Miskanty

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Miskanty

Post autor: jacekan »

W tym roku po raz pierwszy zasadziłem Miskanta. Nie mam żadnego z nimi doświadczenia. Sadzonka kupiona na początku maja, miała ok 20 cm. Teraz mamy koniec czerwca a moja trawa ma ponad dwa metry. Jedna rzecz mnie niepokoi, kilka dolnych liści, przy samej ziemi zaczęło żółknąć. Nie wiem czy to normalne, czy może ma za dużo wody. Ostatnio sporo pada, więc ziemia wciąż jest wilgotna.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Miskanty

Post autor: Danka »

A znasz odmianę ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Miskanty

Post autor: Petrus »

Jaką masz odmianę miskanta? Może to miskant olbrzymi? On tak szybko przyrasta w tej chwili :) Moje również mają już ponad 2.5 m wysokości. :-)
Gdy jest bardzo wilgotne i parne lato kilka dolnych liści u miskantów olbrzymich zawsze żółknie :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Miskanty

Post autor: jacekan »

Tak, to Miskant olbrzymi. Czyli dobrze podejrzewałem, zbyt dużo wilgoci. Ale to chyba nie jest jeszcze tragedia?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Miskanty

Post autor: Petrus »

Spokojnie, miskant olbrzymi lubi wilgoć. Ale czasem w parne dni mogą mu żółknąc dolne liście. Nie ma się czym przejmować, u moich w niektóre lata też tak się działo a rosły nawet do 4 m :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Miskanty

Post autor: jacekan »

Miskant rośnie pięknie, nie mierzyłem, ale ponad 2,5 metra ma na pewno. Jak pisałem nie mam doświadczenia w ich uprawie. Dzisiaj zauważyłem, że z ziemi wychodzą nowe pędy. Pod koniec sierpnia, to normalne? Czy one jeszcze w tym roku mają zamiar urosnąć? Czy może rosną już na przyszły rok?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Miskanty

Post autor: Petrus »

U mnie mają lekko już 3 metry. Miskant olbrzymi to intensywnie rosnąca trawa ozdobna i gdy ma dobre warunki oświetleniowe i glebowe (wilgoć) to rośnie jak szalony. Zdarza się wtedy że wyrastają nowe pędy, jeżeli we wrześniu i październiku będzie dobra pogoda to podrosną pewnie jeszcze do około 1 m. Jeżeli nie to będą mniejsze, przyjdzie mróz i je zważy jak resztę pędów. Nie ma się czym przejmować. Potem i tak wszystko ścinamy wiosną do poziomu podłoża. Ja swoje ścinam jesienią, bo potem wszystkie liście walają się po rabatach.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Miskanty

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tak pięknie opowiadacie ,ale nie widać o czym :lol: ,możecie się pochwalić jakimś olbrzymem ? :hyhy:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Miskanty

Post autor: Iga51 »

Piotrze. Wiem, że tu zaglądasz. Czy możesz mi powiedzieć, co to za trawa. Jest piękna, rozłazi się rozłogami. Sadziłam w ub roku kawałeczek, jesienią kwitła ładnymi pióropuszami (miała ich ok. 10 sztuk), dziś mam już tej trawy więcej. Czekam na kwitnienie, ale nie mam pojęcia, co to za trawa.
Zdjęcia z 1 sierpnia
20160801_180649 trawa NN.jpg
20160801_180658 trawa NN.jpg
Tu miała 1,5 m. Teraz zaczyna wypuszczać pędy kwiatowe, więc są ciut wyższe, ale pada deszcz, to i fotki ne mam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Miskanty

Post autor: Petrus »

Gosiu jeszcze swoim miskantom olbrzymim nie robiłem zdjęć w tym roku, ale zrobię i pokarzę jakie są obecnie :-)
Iga to jest miskant chiński, na pierwszy rzut oka wygląda na odmianę 'Malepartus' ale nie pasuje do niej to że rozchodzi Ci się rozłogami. Podobny wygląd liści ma też odmiana 'Africa' ona trochę rozłogowo się rozrasta :-)
Ogólnie rzecz biorąc to miskant chiński :hyhy: Wstaw potem wiechy kwiatostanowe.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Miskanty

Post autor: Sylwia,Gosia »

:-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Miskanty

Post autor: jacekan »

Co za świetna roślina te moje Miskanty, naliczyłem 17 nowych pędów z ziemi kiełkujących, a te "stare" mają na pewno 3 metry wysokości. Gdy go wiosna kupiłem miał tylko 9 pędów, a i tak jest gęsty. To pewnie w przyszłym roku na wiosnę wyjdzie następnych kilkanaście, będzie busz :). Myślicie, że rozsadzenie jej na wiosnę ma sens, nie będzie za wcześnie? Czy dać jej jeszcze ten jeden rok na rozwój? A, przypomniało mi się, czy one kwitną pióropuszami, a jeśli tak to po ilu latach?
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Miskanty

Post autor: wasilewska101 »

Mój Miskant też się rozłazi ale posadziłam go z srebrną trawą na końcu rabaty i mogę ich temperować ..
czerwiec 2 067.jpg
może mi nie zarośnie całej rabaty ..
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Miskanty

Post autor: Petrus »

Witajcie.
A, przypomniało mi się, czy one kwitną pióropuszami, a jeśli tak to po ilu latach?
Miskant olbrzymi rzadko u nas zakwita, a jak już to wtedy gdy lato jest długie i jest ciepło co najmniej do końca października. Mi już wiele razy kwitły miskanty olbrzymie- jest to dla mnie ekscytujący widok zawsze :)
W tym roku jeszcze nie dojrzałem pochewek kwiatostanowych u miskantów olbrzymich.
To moje miskanty olbrzymie. Zdjęcie jakieś tydzień temu robione. Wczoraj patrzyłem to mają już 3.2 m
To moje miskanty olbrzymie. Zdjęcie jakieś tydzień temu robione. Wczoraj patrzyłem to mają już 3.2 m
Janinko u mnie też już kwitnie dużo miskantów :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Miskanty

Post autor: wasilewska101 »

Ja dopiero zaczynam z trawami więc mam ich nie dużo i jeszcze małe kępy , Miskanta dużego też muszę gdzieś kupić bo piękna z niego dekoracja dla innych traw ..
ODPOWIEDZ