić sosnę czy zaryzykować?
3 miejsce - pinus sylvestris Argentea z powodu jasnych przyrostów (czy to możliwe że mają 40 - 50 cm?). Docelowej wysokości nie znam.
Najprościej byłoby posadzić wszystkie, a pomiędzy jeszcze różne formy karłowych, 😃 ale niestety to nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Hej. Ta sosna Goldfingers raczej rośnie wolno.
Elu z sosen o długich igłach ale zielone zabarwienie mogę polecić sosnę Jeffreya- ma igły nawet do 25 cm długości, po około 10 latach ma 5m. Długie igły ma też sosna żółta (do 28 cm), 5-7 m szybko osiągnie bo docelowo stare okazy mogą mieć nawet 30 m. Silnie rośnie też sosna żółta 'Agnieszka'.
Sosna pospolita 'Aurea' się przebarwia, sosna himalajska 'Zebrina' też długie igły ma i dość szybko rośnie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Młoda sosenka

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki, sprawdzę te odmiany, bo o nich jeszcze nie czytałam . Masz więcej wiadomości o Agnieszce? To imię mojej córci i fajnie by było mieć taką sosnę. Różę Agnieszkę już mam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Młoda sosenka

Post autor: Petrus »

Wzrost ma typowy jak dla sosny żółtej. Szerokość około 2 metrów, wysokość 4-5 metrów po 10 latach. Znosi lekki półcień.
Jest też sosna górska 'Agnieszka' jakby co :-D z innych roślin odmianę 'Agnieszka' można spotkać u leszczyny pospolitej i liliowca :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ