Marne truskawki

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Hej :-)

Chciałam się Wam pożalić. Ziemia u mnie marnej jakości, taki piach. Dopiero zaczynam tę przygodę i trochę mi skrzydełka podcina ta marnota. Już nie wiem czym nawozić, żeby coś z tego było. Teraz kupiłam nawóz do truskawek z mączką bazaltową Targetu. Może on coś pomoże. Bo jedyne co ta ziemia naprawdę dobrze rodzi to perz. Mączkę bazaltową stosowałam, ale do odstraszania ślimaków, naprawdę świetnie działa, jeśli ktoś nie wie jak z tymi nienażarciuchami walczyć ;-) Mam nadzieję, że w połączeniu z innymi komponentami wzmocni nieco te moje biedne uprawy :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Drugie zdjęcie to perz po przejechaniu glebogryzarką. Nie wiem czy zdążę przed latem usunąć i coś jeszcze zasiać ;-)
Truskawki.jpg
Perz.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Marne truskawki

Post autor: Petrus »

Hejka. Wokoło truskawek masz niezłą uprawę perzu- dlatego przerasta Ci agrotkaninę na truskawkach. Tak na już wystarczy jak zgrabisz zanieczyszczenia z agrotkaniny i solidnie ją przytwierdzisz do podłoża kołkami do agrotkaniny. Potem wokół truskawek rozłóż słomę albo np. zrębki. Aby truskawki dobrze rosły muszą być regularnie nawadniane i nawożone wtedy będą ładnie się rozrastały. Perz pod spodem silnie wysusza glebę i zabiera składniki odżywcze dlatego truskawki obecnie marnie wyglądały.
Ewentualnie druga opcją zostaje zrobienie podwyższonej rabaty z truskawkami :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Dziękuję :-) To mój początek, ale już widzę, że ratunkiem są tutaj właśnie podwyższone grządki. Jeśli nawet uda mi się wygrać walkę z perzem, to wkoło działki są dzikie, i tak wszystko przerasta. Perz to jeden problem, ale przerasta też bez i ten ładny i ten czarny. Wszystko to wydaje się walką z wiatrakami :-)
Z tymi truskawkami zrobię tak jak Pan radzi. Chciałabym zjeść choć kilogram zdrowych owoców :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Marne truskawki

Post autor: Petrus »

Możesz zbić kilka desek, zrobić zagrodę, wsypać ziemię i przesadzić tam truskawki. Ewentualnie kilka dużych donic i tam hodować truskawki.
Załączniki
grzadka.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Proszę mi podpowiedzieć, czy jeśli zrobię w czymś takim dziurki w dnie, żeby mogła odpływać woda, to czy warstwa ziemi będzie wystarczająca żeby uprawiać w tym truskawki, poziomki i np. sałatę? Taki wkład ma 20 cm wysokości. Postawiłabym go na ziemi i wypełniła żyzną ziemią.
Zrzut ekranu 2022-05-10 075203.jpg
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Marne truskawki

Post autor: Bettiw »

Cześć. 20 cm wysokości wystarczy na uprawę sałaty i truskawek musisz mieć świadomość, że jeżeli nie ma podsiąkania wody z gleby to czeka Ciebie ciągłe podlewanie.
Pomidory mają długi korzeń palowy, ale dzięki temu głębiej sięgają po zasoby wody, stąd w późniejszym okresie można rzadziej podlewać.
Belinko ja uważam, że lepiej poświęcić trochę czasu i wyplewić perz, wszyscy z tym się zmierzyliśmy. Na początku nawet kawałek pod 1 skrzynię, wymieszasz żyzną glebę w Twoją rodzimą i będziesz miała dobrą uprawę. Każda gleba ma swoje mikroorganicmy, mikoryzy które pozwalają roślinom dobrze wzrastać.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Dziękuję za odpowiedź :-) Ja to niby wiem, ale jeśli poświęcę wolny czas na walkę z perzem, to niewiele uda mi się w tym roku zasiać i zasadzić, dlatego kombinuję jakieś tymczasy ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Marne truskawki

Post autor: Petrus »

Belinko możesz śmiało kupić taką tymczasową rabatę z agrotkaniny. Wsyp ziemi i posadź, regularnie sprawdzaj wilgotność gleby i powinno wszystko tam rosnąć :D Podłoże gotowe możesz wymieszać z hydrożelem i podlewać będziesz rzadziej :-) Lub na dno wysyp trochę ziemi gliniastej, która trzyma dłużej wilgoć a na to świeża ziemia z worka.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Kupiłam :-) Ciekawe co z tego wyjdzie....
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Marne truskawki

Post autor: Petrus »

Ja będą regularnie nawożone i podlewane to będą sukcesy :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Marne truskawki

Post autor: malina »

I ja kiedyś w tamto lato poruszyłam temat moich i córki truskawek kwitnących na różowo . Dostałyśmy rozsadę z widocznymi owockami , kiedy nam się krzaczków namnożyło czekałyśmy na zbiory , a tu ani jednego owocka , dzisiaj mamy 2 grządki tych truskawek , w pierwszym ogrodzie też 2 skrzynie krzaczków , ale ani jednej truskawki . Co to jest , a między tymi różowo kwitnącymi posadziłam inny biały gatunek , że to pomoże , niestety , jeżeli do końca lata nie pokażą się owoce likwidujemy bo szkoda grządki :mrgreen:
Może ktoś z was też tak miał ? Pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Marne truskawki

Post autor: Petrus »

Czy wiesz jaką masz odmianę tych truskawek? Większość odmian truskawek wytwarza kwiaty obupłciowe z organami żeńskimi i męskimi. I jeżeli mamy odmianę z takimi organami zapylenie następuje w obrębie odmiany jaką mamy. Robi się problem gdy mamy odmianę, która wytwarza mało pyłku lub jest on mało żywotny. Są też takie odmiany które są męskobezpłodne czyli nie wytwarzają wcale pyłku i musimy mieć wtedy posadzoną obok odmianę, która kwitnie w podobnym czasie i zapyli nasz okaz męskobezpłodny. Jak widać uprawa truskawek może stać się wyzwaniem :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Marne truskawki

Post autor: malina »

No fajnie , jak rozpoznać czy mam żeńskie czy męskie :rotfl: , poszukam i doszkolę się :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Belinka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2021-12-09, 11:28

Re: Marne truskawki

Post autor: Belinka »

Niestety nie mam pojęcia jakie to odmiany. Kupowałam tu tu, to tam. W tym roku już nic nie poradzę, ale w przyszłym założę nową rabatę. Widzę, że większość krzaczków ma zasuszone kwiaty, których było mnóstwo, a z których nie powstały owoce. Poziomkom zrobiłam podniesioną rabatkę i zobaczę co z tego będzie. Jeśli się sprawdzi, to w przyszłym roku kupię kilka takich pojemników i posadzę truskawki w żyznej ziemi.
20-05-2022 Poziomki na wyniesionej rabacie.jpg
Załączniki
24-05-2022 Marne truskawki .jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Marne truskawki

Post autor: Elzbieta M »

Moje truskawki na podwyższonej grządce
Załączniki
20210617_152601.jpg
ODPOWIEDZ