Mahonia - uprawa, pielęgnacja, wymagania glebowe, sadzenie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Mahonia - uprawa, pielęgnacja, wymagania glebowe, sadzenie

Post autor: ANA »

Dostałam sadzonkę,posadziłam w słonecznym miejscu (ziemię mam w większości gliniastą) w dołek nasypałam ogrodniczej no i niestety klops. Teraz sąsiadka chce mi dać nową sadzonkę,poradżcie jak postępować by się przyjeła i rosła na pocieszenie.Będę wdzieczna.[/b]
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Przede wszystkim mahonia lubi cień ;-) . Sadząc w ziemi gliniastej zrób większy dołek i wymieszaj rodzimą glebę z torfem i piaskiem :-D , to wszystko powinno być dobrze :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Wielkie, wielkie dzięki.Pozdrawiam
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Nie mam mahonii,więc sięgnęłam po teorię. W mojej książce napisali, że "jak każda roślina o zawsze zielonych liściach wymaga dośc żyznej i wilgotnej gleby", ale ani słowa o ph. Miejsce lekko zacienione, bo w słońcu liście brunatnieją.
Myślę, że Piwonia ma rację.
Glina jest glebą żyzną, ale ciężką i zatrzymującą wodę, stąd kłopoty z roślinami wrażliwymi na wilgoc.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Podziele sie tez moja wiedza :-D w sprawie mahoni:
Stanowisko: półcień do zupełnego cienia, miejsce dosyć zaciszne.
Wymagania glebowe: gleba o odczynie obojętnym z lekkim piaskiem!

Więcej: Mahonia pospolita - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Myśle że pomoglem i zachecam do uprawy:)

Pozdro
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Jeszcze raz wielkie dzięki. Zacznę przygotowania dołka z odpowiednim podłożem. :->
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

A ja przeczytałam w Poradniku, że mahonia lubi ziemię humusową lub lekko kwaśną. Ażeby mieć gwarancję przyjęcia się sadzonki, warto przygotować odpowiednie podłoże.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

A co to jest ziemia humusowa?
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Humus- inaczej próchnica.Chodzi o ziemię, która łatwo przepuszcza wodę i powietrze do korzeni.Kupisz taką w odpowiednich sklepach. :lol:
Pozdrawiam - Orania
fox

Post autor: fox »

Gdzie by nie sadzil jak i w co by nie sadzil starsze krzewy bardzo ciezko sie przyjmuja, a u mnie co roku kilogramy nasion sie marnują :(
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sadzonka to nie starszy krzew. Ja swoją kilkuletnią przesadzałam co roku, w sumie aż trzy razy zanim znalazłam odpowiednie miejsce. I nic jej się nie stało, pamiętać tylko trzeba by przesadzać z jak największą bryłą korzeniową.
Ano nie poddawaj się, tylko przed posadzeniem odpowiednio przygotuj podłoże.
Awatar użytkownika
beann
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2008-03-26, 19:17

Post autor: beann »

Moja mahonia trzeci rok spędza w cieniu, w glebie gliniastej z niewielką tylko domieszką "workowanej" ziemi kwaśnej. Czuje się świetnie: kwitnie, owocuje. Radzę więc brać kolejne sadzonki od sąsiadki.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Mahonia - uprawa, pielęgnacja, wymagania glebowe, sadzen

Post autor: Danka »

Mahonia Pospolita Mahonia aquifolium wszyscy znają i większość ma ją w swoich ogrodach. Ale gdy byłam u córki w Anglii przeglądając sieć znalazłam mahonię kwitnącą na pomarańczowo. Zaświeciły mi się oczy i zaczęły się poszukiwania. Trwało to parę lat aż podczas pobytu u córki i w ogrodniczym sklepie znalazłam. Przymknęłam oczy na cenę :hyhy: i mam. Ale zaś problem, bo inna odmiana. W Polsce nieznana i podstawowe pytanie czy przeżyje nasze zimy. Zimę 2014/2015 spędziła w domu w doniczce i wcześniej zakwitła.
Mahonia nitens Cabaret, październik 2014 r
Obrazek
Obrazek
Wiosną powędrowała do ogrodu. Na wszelki wypadek posadziłam w na podwórkowej rabacie tuż za budynkiem gospodarczym. 14 Maj 2015 r
Obrazek
22 maj 2015 r
Obrazek
30 sierpień 2015 r
Obrazek
6 wrzesień 2015 r
Obrazek
13 wrzesień 2015 r
Obrazek
W październiku przyszły przymrozki i zmroziło kwiaty więc nawet nie robiłam zdjęć. Na zimę gdy zapowiadali mrozy dałam jej igliwie i włókninę. I czekałam :niepewny: Gdy zrobiło się cieplej czyli temperatury są w plusie. Zdjęłam zabezpieczenia z mojej mahoni i oto co ujrzałam.
Luty 2016 r, kolory trochę podbarwiłam, żeby zdjęcie było wyraźniejsze.
Obrazek
Obrazek
Dolne liście jednak obmarzły. A może uschły, bo lato było gorące i suche. Ale czubek daje nadzieję :-> Mi tak się wydaje. Potwierdźcie moją nadzieję :-)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Mahonia - uprawa, pielęgnacja, wymagania glebowe, sadzen

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ja oczywiście najmniej się znam,ale dla mnie , czubek wygląda świeżo i żywo.Dolne liście ewidentnie zmarzły ,a gdyby górne też ucierpiały ,to chyba byłyby podobne do tych dolnych ,prawda ?,więc chyba jest ok. ? :-D
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Mahonia - uprawa, pielęgnacja, wymagania glebowe, sadzen

Post autor: Danka »

Też mam taką nadzieję :mrgreen:
ODPOWIEDZ