Mandarynka

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witajcie. Od jakiegoś czasu coś dziwnego zaczęło się dziać z moją mandarynką. Mianowicie, chodzi o to, że pod spodem liści zaczęły pojawiać się małe czarne kropeczki na starszych liściach (które wyrosły zapewne w szklarni albo kwiaciarni), bo na młodych liściach, które urosły, gdy miałem już ja u siebie żadnych kropeczek nie ma. Liście są też poskręcanie. Podejrzewam sadzaki, wciornastki lub minimalne błędy w uprawie (temperatura, naświetlenie, podlewanie). Co o tym sądzicie, macie jakieś pomysły?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Joanna81
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-08, 12:17

Post autor: Joanna81 »

Petrus Z doświadczenia powiem Ci tak. Cytrusy są bardziej wrażliwe podobnie jak beniaminy. Na moje oko zwijanie może powodować wirus liści i łodyg. Tyle tylko że choroby wirusowe cytrusów występują u roślin w szklarniach te hodowane w domu raczej nie mają takich dolegliwości pisałeś jednak, że dotyczy to starszych liści niestety jeśli to ta choroba i po miesiącu lub dwóch nie ustąpi przy dobrych warunkach hodowli i ewentualnym wzmocnieniu rośliny jakimś środkiem przeciw wirusowym, a dodatkowo deformacja zacznie dotykać młodych liści roślinę trzeba będzie wyrzucić bo stanie się nosicielem i zagrozi innym kwiatom!

Co do czarnych plam może to być ale nie musi, zakażenie rośliny owadami np z czerwcami owady nie widoczne chronią się pod pancerzykiem który przypomina czarną lub brązową krostkę. Czerwce uwielbiają cytrusy palmy figowce itp wysycają sok z liści co może prowadzić do usychania i deformacji liścia. Sposób : spodnią część liścia przecieramy watką nasączoną roztworem mydła lub alkoholem zabieg stosujemy dwa razy w odstępie pół godziny a powtarzamy co 8-10 dni aż objawy ustąpią lub przez 8 tyg jeśli nic z tego szukaj dalej przyczyny.

Pozdrawiam Aska :-D
Dusza świata ma kolor róż...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Dziękuje Ci za zainteresowanie i pomocne rady. Gdy zauważyłem zwijanie się liści, też podejrzewałem wirusy, potem jakiegoś szkodnika. Zastosowałem środki ochrony roślin, jednak wszystkie stare liście z czarnymi kropeczkami i te pozwijane opadły. Pozostały jedynie te młode co wyrosły u mnie. W zeszłym tygodniu roślinę przesadziłem i przyciąłem jej wszystkie gołe pędy (te zdrowe zostawiłem) i teraz poczekamy co będzie dalej, do czasu jak się solidnie rozkrzewi. Dodam jeszcze, że dwa pędy już posiadają nabrzmiałe pąki kwiatowe
(znajdują się na łodygach ze zdrowymi liśćmi) Pozdrawiam. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
PanOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-01, 22:19

Post autor: PanOgrodnik »

Witam. Jakie sadzicie pestki? Czy np pestki z cytryna muszą jakiś czas leżeć czy od razu do ziemii ??
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Nigdy nie sadziłam ale wydaje mi się,że można od razu do ziemi :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Mandarynka

Post autor: rafaloku »

Odświeżam stary wątek ale właśnie pisaliśmy o tym w poradniku i okazuje się, że pestki cytryny należy najpierw wymoczyć lub lekko ponacinać. Dzięki temu lepiej chłoną wilgoć i szybciej kiełkują. Więcej: jak wyhodować cytrynę z peski :oczami:
Rafał
ODPOWIEDZ