Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: Priam »

W ramach testowania szczepionek mikoryzowych firmy MYKOFLOR otrzymałem mikoryzę dla borówek i winorośli.
Obrazek

TESTOWANIE NA WINOROŚLI
Winorośl poddana testom - biały winogron (3 czerwca 2011 r):
Obrazek

Obrazek


Zmiany na liściach winorośli po zastosowaniu szczepionki mikoryzowej (24 lipca 2011r.)
Obrazek

Obrazek

Owoce białych winogron (wielkość owoców w porównaniu z poprzednim rokiem się nie zwiększyła, ale ilość owoców wzrosła)
Obrazek

TESTOWANIE NA BORÓWKACH
Borówki poddane testom (16 kwiecień 2011r.)
Obrazek

23 kwiecień 2011 r
Obrazek

2 maj 2011 r.
Obrazek

3 czerwiec 2011 r.
Obrazek

Owocująca borówka (20 lipiec 2011r.)
Obrazek
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

Masz jakieś wnioski i rady czy zalecenia do stosowania tej szczepionki na borówce amerykańskiej?

Możesz podać ogólne zasady stosowania szczepionek mikoryzowych.
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Post autor: Priam »

Zakres działań w badaniu obejmuje:
- aplikację do strefy korzeniowej szczepionek mikoryzowych firmy MYKOFLOR
("Żywa grzybnia mikoryzowa"),
- obserwacje wpływu symbiozy mikoryzowej na daną grupę roślin,
- ocena efektu działania testowanej szczepionki.

Więcej informacji podam w poniedziałek ;)
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

Czekam z nie cierpliwością.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Sabo.Nie musisz czekać.Wytłumaczę Ci to w bardzo prosty sposób.

Cały proces mikoryzacji polega na symbiozie w określonym środowisku.
Określone środowisko to przede wszystkim odczyn gleby w jakim żyje i powinna żyć dana roślina. Odpowiednie pH gleby ma zasadniczy wpływ na to, czy roślina jest w stanie prawidłowo pobierać poprzez korzenie pokarm zawarty w glebie, czy też nie. Jeżeli odpowiednia szczepionka mikoryzowa(grzyb), wraz z korzeniami rośliny będą miały w swoim obrębie glebę o takim pH w której będzie im najlepiej przebywać razem ze sobą i rosnąć, to mikoryza(grzyb) mówi do rośliny tak:

Jeżeli ty mi roślinko pozwolisz spożywać to co masz na swoich korzeniach najlepsze, a mnie jest to niezbędne do życia, to ja w zamian przetwarzając to co ty mi dałaś i wydalając z siebie już coś innego, ułatwię tobie tym w znaczny sposób przenikanie do twoich korzonków tego, co z kolei tobie jest najbardziej potrzebne do życia.
I tak się długo będą trzymać razem za ręce dopóty, dopóki będą mieć wokół siebie takie środowisko w którym będą mogły ze sobą żyć. Pomimo tego, jeżeli gleba będzie jałowa i nie będzie miała w sobie odpowiednich składników odżywczych dla roślinki, to grzybek żeby nie wiem jak się starał, to roślince w niczym nie pomoże. No bo niby skąd ma to wszystko wziąć ? :-P :-D

Pozdrawiam.Waldek.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

To w jakim celu ta szczepionka z mikoryzy? Bo ani zamiast nawozu ani dla ochrony? Albo ja nie rozumie w jakim celu te szczepionki.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Sabo.

Wydawało mi się, że przedstawiłem Ci zachodzenie tych procesów w sposób tak samo jasny jak i humorystyczny.
Skoro tak bardzo chcesz wiedzieć co to takiego jest, to przeczytaj sobie znaczenie słów:
Symbioza, fotosynteza i węglowodany.
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Post autor: Priam »

saba pisze:To w jakim celu ta szczepionka z mikoryzy? Bo ani zamiast nawozu ani dla ochrony? Albo ja nie rozumie w jakim celu te szczepionki.
Szczepionka mikoryzowa pozwala roślinie lepiej funkcjonować w środowisku. Dzięki temu np. borówka lepiej reaguje na zmiany pogodowe (częste deszcze, mróz).
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: Priam »

W internecie nie znalazłem żadnych informacji na temat wpływu zimna (zimy) na zastosowaną mikoryzę. Drogą dedukcji i wnioskując z materiałów internetowych doszedłem do własnych wniosków.
Stosując preparaty mikoryzowe powodujemy, że relacja między grzybem i rośliną trwa przez całe życie rośliny. Nie ma większego znaczenia czy zastosujemy ją u roślin młodych czy starszych. Zmienne warunki pogodowe nie mają kluczowego znaczenia dla zakłócenia tej relacji. Warunkiem jest jednak prawidłowe zabezpieczenie strefy korzeniowej przed mrozami. Wraz z obumarciem korzeni w wyniku przemarznięcia stopniowo mogą zanikać grzyby mikoryzowe, które bez żywiciela nie przetrwają.
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: MYKOFLOR »

Witam Forumowiczów i pragnę parę niejasności rozwikłać; mikoryza jest potrzebna niemal wszystkim roślinom a wrzosowatym (należy do nich borówka) szczególnie. Pelni ona (mikoryza) wiele funkcji w życiu rośliny i choć nie zawsze jej efekty są wyraźne, to zawsze występują. Nauka i praktyka coraz bardziej zagłębia się w te tajemnice i ciągle czegoś nowego się dowiadujemy. Ale wracając to ja nie spodziewałem się w pierwszym roku widocznych efektów i cierpliwie obserwując w bieżącym powinny być bardziej wyraźne. Prawdą jest, że na glebach żyznych pozornie jest mniej potrzebna, gdyż na ubogich widać lepiej, ale na wszystkich np. blokuje pobieranie przez rośliny metali ciężkich, których czasami jest wiele w glebach uprawnych. Smaczniejsze owoce też są efektem mikoryzy itd. Należy więc bacznie obserwować i mieć cierpliwość do przyrody. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: Priam »

A jeśli można zapytać to jak wielki wpływ mają przymrozki na mikoryzę zaaplikowaną roślinom?
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: MYKOFLOR »

Jeżeli jest już w roślinie, to minimalny, po rozpoczęciu wegetacji szybko regeneruje tworząc nowe mycelium (grzybnię). Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: Priam »

25.03.2012
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Re: Mikoryza - borówka amerykańska i winorośl (Priam)

Post autor: Priam »

6 maja 2012 roku

Obiekty testowania:
Obrazek Obrazek

Borówki amerykańskie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Winorośl
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ