Małe muszki z doniczek

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Agatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-17, 01:23

Małe muszki z doniczek

Post autor: Agatka »

Witam,
wiosną br. posadziłam do doniczek parę nasionek. I teraz gdy zima za pasem i roślinki są już paro centymetrowe pojawił się pewien problem. Od łodyżek odpadają zdrowe zielone liście, coś je jakby poodgryzało! A w niektórych doniczkach, całe, lekko już zasuszone łodyżki można wyjmować dwoma palcami jakby coś im poodgryzało korzenie - tak to dokładnie wygląda. Co zauważyłam to to, że nad doniczkami unoszą się małe muszki. Chodzą nieraz w bardzo szybkim tempie po glebie i doniczkach, wyglądają jak muszki owocówki, ale rosną ciut większe. Zabijam je, gdy je widzę, ale co z moimi kwiatkami? Szkoda mi swojej pracy. Czy ktoś wie jak walczyć z owymi muszkami i zna przyczynę "padania" sadzonek?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Małe muszki z doniczek

Post autor: rafaloku »

To prawdopodobnie ziemiórki, korzenie zaś podgryzają ich larwy, które wylęgają się ze składanych do gleby jajeczek. Nie wystarczy zabijać muszek, bo z ziemi wylęgają się kolejne. Trzeba zatem jednocześnie zwalczać muszki jak i ich larwy w ziemi. Zanim ktoś z forum zdradzi Ci swój sekretny sposób, polecam artykuł w naszym poradniku: Muszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć, zwalczanie
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Małe muszki z doniczek

Post autor: Petrus »

Larwy muszek podgryzają korzonki i siewki giną. Przeczytaj sobie powyższy artykuł :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Małe muszki z doniczek

Post autor: Agnieszka123 »

Poczytałam sobie o tych ziemiórkach, muszę się przyjżeć swoim doniczkom, bo może też mam lokatorów, a przegapiłam :hyhy:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
ODPOWIEDZ