Mini fontanna

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Mini fontanna

Post autor: Lara »

Witajcie :-)
Wczoraj 17.07.2010 na TVN Meteo w programie Maja w ogrodzie pokazana była mini fontanna. Plastikowa miska wkopana między płytkami, przykryta metalową siatką, na to otoczaki i jedna roślinka (kosaciec???) W środku oczywiście pompa i obieg zamknięty. Nie przyjrzałam się zbyt dokładnie licząc na powtórkę w niedzielę, ale się przeliczyłam. Może ktoś nagrał ten odcinek i może zamieścić ten fragment w sieci (jeśli regulamin nie przeszkadza - proszę o link :oops: )
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Jeżeli mogę Ci pomóc, to tak wygląda moja mini fontanna. Plastikowy pojemnik zakopany w ziemię, na tym metalowa krata zakryta kamieniami. Sprawdza się znakomicie, do wody nie wpadaja śmieci i nie rosną glony.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Wielkie dzięki :-D Dokładnie o to mi chodziło. :-D
Ustawiłam to zdjęcie jako tapetę na kompie, żeby zdopingować mojego męża a raczej jego inwencję twórczą - jak się tak napatrzy to myślę że zrobi. Na razie przeglądał Allegro w poszukiwaniu pompki. :lol:
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

super ta fontanna :->
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Lara - nie wiem czy warto aż na allegro, koszta przesyłki zawyżają bardzo cenę. Pompki dostępne w każdym sklepie ogrodniczym (moja kosztowała ok 30 zł) Jeżeli mogę podpowiedzieć, to wielkość pojemnika powinna być dostosowana do zasięgu fontanny, tak aby woda wpadała do pojemnika. Wykopanie dołka i wstawienie pojemnika to praca na jedną godzinę. A naprawdę warto. U mnie jest usytuowana obok altanki, grila, hamaka i odgłos spadającej wody na kamienie jest bardzo miły.
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

W sklepach budowlanych i centrach ogrodniczych (działy oczek wodnych) jest wiele takiego typu sprzętu. Ja mam taki sam model w swoim oczku...super odpręża, polecam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ten pomysł jest bardzo fajny i prosty, mogę go wprowadzić w życie sama, by w końcu jakiś szum wody w ogrodzie uzyskać. <już knuje> ;-) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Widzę, że włożyam kij w mrowisko :lol: i bardzo dobrze :roll:

Co do kupowania na Allegro to tam oglądam to co akurat mnie interesuje, jaki jest wybór na rynku, jakie są paramerty techniczne (to akurat interesuje mojego męża) i potem wiem czego mam szukać.

Halinko fontanna z każdej strony prezentuje się wspaniale. :lol: Jak dorobię się swojej to również zamieszczę zdjęcie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Moje starania dały wymerny efekt. Mąż wracając z pracy wstąpił do Castoramy i kupił 90 l okrągłą kastlę do zaprawy i pompkę do fontanny. :lol: :lol: :lol: Problemem jest czym ją przykryć bo siatka metalowa będzie rdzewiała a plastikowa nie wytrzyma ciężaru kamieni. A może rdzewienie nie ma znaczenia... :roll:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na dłuższą metę rdzewienie będzie niekorzystne, bo zabarwiać będzie wodę.

Mój domowy spec mówi, że najlepiej byłoby taką kratkę wykonać ze stali nierdzewnej. Jest dość droga, ale trwałą. Wymaga też specjalnego spawania, ale można popytać w jakimś warsztacie.

Myślałam też o wykorzystaniu takich kratek, jakie stosuje się w systemach odpływowych przy garażach czy budynkach. Może są takie wykonane z ocynku, to też byłoby wyjście.

Najtańsza wersja wg mnie, to zastosowanie kawałka siatki ogrodzeniowej powlekanej tworzywem albo częścią takiego ogrodzenia sprzedawanego w postaci prostokątów. Może to być nawet kawałek odpadowy. Powlekanie tworzywem może na jakiś czas wystarczyć.
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Mąż wymyślił, że przykryje pojemnik z wodą płytą z pleksi z nawierconymi otworami. Dla wzmocnienia zamontuje pod płytą 3-4 rurki z PCV.

Tak na wszelki wypadek żeby się nie zarwało pod ciężarem nie tylko kamienia ale i ciężarem ............. psa, który na pewno będzie sprawdzał nasz nowy nabytek a w takie upały może mu nie wystarczyć miska z wodą :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pleksi to nie będzie dobry pomysł. Proponuję poszukać metalowych kratek pomostowych, tzw., kratek Wema, często wykorzystywanych jako metalowe wycieraczki. Są ocynkowane i wytrzymałe.
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Od pomysłu do realizacji jest czasami krótka droga.

Obrazek Obrazek

Teraz pozostało tylko wykombinować ażurowe przykrycie, dodać kamienie i gotowe. Rośliny posadzę jak pogoda na to pozwoli - na razie pada :-P

A rurki mąż dał aluminiowe, bo z PCV były za miękkie.
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Ażurowe przykrycie powstało z plastikowych podkładek pod trawnik. Potrzeba było 2 szt.

Obrazek

Potem umyte karcherem kamienie i jest OK!

Obrazek

Zostało tylko posadzenie roślin i można wypoczywać przy szumie wody :lol: :lol: :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobry pomysł z podkładkami do trawnika :-D A efekt jest super :-D
ODPOWIEDZ