Mikoryzowanie ogórka

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Ogórek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-31, 17:53

Mikoryzowanie ogórka

Post autor: Ogórek »

Witam! Mam pytania odnośnie stosowania mikoryzy na ogórkach.
1. Kiedy stosować mikoryzę (tzn w jakim stadium rozwoju)?
2. Czy nawożenie mineralne ma wpływ na grzyby mikoryzowe?
3. W jakim odstępie czasowym nawozić wcześniej mikoryzowane ogórki?
Dodam iż są to dla mnie informacje niezbędne, ponieważ prowadzę pracę do szkoły, opartą właśnie na wpływie mikoryzy na rozwój ogórków.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
użytkownik usunięty

Re: Mikoryzowanie ogórka

Post autor: użytkownik usunięty »

A jak konkretnie brzmi temat pracy?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Mikoryzowanie ogórka

Post autor: rafaloku »

Tak na szybko:
ad. 1 - mikoryza zawiązywana jest z korzeniami roślin, więc można podać gdy tylko się ukorzenią.
ad. 2 - tak, duże dawki nawozów mineralnych mogą ograniczyć rozwój grzybni lub całkowicie ją zniszczyć, najlepiej stosuj nawozy naturalne, np. biohumus
ad. 3 - rozumiem, że chodzi o to, kiedy od podania mikoryzy można dać nawóz mineralny? teraz nie pamiętam ale jak dobrze poszperasz w tym dziale na forum ,to inż Szałański kiedyś o tym pisał.

Dlaczego badasz akurat ogórki? Słyszałem o dobrych efektach na pomidorach i papryce. Jak ogórki, to nie wiem.

Poszperaj trochę w internecie, szczególnie na stronie Mykofloru są wyniki różnych badań naukowych dotyczących mikoryzy. Nie wiem czy będzie coś o warzywach (zapoznawałem się tym bardzo dawno temu) ale jeśli tak, to podejrzysz sobie kiedy (na jakim etapie rozwoju roślin) badacze podawali mikoryzę.
Rafał
Ogórek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-31, 17:53

Re: Mikoryzowanie ogórka

Post autor: Ogórek »

Tematu jako takiego jeszcze nie mam ale mniej więcej coś takiego: 'Wpływ mikoryzy na wzrost i rozwój ogórka gruntowego'. A dlaczego akurat ogórki? Wydało mi się to najwygodniejsze biorąc pod uwagę, że mój tata od kilku lat je uprawia, niestety na temat mikoryzy nic nie wie.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: Mikoryzowanie ogórka

Post autor: MYKOFLOR »

Witam w ogórkach. Wszystkie dyniowate a więc i ogórki na podane szczepionki mikoryzowe reagują większym i lepszym jakościowo plonem. Nieco wcześniej mieliśmy doniesienie od hodowcy dyni olbrzymiej o rekordowym plonie dzięki naszej szczepionce.Podaję link na stronę z tą informacją http://www.mykoflor.pl/cms/index.php/pl ... -do-warzyw
Jeżeli dynia mogła to i ogórek powinien lepiej rosnąć z mikoryzą. A co do nawozów to grzechem powszechnym jest przedobrzenie w nawożeniu. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Mikoryzowanie ogórka

Post autor: Bobej »

Jestem chętny do testowania mikoryzy na swoich warzywach gigantach. Jakie szczepy grzybów będąku temu najlepsze?
ODPOWIEDZ