Mimoza wstydliwa

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
epsilon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-04, 12:41

Mimoza

Post autor: epsilon »

Ostatnio dostałam na urodziny nasionka mimozy, problem w tym że nie wiem jak ją uprawiać. Może ktoś wie ile ona wody potrzebuje? Czy potrzebuje dużo słońca?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj!
Nasiona posiane jeszcze teraz powinny skiełkować w ciągu miesiąca. Sadzonki przy odpowiedniej pielęgnacji wzmocnią się jeszcze i dobrze przetrwają zimę. Powinny zakwinąć w maju/czerwcu przyszłego roku.
Najlepiej było by wisiać nasiona do uniwersalnej ziemi ogrodniczej ze sporym dodatkiem piasku. Niezbyt głęboko- wystarczy je przykryć cienką warstwą podłoża. Młode siewki można przepikować do osobnych doniczek gdy te będą miały dwa listki. Świetnie rosną w ziemi uniwersalnej lub mieszance substraty torfowego, gliny i piasku w stosunku 2:1:0,5 Mimozy lubią wilgoć, ale nie znoszą przelewania. Nawożenie podczas zimy symboliczne. Od marca można zastosować nawozy uniwersalne w dawce podanej na opakowaniu.
Rośliny najlepiej rozwijają się na widnym parapecie wschodniego lub południowego okna, ale zbyt ostre słońce może przypalić ich delikatne listki.
To świetna roslina jeśli chcesz pokazać swoim pociechom piękno przyrody.
Roślina po dotknięciu szybko zwija listki, ale na to potrzeba dużo energii. Jeśli będziemy zbyt często ją zmuszać do tak wielkiego wysiłku to z czasem przestanie rosnąć...
Powodzenia w uprawie !!!
Awatar użytkownika
epsilon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-04, 12:41

Post autor: epsilon »

Dziękuję za pomoc :-> postaram się trzymać wskazówek i mam nadzieję, że roślinka pięknie urośnie.
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
Madeleine
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-23, 14:25

Post autor: Madeleine »

Czy mimoza jest roślinką jednoroczną czy wieloletnią? Jak długo potrafi żyć w warunkach mieszkania?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Mimoza jest rośliną wieloletnią, choć często uprawianą jako jednoroczna, bo słabo zimuje w mieszkaniach i traci swój atrakcyjny wygląd. Wymaga stanowiska jasnego, temperatury 18-22°C. Roślina najlepiej rośnie w oknie kwiatowym lub zamkniętej witrynie. Podłoże - substrat próchniczny z dodatkiem ziemi uprawnej (pH 5,5-6,5). Potrzebuje stałej wilgotności, latem umiarkowanego nawożenia i podwyższonej wilgotności powietrza.

Więcej: Mimoza wstydliwa - uprawa i pielęgnacja
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-10-20, 12:10

Mimoza wstydliwa

Post autor: iwoncia1011 »

Zakupiłam na aukcji internetowej nasionka mimozy w liczbie 30 :) przygotowuję je do wysiania według ulotki od sprzedawcy. Na razie 7, a resztę zachowam na wszelki wypadek na później w razie niepowodzenia z tymi :) Pytanie tylko ile mogę włożyć nasionek do jednej doniczki, bo krzaczek się później rozrasta. Można włożyć 2 albo więcej??
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Oczywiście że można.Możesz do jednej doniczki wysiać nawet 6-8 nasion.Gdy wykiełkują (trwa to po 12-14 dniach)pozostawia się 3-4 najsilniejsze siewki. ;-) Siewki muszą mieć dużą wilgotność i ciepło.Można to uzyskać przez przykrycie plastikową torebką.Pikuje się 2 razy.
Najlepsza pora na wysiew nasion to luty-marzec. ;-) Tem 20

Pozdrowienia
aiglos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-03-10, 16:31

Re: Mimoza wstydliwa

Post autor: aiglos »

Mimoza jak najbardziej może rosnąć w mieszkaniu - na zdjęciu dowód ;)
Załączniki
20140513_141711.jpg
ODPOWIEDZ