Mikoryza dla "nietypowych" gatunków drzew.

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Mikoryza dla "nietypowych" gatunków drzew.

Post autor: S_H_A_D »

Witam. Mam zamiar zalesić część gruntu i wykorzystać do tego gatunki takie jak buk pospolity, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, świerk pospolity, świerk sitkajski, kasztanowiec biały, lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy, wiąz górski, daglezja zielona, ambrowiec balsamiczny, modrzew europejski, jesion wyniosły, jodła pospolita, orzech czarny, topola biała i czarna, wierzba biała, wiązowiec zachodni, platan klonolistny, klon zwyczajny, klon jawor, kalopanax, perełkowiec japoński, kasztan jadalny. Oczywiście ze względu na dość duże zróżnicowanie gatunkowe, niektóre gatunki będą bardzo małą domieszką do 15-20 sztuk w cały zalesieniu, a niektórych będzie po 2-3 sztuki. Do mikoryzacji gatunków takich jak dąb, buk i brzoza użyję mikoryzy "grzyby leśne", natomiast dla takich jak jodła, sosna, świerk, daglezja, modrzew użyję mikoryzy "iglaste". Moje pytanie to jakiej mikoryzy powinienem użyć dla takich gatunków jak wiąz, jesion, kalopanax, orzech, ambrowiec, topola, wierzba, klon, perełkowiec, platan, kasztan, wiązowiec i kasztanowiec? Zastanawiałem się nad użyciem mikoryzy "grzyby leśne" ale zdaje się, że ma ona duże powinowactwo dla roślin z rzędu bukowców (Fagales)takich jak dąb, brzoza, grab czy buk. Z gatunków którymi chcę zalesić do tego rzędu należy kasztan i orzech, pozostałe nie. Moje pytanie które gatunki będą mikoryzowały z grzybami zawartymi w szczepiące "grzyby leśne"? Wiem, że w przygotowaniu są oddzielne mikoryzy do różnych gatunków liściastych i oddzielne dla topól i wierzb, ale są to profesjonalne szczepionki na zamówienie w większej ilości, ja chciałbym skorzystać ze standardowych fiolek po 250ml.
ODPOWIEDZ