Mikoryza grzybów - kilka pytań

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
burak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-09-24, 14:00

Mikoryza grzybów - kilka pytań

Post autor: burak »

Witam,
mam kilka pytań związanych z mikoryzą grzybów (dokładniej: grzybnią grzybów leśnych firmy Mykoflor) - może ktoś będzie znał odpowiedzi:
1. Jakie jest przeznaczenie mikoryzy grzybów - czy służy ona do polepszenia wegetacji i wzrostu drzew, czy do wyhodowania grzybów (a może jedno i drugie)? Mnie zależałoby bardziej na grzybach.
2. Czy działanie aplikowanej grzybni jest uzależnione od jakichś czynników np: rodzaju gleby, wilgotności gleby, temperatury, nasłonecznienia itp?
3. Czy działanie grzybni Mykoflor różni się (czym) od działania grzybni grzybów, które wyrastają w pobliżu drzew w sposób naturalny?
4. Czy zaaplikowana grzybnia rozrasta się w ramach systemu korzeniowego jednego drzewa czy także na systemy korzeniowe sąsiednich drzew?
Pozdrawiam
Tomasz
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1781
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Mikoryza grzybów - kilka pytań

Post autor: rafaloku »

Witaj!

Ad.1
Mikoryza jadalnych grzybów leśnych służy przede wszystkim wyhodowaniu grzybów. Oczywiście należy ją podać pod odpowiednie gatunki drzew, pod jakimi te grzyby wyrastają. Natomiast wprowadzenie mikoryzy sprzyja także rozwojowi roślin. Wiele mikoryz (np. dla borówki) nie wiąże się z wyrastaniem grzybów, są stosowane wyłącznie dla poprawienia kondycji roślin.

Ad. 2
Jeżeli mikoryzę grzyby jadalne podasz pod odpowiednie gatunki drzew, to związek mikoryzowy na pewno się zawiąże, grzybnia zacznie się rozwijać na korzeniach roślin i sprzyjać ich zdrowotności. Natomiast aby wyrosły owocniki grzybów (czyli to co jadamy i potocznie nazywamy "grzybami" - borowikami, koźlarzami, maślakami itd.) muszą zaistnieć również odpowiednie warunki co do gleby, wilgotności, temp., wszystko co wymieniłeś. Dlatego wyhodowanie owocników grzybów nie zawsze się udaje, nie w każdym ogrodzie jest to możliwe.
Więcej w naszym poradniku: Grzyby w ogrodzie - uprawa grzybów jadalnych, leśnych

Ad. 3
Działa tak samo, to te same grzyby. W ogrodach często mikoryza nie występuje ze względu na degradację gleb, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin itd. dlatego celowe jest wprowadzanie grzybni w postaci szczepionki mikoryzowej.

Ad. 4
Tak, jeżeli korzenie bezpośrednio ze sobą sąsiadują (są na tyle blisko aby grzybnia przerosła z jednych na drugie). Oczywiście, jeżeli te drzewa obok to gatunki, z którymi wprowadzona grzybnia zawiązuje mikoryzę.
Rafał
ODPOWIEDZ