Mango

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
dann
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-07, 13:23

Mango

Post autor: dann »

Witam wszystkich
Mam w doniczce (średnicy 17 cm i wys 15 cm) chyba mango (po przesadzeniu z pierwszej doniczki do drugiej nie przepisałam nazwy i nie jestem pewna czy to mango...)
Ma prawie metr wysokości, ale wygląda wg mnie dziwnie, dolne liście są małe i krótkie, wyżej większe i dłuższe; nie wiem do jakiej doniczki przesadzić, jaką ilość ziemi powinna mieć roślina i co z nią robić?
Rośnie jeden wysoki pęd.. podpowiedzcie proszę :( czym nawozić?
Załączniki
WP_20170702_13_14_51_Pro.jpg
WP_20170702_13_15_34_Pro — kopia.jpg
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Re: Mango

Post autor: marguerite »

Tak, to jest drzewo mangowe zwane mangusodrzewem, bardzo piękne Ci wyrosło !!!
(Mam nadzieję, że moje też takie będą.)
Jest kilkadziesiąt gatunków tych tropikalnych drzew owocowych, więc liście mogą się trochę różnić, ale ich układ jest zawsze taki sam, bardzo charakterystyczny : liście "opadają" do dołu, tworząc jakby drzewo płaczące, tak jak to widać u Twoich roślin...
Pytasz o doniczkę - drzewa mangowe bardzo lubią duże donice, gdyż bryła korzeniowa rozwija się bardzo szybko. No i trzeba pamiętać, że "na wolności" rosną one do 40 m wysokości, a w warunkach domowych, w donicy - do 10 m. Ich lancetowate, zebrane w rozety liście osiągają długość do 30 cm.
Ile czasu zajęło Twojemu, żeby dorósł do metra ?!
Bardzo chciałabym wiedzieć, kiedy będę miała metrowe drzewa.
:)
Oto moje drzewka mangowe, na razie malutkie :
mango.jpg
mango2.jpg
mango2.jpg (132.37 KiB) Przejrzano 8448 razy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mango

Post autor: Petrus »

Mi to bardziej przypomina cytryne z pestki :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
dann
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-06-07, 13:23

Re: Mango

Post autor: dann »

Witam ponownie, nie wiem co to w końcu jest...znajoma twierdzi że ja posadziłam pestkę awokado (?)
w każdym razie teraz wygląda tak , na szczycie już się rozgałęziło na dwa boczne pędy
Załączniki
WP_20170821_19_33_07_Pro.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Mango

Post autor: Krysia »

Bo to jest awokado. I tak ma wyglądać, u mnie też rosło.
Synowa nakłuwała pestki wykałaczkami i umieszczała w słoikach tuż nad powierzchnią wody i w ten sposób stała się posiadaczką kilku roślinek. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcelina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2017-09-30, 22:47

Re: Mango

Post autor: Marcelina »

To jest awokado na 100%. Sama miałam kilka sztuk wyhodowanych z pestek. Podziwiam, że tak ladnie ci wyrosło i liście od dołu nie usychają. U mnie obrzeża były cale suche. Awokado szybko rośnie, ale też potrzebuje dużo wilgoci i zimą nie może stać w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika. Szacun bo naprawdę wygląda super :) podlewaj regularnie, ale nie za dużo. Lepiej mniej a częściej.
ODPOWIEDZ