Marchewka na ogródku

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
wiw69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-23, 13:16

Marchewka na ogródku

Post autor: wiw69 »

Uprawiam w ogródku marchewkę- ogród jest ekologiczny- używamy wyłącznie obornika lub kompostu pod warzywa, lecz nie korzeniowe. Co roku mam problem, jest smaczna ,ale zazwyczaj są w niej jakieś robaki i dużo muszę odrzucić, a przy tym niesamowicie się pobawić , aby użyć ją do jakichś potraw. Proszę o poradę, gdyż nie wiem jak postępować, czy należy wykonać jakiś oprysk. Co zrobić?
wiw69
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Istotne jest rozpoznanie jakie szkodniki atakują Twoją marchew a następnie ich zwalczanie. Podaję bardzo pomocną stronę http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=566
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: lilia0405 »

Ja sadzę kolo marchwi aksamitki i robaków jest duzo mniej.


A to fotki siewek marchewki sianej późna jesienią, przed samymy opadami śniegu.

Obrazek,
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: Danka »

Bardzo dobrze przezimowały nasiona. I wczesna marchewka jak znalazł :-o
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: lilia0405 »

Juz jakiś czas słyszałam, że tak można ale nigdy nie próbowałam ale teraz juz będę i pietruszke tez tak zrobię .
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: pogodynka »

Przez kilka lat nie siałam marchewki, ponieważ nie mam dobrej ziemi i kiedy marchew wyrosła była opanowana przez jakieś robaczki. A do tego była malutka , po prostu byle jaka. W zeszłym roku ktoś mi poradził aby nasiona marchewki wymieszać z fusami kawy. Zaryzykowałam. Wiecie jaką miałam fajną marchewkę???? Do tego nie było robali :hyhy:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: lilia0405 »

Widzisz Anulko wypróbuje Twój sposób, bo jeszcze będę siała marchew na późną. Ja aby nie było robali sadzę kolo marchwi aksamitki.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: malina »

Ja też w sprawie marchewki , wyrosła okazale i nie wiem czy zdążę ją zjeść bo może szybsze będzie to coś . wyszukałam , poczytałam i nie mogę jednoznacznie zdiagnozować co to w ziemi w marchewkach łazi . Stawiam na mszyce , ale może to bawełnianka albo mszyca głogowo -marchwiana , albo wierzbowo -marchwiowa . Proszę pomóżcie zidentyfikować i czym to zniszczyć mając na uwadze by marchewki można było zjeść czyli coś ekologicznego .
Jak zdjęcia się powiększy dobrze widać to coś :kwasny:
Załączniki
received_1201547350181424.jpeg
received_703213370443259.jpeg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: rafaloku »

Nie ma większego znaczenia jako to mszyca, bo wszystkie zwalczamy tak samo. Z chemicznych środków owadobójczych do upraw amatorskich i tak nie znalazłem nic co by miało rejestrację na marchew. Pozostają ekologiczne opryski: Emulpar 940 EC, Agrocover, Agricolle, mydło potasowe o zapachu czosnku lub jakieś domowe opryski na bazie czosnku lub cebuli.

Te olejowe typu Emulpar, Agricolle, Agrocover na pewno nie wpłyną na smak marchewek, więc jeśli chcesz gotowy środek, to polecam. Zjadać można już następnego dnia po oprysku, po umyciu warzywa. Emulpar ma w składzie olej jadalny (olej rydzowy, inaczej olej z lnianki) więc spoko można nim pryskać warzywa.
Rafał
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: malina »

Dziękuję i pozdrawiam :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Marchewka na ogródku

Post autor: Jan Twardowski »

Z roku na rok u mnie również coraz więcej miałem robaków w marchwi a po za opryskiem pokrzywami nic nie stosowałem. W tym roku robię eksperyment raz w tygodniu konewką podlewam roztwór z czosnku. Może nie całkiem z czosnku tylko z tych łodyg kwiatowych chciałem je wykorzystać. Tych łodyg dało mi 2 wiadra i zalałem wodą obecnie już prawie z tych łodyg nic nie zostało ale zapach czosnku jest bardzo mocny w tym wywarze. Będę podlewał raz w tygodniu konewką rozcieńczoną zalewą no i zobaczę czy w tym roku będzie mniej tych robaków w marchwi.
ODPOWIEDZ