miniaturowa pomarańcza doniczkowa

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
kaha62
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-17, 14:08

miniaturowa pomarańcza doniczkowa

Post autor: kaha62 »

Mam od kilku lat drzewko pomarańczowe doniczkowe, na początku było ok. potem trochę zmarniała , teraz po przeprowadzce odżyła owocuje jak oszalała a ja nie wiem i nie mogę znaleźć nigdzie informacji czy owoce powinno się usuwać czy nie , a jeżeli tak to kiedy ? pozdrawiam , będę wdzięczna za odpowiedź. :-?
Załączniki
pomarańcza.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: miniaturowa pomarańcza doniczkowa

Post autor: tadek »

.
Twoja pomarańcza jest już ,,dużą dziewczynką'', i jak każda roślina sama powinna zadecydować - przez zrzucanie zawiązków, czy ma za dużo owoców czy nie.

Chuchaj i dmuchaj na twoją roślinkę, bo jest śliczna. Patrząc na jej wielkość, myślę że owoców ma w sam raz.

Rośnie ona u Ciebie w wspaniałej oranżerii...
Ja aż prawie zielenieję z zazdrości, :mrgreen: pacząc na twój zabudowany balkon/tarasik.
- Duża jest ta oranżeria?
1-P.jpg
Z Poradnika Ogrodniczego:
Roślinom cytrusowym przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią ilość światła - najlepiej ustawić je na parapecie południowego lub zachodniego okna, a latem wynieść na balkon lub taras. Od października do kwietnia rośliny wchodzą w stan spoczynku - w tym okresie powinny mieć nieco chłodniej, dobrze jest wtedy przestawić je w inne miejsce, o temp. ok. 10 do 15°C. Pamiętajmy przy tym, że zbyt nagłe zmiany oświetlenia lub temperatury mogą powodować żółknięcie i opadanie liści.

Czytaj dalej - Cytrusy - uprawa w domu w doniczce :arrow:
____________________________
Poradnik Ogrodniczy -Konstrukcja ogrodu zimowego :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
kaha62
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-17, 14:08

Re: miniaturowa pomarańcza doniczkowa

Post autor: kaha62 »

Dziękuję za informację czyli czekam aż same spadną? Co do pomarańczy to nie był mój wybór, dostałam od siostry no i poszło. Niestety nie mam oranżerii ale tzw. pokój dzienny z dużą ilością okien. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Alicja
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: miniaturowa pomarańcza doniczkowa

Post autor: Petrus »

Witaj Alicjo. O ilości owoców na pomarańczy decyduje sama roślina, tak jak napisał wcześniej Tadek. Ale jest to również uwarunkowane witalnością samego drzewa. Jeżeli drzewko ma odpowiednie warunki, ma dużo słońca i jest odpowiednio nawożone to utrzymanie owoców jest możliwe przez długi czas nawet do pełni dojrzewania. Natomiast jeżeli widać że drzewko jest osłabione, zrzuca dużo liści to wtedy daje znak że nie jest w stanie utrzymac dużej ilości owoców. Dojrzewające owoce zabieraja dużo składników i siły drzewom, dlatego czasem lepiej zostawić 2-4 owoce niz trzymac ich dużą ilość.

Osobiście bym zostawił na Twom drzewku 5 sztuk a resztę zerwał. Liście lekko są zwiędłe- drzewko może mieć za mokro. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ