Mandarynka - co jej jest

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Mandarynka - co jej jest

Post autor: maniaW »

Roślinka nie wiadomo skąd się wzięła, wyrosła obok 50. letniej cytryny wyhodowanej z pestki i na dobra sprawę nie wiemy czy to mandarynka, liście
IMG-0217.JPG
pachną mandarynką i sa mniejsze niż cytryny. Kilka lat temu została oddzielona i posadzona do doniczki. Dotąd pięknie rosła, liście przez cały rok cieszyły żywa zielenią. Aż do teraz. Nagle liście zaczęły żółknąć, ale nie spadają. Nie widać na nich pasożytów. Czy ktoś wie co to może być, proszę spojrzeć na zdjęcie?
pozdrawiam m :-(
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Mandarynka - co jej jest

Post autor: Merghen »

Jeśli brak szkodników to spróbuj kupić taki nawóz na chlorozę liści. Nie zmieni to staniu liści starych ale młode powinny rosnąć już normalnie. Przyczyną, oprócz braku żelaza i manganu, lub zbyt dużej ilości wapnia w podłożu, może być zbyt zbite podłoże.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Mandarynka odżyła

Post autor: maniaW »

Po nakarmieniu i zmianie ziemi, niestety napadły ją tarczniki i mszyce. Teraz, po wyniesieniu na dwór wygląda jak "nędza z bidą". Na mszyce została opryskana jakimś preparatem, a tarczniki zmyte roztworem spirytusu, ludwika i wody.
I co z taką biedulką zrobić?

IMG-0856.jpg
IMG-0854.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Mandarynka - co jej jest

Post autor: Petrus »

Można ja trochę przyciąć. Pobudzi to roślinę do wytworzenia nowych pędów. Oczywiście trzeba regularnie nawozić.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ