Mango

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stokrotka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-10, 16:02

Mango

Post autor: stokrotka »

Witam Was,jestem tutaj od niedawna.Mam pytanie-czy ktos z Was hodowal kiedys Mango w domu?Ja jakis czas temu "wsadzilam"pestke do doniczki i.....wyrosl mi ladny krzaczek/80cm/.Nie wiem jak mam dalej sie nim zajmowac,w jakich pomieszczeniach go trzymac/slonecznym czy chlodniejszym/,do jakich rozmiarow moj krzaczek moze wyrosnac?Bede wdzieczna za kazda podpowiedz.Pozdrawiam.
Ewa-Maria

Re: Moje mango

Post autor: Ewa-Maria »

stokrotka pisze:Witam Was,jestem tutaj od niedawna.Mam pytanie-czy ktos z Was hodowal kiedys Mango w domu?Ja jakis czas temu "wsadzilam"pestke do doniczki i.....wyrosl mi ladny krzaczek/80cm/.Nie wiem jak mam dalej sie nim zajmowac,w jakich pomieszczeniach go trzymac/slonecznym czy chlodniejszym/,do jakich rozmiarow moj krzaczek moze wyrosnac?Bede wdzieczna za kazda podpowiedz.Pozdrawiam.
Stokrotko. Nie hodowałam mango ale z pestki uprawiałam avokado. Rosło bardo szybko i bardzo szybko nie nadawało sie do mieszkania. Pochwal się tym krzaczkiem.
guguc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-25, 18:49

mango

Post autor: guguc »

Witam
Skusiłem się posadzić mango,wyrosło mi i bardzo dobrze się miało...do czasu aż zaczęły odpadać liście.Roślinka ma koło 20 cm.Liście odpadają same z siebie jeden po drugim.Było ich chyba 10 a są 2.Rośnie w domu w oświetlonym miejscu.
Czy to naturalne?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję ;)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

W zimie roślina przechodzi w okres spoczynku. Należy mniej podlewać i trzymać w temp. około 15°C. Zaprzestać też nawożenia. Obfitsze podlewanie i nawożenie wznawiamy pod koniec lutego.

W ogrzewanych mieszkaniach problemem jest suche powietrze. Pomaga zraszanie liści i ustawienie rośliny na podstawce wypełnionej żwirkiem. Na żwirek wlewamy trochę wody. Z mokrego żwirku woda będzie parować i nawilżać powietrze przy roślinie.

Mogły zaszkodzić też podmuchy zimnego powietrza podczas wietrzenia, otwierania okna.

Tyle przychodzi mi do głowy, życze powodzenia! Ale jak się nie uda to się nie martw. U mango i awokado często tak się kończy przygoda z posadzoną pestką. Na wiosnę spróbuj znowu ;-)

Polecam też lekturę naszego poradnika: jak wyhodować mango z pestki
Rafał
guguc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-25, 18:49

Post autor: guguc »

dzięki bardzo za pomoc ;) a problem może być z powietrzem suchym lub podmuchy powietrza bo właśnie takie miejsce wybrałem :/
możesz jeszcze powiedzieć czy na wiosnę wystawiać mango na podwórko,by miało więcej słońca czy raczej to zaszkodzi?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jeszcze zastanów się czy nie podlewałeś zbyt obficie. Po posadzeniu pestki trzeba utrzymywać stałą wilgotnośc gleby. Ale gdy roślinka już trochę podrośnie, pomiędzy kolejnymi podlewaniami gleba powinna przeschnąć.

Jeżeli jest możliwe, że je przelałeś, warto zmienić ziemię i przy okazji zobaczyć korzenie czy nie gniją. Jeżeli tak, ale w niewielkim stopniu to pomoże przesadzenie do nowej, bardziej przepuszczalnej ziemi. Jeżeli podgniły mocno, to pewnie nie da sie już uratować.

Co do wystawiania na zewnątrz to nie wiem. Wielu podobnym roślinnom to służy ale jak w przypadku mango nie mam pojęcia. Do ciepłego lata jeszcze daleko, więc mam nadzieję że ta informacja akurat nie jest pilnie potrzebna i jakoś mi tę niewiedzę wybaczysz ;-)

W każdym bądź razie, jeśli pytasz o wiosnę to nie, będzie jeszcze za zimno. Jeżeli już, to tylko latem, w ciepłe dni. Ale lepiej jeszcze gdzieś się upewnić.
Rafał
guguc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-25, 18:49

Post autor: guguc »

to tak...po dłuższym zastanowieniu problem jest w suchym powietrzu.
Możliwe że ją przelałem,ale wątpię bo starałem się o nie dbać.Na wszelki wypadek zmienię ziemię ;)
Dzięki za pomoc.
temat chyba już wytłumaczony ;D
ODPOWIEDZ