Mikoryza dla tui

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
komanch
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-10-26, 10:55

Mikoryza dla tui

Post autor: komanch »

Witam serdecznie, chciałbym podczas sadzenia tui od razu zaszczepić je mikoryzą.
Po przeczytaniu artykułu https://poradnikogrodniczy.pl/mikoryza-do-tui.php mam dylemat odnośnie sposobu aplikacji mikoryzy.
Tuje będą miały bryłę korzeniową zapakowaną w jutę. Jaki sposób aplikacji powinienem wybrać? :->
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mikoryza dla tui

Post autor: Petrus »

Cześć. Jeżeli będziesz dopiero sadził tuje w balotach to możesz mikoryzę zastosować w kilku możliwościach. Możesz zakupić mikoryzę od razu w żelu, wtedy przy sadzeniu wyciśniesz jej trochę na balot i tyle. Potem do dołka. Jeżeli kupisz mikoryzę w postaci proszku obsypujesz baloty mikoryza i również do dołka. Ewentualnie mikoryzę w proszku możesz zalać wodą (instrukcja ilości wody może być dołączona) tak żeby powstała gęsta papka i taką porcję papki wrzucasz do dołka, na to układasz balot i zasypujesz ziemią. Zatem jaką mikoryzę wybierzesz nie jest trudna aplikacja. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
komanch
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-10-26, 10:55

Re: Mikoryza dla tui

Post autor: komanch »

Ach, czyli w ten spasób. Prawdę mówiąc myślałem o formie żelowej, chyba najbardziej polecanej, ale już nawet zacząłem szukać jakiejś dużej strzykawy, bo myślałem że muszę to wcisnąć do wewnątrz balotów, a tu z tgo co mówisz może być na zewnątrz, na pewnow ten sposób zdąży to dojść do korzeni? :)
Przy okazji, czy dostępna jest jakaś tańsza, ale dobra mikoryza dla tui? upatrzyłem sobie endomikoryze SYMBIVIT®, ale na 150 szt, tui wychodzi mi kwota 500-1000zł :-/
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mikoryza dla tui

Post autor: Petrus »

Jak dasz to na balot albo ewentualnie trochę go rozwiążesz i zaaplikujesz mikoryzę (proszek lub żel) na korzenie (lub jakiś jeden dostępny korzonek czy ich wiązkę) to grzyb sobie poradzi. Ja osobiście zawsze wybieram w postaci proszku. Obsypuje korzenie albo dołek i po sprawie. Przeważnie do tui lub iglastych mikoryza ta którą opisujesz jest pakowana po 750 g. Wystarczy po 1 dużej łyżce sypnąć na korzenie i wystarczy, czyli możesz sobie kupić z 5 opakowań to koszt nie jest taki duży.
Jest też mikoryza Great White Granular One ona pakowana jest chyba 1 kg. To wystarczy jak po 10-15 g (chyba jedna duża łyżka to będzie) sypniesz na balot i powinno być dobrze.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ