Mieczyki Elżbiety

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

Ja nie sadzę w koszyczkach. Każdą cebulę sadzę w odległości 20 cm od siebie. I pamiętaj najważniejszą zasadę: Sadzimy na głębokości od 15 do 20 cm. Ja sadzę na głębokości 20 cm. Chodzi o to, żeby pod ciężarem kwiatów się nie przewracały, ani za mocno nie pochylały. Muszą być tak głęboko sadzone.
A ile cebul chcesz wsadzić do jednego koszyka?
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Agnieszka123 »

No teraz jak tak piszesz Igo o tej odległości jednego od drugiego, to już sama nie wiem, ale boję się nornic
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

Kochana, koszyki musiałyby być głęboko, więc dla nornic, to żadna przeszkoda. Ja nie straciłam ani jednej cebuli. Jednak w koszykach nie będą miały miejsca na rozrost (jeżeli posadzisz w koszyku np. dwie, czy trzy cebule). Nasze cebule rozrosły się trzy, albo i czterokrotnie. Ela w swoim wątku ogrodowym pokazała fotkę, jak wielkie nam urosły cebule. Poza tym posadzone tak bliziutko obok siebie stracą na uroku.
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Agnieszka123 »

W sumie masz rację, wiem, że cebulki muszę wsadzić głęboko i faktycznie nornice wejdą sobie górą bez problemu, no trudno, wsadzę bez koszyczków :)
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Agnieszko , zachowaj koszyczki dla innych cebulowych.
Iguś , ja w zeszłym roku sadziłam z konieczności jeszcze wcześniej , przed wylotem do córki, czyli musiało to byc na początku kwietnia. Ale wszystko było oki. Przy zbyt wczesnym sadzeniu istnieje niebezpieczeństwo zagniwania cebul w zbyt zimnej , nienagrzanej ziemi.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

Pamiętam, że część wsadzałaś bardzo wcześnie, właśnie przed wyjazdem, ale chyba nie wszystkie. Część powsadzałaś chyba po powrocie. Czy się mylę?
W zeszłym roku było tak ciepło, że nic się Twoim nie stało. Poza tym, my Elu sadzimy tak głęboko, że jak się ziemia dobrze nagrzeje, to na tę głębokość już się raczej nie wychłodzi.
Ja w tym roku nie robię osobnej rabaty dla mieczyków, więc będę je sadziła w różnych miejscach. Może też będzie pięknie. Nie zapomnę tej rabaty widzianej z tarasu pełnej cudownych mieczyków.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Wszystkie wsadziłam , Iguś. Ale ponieważ wśród odmian były i wczesne i późne , dlatego okres kwitnienia trwał bardzo długo , do przymrozków.
Jeśli ktoś ma więcej cebul jednej odmiany , może podzielić i posadzić w odstępach 2-tygodniowych - wydłuży kwitnienie
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

No faktycznie Elu. U mnie też kilka kwitło aż do mrozów, a przecież sadziłam wszystkie razem.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

Elu, zapomniałam spytać. Kiedy wyjeżdżasz i na jak długo?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Iguś , wchodzę na Pogaduchy :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Iga51 »

Elu, ja chyba zacznę już sadzić mieczyki. Wszystkie przejrzałam i zaczynają wypuszczać, a przechowywałam je w temperaturze ok. 5 stopni. Teraz mają ciut cieplej ok 10 stopni. Trzeba je jeszcze wymoczyć w nadmanganianie, a wolałabym zanim wypuszczą pędy. Część jednak już wypuściła. Jak myślisz, sadzić? Czy jeszcze poczekać?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Igus , jak zaczynaja wypuszczac pedy , mozesz je obrac z koszulek i jeszcze troche poczekac. Tym bardziej , ze chyba pogoda nienajlepsza, niech sie gleba troche ogrzeje. Zobaczymy jak bedzie po swietach.
Pewnie te wczesne odmiany zaczynaja wypuszczac pedy - tym sie martwic nie trzeba , tylko rzecz jasna bardziej trzeba uwazac przy sadzeniu. Ale nawet jesli uszkodzi sie ped , to cebula wyda nowy - z tym , ze kwitnienie sie opozni
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Pora rozpocząć sezon 2015 , jako że kilka odmian zdecydowało pokazać swe piękno. To odmiany wczesne , ale i tak w tym roku zakwitły później , niż w ubiegłym i w zmienionej kolejności. Część mieczyków znamy z zeszłorocznego kwitnienia , ale wiele jest nowych. Pokażę wszystkie w miarę rozkwitania.
7 sierpnia rozkwitł zielony. Może to być Majovy Kvet
9 sierpień 010.JPG
Zaraz po nim zakwitła Ituszka. To nowa polska odmiana , zarejestrowana w tym sezonie przez polskiego hodowcę - amatora .
nr 2.JPG
A to podobny do Ituszki czeski Purpurovy Prsten
Załączniki
nr 3 Purpurovy Prsten.JPG
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: malina »

Urocze masz te mieczyki :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mieczyki Elżbiety

Post autor: Elzbieta M »

Przeszła burza z ulewnym deszczem. Dobrze , bo może wreszcie ziemia będzie wilgotna , ale niestety , 2 kwiaty się złamały.
Listopad powędrował wcześniej do wazonu
nr 4.JPG
Caballero należy do tych , które najbardziej mi się podobają
nr 5 Cabalero.JPG
010.JPG
Moi faworyci - Caballero i czerwono-żółty ( zdjęcie nie oddaje tu kolorów) Isle of Fire

Ta moja piękność się złamała - jak ustanie deszcz , pójdzie do wazonu
015.JPG
I ta gladiola również jej potowarzyszy
nr 7.JPG
ODPOWIEDZ