Mini skalniak na balkonie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
madapsora
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-07, 16:07

Mini skalniak na balkonie

Post autor: madapsora »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od razu powiem, że jestem tu nowa i nie bardzo znam się na hodowli roślin. Dopiero uczę się wszystkiego:)
Chciałabym zrobić sobie na balkonie mini skalniaczek w jakiejś dużej doniczce. Chciałabym prosić Was o radę i pomoc w doborze roślin.
Trochę pogrzebałam w internecie i spisałam sobie roślinki, które byłyby godne zainteresowania. Proszę napiszcie które roślinki z którymi mogę posadzić, a które np. nie bardzo nadają się do współżycia np z iglakiem?! Czy może jakąś roślinę wymienić?! Ile wogóle takich roślinek mogę posadzić w doniczce?!
Wybrane roślinki to:
1. Jałowiec płożący
2. Świerk Echiniformis
Do wyboru ( bo jeszcze się nie zdecydowałam)
3. Goryczka sino- ornata
4. Przylaszczka pospolita
5. Lewizja liścieniowa
6. Płomyk szydlasty
7. Wiesiołek
8. Goździk siwy
9. Goździk kropkowany
10. Szarotka alpejska
11.Sasanka
12. Rojnik murowy
Jak byście widzieli ten mini skalniaczek?
Proszę pomóżcie
Awatar użytkownika
Basiula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-27, 14:15

Post autor: Basiula »

Szczerze mówiąc nie widzę skalniaka w donicy , w której rośnie jeszcze jałowiec lub świerk . Jeżeli rosły by w donicach obok siebie , to co innego . A skalniak w donicy na balkonie ? Czemu nie . Zrezygnowałabym tylko z wiesiołka , szybko się rozrasta i nie dałby szansy innym roślinkom . Widziałam kiedyś doniczki obasadzone różnymi rojnikami wygladają rewelacyjnie . W większej , a niższej donicy- misie można stworzyć "kompozycje " skalniakowe . Możesz wybrać z roślin , które podałaś lub z całkiem innych , jest bardzo dużo pięknych typowo skalniakowych roślin /w wielu odmianach/ np. floksy skrzydlaste , rozchodniki , skalnice ... i wszystkie są kwitnące . Wybierając rośliny sprawdzaj terminy ich kwitnienia , byś mogła kolorami cieszyć się od wiosny do jesieni .
Przylaszczka z Twojej listy należy do roślin trujacych , jeśli masz dzieciaczki i ją wybierzesz , będziesz musiała uważać .

Propozycje roślin na skalniak w donicy znajdziesz w poradniku tego forum: skalniak w donicy na balkonie
Basia
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Pomysł bardzo fajny, tylko aby posadzić wszystko co wymieniłaś to skrzynia powinna być bardzo duża. Ja dodałabym tam coś jednorocznego, np. przypołudnik lub portulakę aby było coś kwitnącego całe lato ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Niewymagające, wieloletnie, ozdobne rośliny balkonowe

Post autor: magdaityle »

Szukam niewymagajacych, wieloletnich, ozdobnych roślin balkonowych. Często nie ma nas w domu, a rośliny wymagają pielęgnacji i podlewania, więc nie mogę posadzić pelargonii, sulfinii itp. Potrzebuję czegoś co jak kaktus nie będzie musiało wymagać wielkiej uwagi (sama mam kolekcję dziesięcioletnich pięknych kaktusów). Fajnie jakby to zielone coś było jeszcze zielone zimą, mogło stać na mrozie (opcja schowania w mieszkaniu czy w piwnicy odpada) i żeby nie wydawać kasy co wiosnę - wieloletnie. Macie jakieś pomysły?

Może dałoby się zrobić taki skalniak w donicy balkonowej, który byłby złożony z różnych roślin, które nie wykluczłyby się wzajemnie, a cały czas naprzemiennie by kwitły? Nie mam pojęcia o ogrodnictwie. Nie wiem jakie gatunki skalniaków razem by rosły i przetrwały zimę.
A może zaprezentujecie jakieś aranżacje?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Wszystko zależy od tego czy donica balkonowa stoi na parapecie czy też nie, jakiej jest wielkości, a nawet z czego jest zrobiona itp. Ma to znaczenie przy doborze roślin.
Ostatnio modne są na balkonach różne gatunki rozchodników i rojników (właśnie coś na kształt skalniaka). Rośliny te lubią miejsca słoneczne, nie są wymagające (radzą sobie z okresami suszy), przetrwają zimę raczej bez problemu (ewentualnie można czymś okryć, bo zimy bywają różne), jest bardzo dużo różnych gatunków więc można wybrać termin i kolor kwitnienia no i wysokość roślin.
Stawiałabym jeszcze na dąbrówkę rozłogową - kwitnie na wys. ok. 25cm (odmiany o purpurowych liściach są zimotrwałe). Ładnie będzie też wyglądał zawciąg, może też być lawenda. Z roślin tworzących poduchy np. rogownica.
Z jeszcze wyższych "krzaczków" można posadzić trzmielinę (i odpowiednio przycinać) czy jakieś karłowe iglaczki.
Rojniki i rozchodniki ładnie prezentują się w donicach glinianych i drewnianych z ładnymi kamieniami.
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

pinia01 pisze:Wszystko zależy od tego czy donica balkonowa stoi na parapecie czy też nie, bo trzeba wybrać odpowiednie wysokości roślin.
5 donic wisi na balkonie (donice na pelargonie), dwie stoją w rogach balkonu
pinia01 pisze:Jest bardzo dużo różnych gatunków więc można wybrać termin i kolor kwitnienia no i wysokość roślin.
Gdzie mogę znaleźć informacje na temat terminu kwitnienia tych roślin?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Czy są to plastikowe skrzynki? Bo w takich to raczej mini skalniaczki nie będą ładnie wyglądać moim zdaniem.
Co do gatunków rochodników i rojników jest wiele stron w necie - wpisując konkretną nazwę znajdziesz opis szczegółowy. Zobacz jeszcze tutaj http://forum.poradnikogrodniczy.pl/rozc ... vt2865.htm czy tutaj http://forum.poradnikogrodniczy.pl/rojniki-vt2816.htm okazy forumowiczów i te mniejsze i te całkiem spore :-)
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

pinia01 pisze:Czy są to plastikowe skrzynki? Bo w takich to raczej mini skalniaczki nie będą ładnie wyglądać moim zdaniem.
A można gdzieś znaleźć takie płaskie donice do skalniaków, które można byłoby zawiesić na balkonie?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja takich zawieszanych na poręcz nie spotkałam. Raczej widziałam takie do postawienia na parapet lub balkon okrągłe misy czy też "kaktusiary". Ewentualnie ceramiczne donice lub kosze wiszące (takie jak na zwisające rośliny). No i wszelkie typy drewnianych skrzynek.
Przyznam jednak, że takie skalniaczki pięknie wyglądają w środku balkonu a nie na jego zewnątrz (mam na myśli te zawieszane skrzynki na poręczy) zwłaszcza mieszkając na którymś piętrze.
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

pinia01 pisze: Przyznam jednak, że takie skalniaczki pięknie wyglądają w środku balkonu a nie na jego zewnątrz (mam na myśli te zawieszane skrzynki na poręczy) zwłaszcza mieszkając na którymś piętrze.
Ja mam zawieszone do wewnątrz balkonu. We wieżowcach nie pozwalają wieszać na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo. Tylko właśnie nie spotkałam się z takimi donicami długimi i płaskimi, a by się przydały.

Przegląd skalniaków znalazłam TUTAJ, szkoda tylko, że bez zdjęć. Nie wiem czy wszystkie te skalniaki są na prawdę wieloletnie?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Oj, to super. Myślałam, że skrzynki są wieszane na zewnątrz (wokół mnie są bloki do 4 pięter).
Ale tak sobie myślę, że donice typowo na kaktusy (różne kształty i rozmiary, z podstawkami) będą się wspaniale nadawać. Może da się je powiesić na tych uchwytach od skrzynek? Mogą być zapewne trochę węższe.
Podana strona jest fajna ale i obszerna :-) Jesteś zainteresowana rojnikami i rozchodnikami tak? To naprawdę dość wytrzymałe rośliny. Z tym, że się rozrastają wiec nie mogą to być małe doniczki i wcale nie muszą być płaskie.
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

Znalazłam też jeszcze jeden link skalniaków ze zdjęciami, to się dzielę: www.alpinesandgrasses.co.uk
Teraz to tylko wszystko uporządkować i połączyć w jedną skrzynkę :)
Fajnie jakby ktoś zamieścił "GOTOWCA"
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

http://zojalitwin.wordpress.com/2011/01 ... ki-niskie/ - podano tu opis poszczególnych gatunków rozchodników niskich. Moim zdaniem większość będzie pasować, są też łatwo dostępne. Bardzo polecam rojniki - rosną trochę wolniej (to plus w porównaniu z rozchodnikami, które szybko mogą przepełnić donicę) ale to także piękne rośliny. I właściwie każdy rojnik się nadaje. Ty podajesz wszelkie kwitnące byliny nadające się na skalniaki. Niektóre rozrastają się bardzo i potrzebują większych skrzynek. Wybór trudny.

Mam dość sporą skrzynkę drewnianą na parapet. Miałam wysadzać jakieś kwitnące jednoroczne rośliny balkonowe. Ale zmieniłam zdanie. Kupię jednak jakieś roślinki skalniakowe i zrobię balkonowy skalniaczek. Nie wiem co jeszcze kupię - okaże się w centrum ogrodniczym :hyhy:
W każdym razie natchnienie nadeszło od Ciebie magdaityle.
Balkon mam mały ale parapet spory więc czemu nie?
Jak zrealizuję pomysł to wstawię na forum fotki.
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

pinia01 pisze: Jak zrealizuję pomysł to wstawię na forum fotki.
Zatem czekam na nie :)
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

magdaityle pisze:
Przegląd skalniaków znalazłam TUTAJ, szkoda tylko, że bez zdjęć. Nie wiem czy wszystkie te skalniaki są na prawdę wieloletnie?

To jest przegląd prawdziwych roślin skalnych o których nie można powiedzieć że są niewymagające.
ODPOWIEDZ