Maranta-żółniejące i schnące listki

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
EwaLesniewska92
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-03-25, 17:53

Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: EwaLesniewska92 »

Cześć!

Dziś stałam się posiadaczką przepięknej Maranty. W sklepie nie miałam żadnego wyboru, bo kupiłam ostatni egzemplarz kwiatuszka. Stąd też Maranta ma dwa liście, które na końcach zaczynają żółknąć i schnąć (załącznik). W doniczce nie zauważyłam szkodników, które mogłyby atakować kwiatka.

Jak poradzić sobie z problemem na liściach? Czy jest jakiś sposób, aby "cofnąć" ten proces? czy tak już pozostanie? Ewentualnie, czy można jakoś pozbyć się chorych liści (odciąć je, itp.)?

Czy powinnam od razu przesadzić kwiatka do świeżej ziemi z warstwą drenażu? Pani w kwiaciarni powiedziała, że nie ma takiej potrzeby, ale nie wiem czy do końca jej wierzyć. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Serdecznie pozdrawiam :)
Załączniki
54255248_2603082166431643_1599151491216572416_n-kopia.jpg
54255248_2603082166431643_1599151491216572416_n-kopia.jpg (14.94 KiB) Przejrzano 4127 razy
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: Krysia »

https://poradnikogrodniczy.pl/maranta-o ... horoby.php
Proszę poczytać, w linku jest wszystko na temat. Trzeba zmienić podłoże. Pozdrawiam.
EwaLesniewska92
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-03-25, 17:53

Re: Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: EwaLesniewska92 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Artykuł z podanego linku już czytałam wcześniej. Nie mniej jednak, nadal potrzebuję więcej wskazówek:

1. Zmienić ziemię-> tzn? Zakwasić ją? Dać warstwę drenażu czy nie?
2. Czy można obciąć takie liście? Jeśli tak, to jak najlepiej to zrobić?


Dodatkowo widzę, że są też dwa listki, które są zwinięte w ruloniki. Zastanawiam się, czy są to młode liście, które jeszcze się rozwiną, czy coś jest nie tak ?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: Sylwia,Gosia »

Te ruloniki to nowe ,rozwijające się liście ,jak najbardziej ok. :) .
Chore liście zawsze powinno się usunąć , żeby ewentualnie ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby , ja bym obcięła u podstawy nożyczkami ( zawsze dobrze wydezynfekować). Radziłabym ograniczyć trochę podlewanie ,podłoże nie było przypadkiem zbyt mokre ?
Możesz oczywiście zaczekać na opinię eksperta.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: Krysia »

Trzeba dać warstwę keramzytu na spód doniczki. Najlepszym podłożem jest przepuszczalna ziemia torfowa.
Można i keramzyt (małe lekkie kuleczki) i ziemię kupić w centrum ogrodniczym. Listki z plamami najlepiej odciąć. A ruloniki to cecha charakterystyczna rośliny, ona tak ma. I najlepiej kupować roślinki zdrowe :).Pozdrawiam.
EwaLesniewska92
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2019-03-25, 17:53

Re: Maranta-żółniejące i schnące listki

Post autor: EwaLesniewska92 »

Bardzo Paniom dziękuję za odpowiedź :). Uspokoiłam się trochę :).

Chore listki odcięte, ziemia zmieniona, warstwa drenażowa również jest :). Teraz czekam, aż ruloniki się rozwiną :). Rzeczywiście korzenie były mokrzutkie, więc daje roślince czas na przeschnięcie :).

Serdecznie pozdrawiam!
ODPOWIEDZ