Magnolia

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
moray
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-06, 01:00

Magnolia

Post autor: moray »

Witam, posiadam dwa okazałe drzewka magnolii ( nazwy niestety nie znam) jak co roku otrzymuje z nich nasionka koloru czerwonego ( pomarańczowego), i moje pytanie, jak mam je wysiewać?? Pod drzewkiem znajduje się pełno nasionek i jeszcze nic nie wykiełkowało z nich przez kilka ładnych lat. Czy nasionka należy stratyfikować?? Jeśli tak to proszę o opis. Czekam na podpowiedzi jak mam zająć się nasionkami magnolii. Czy w ogóle uprawa magnolii z nasion jest możliwa?
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Nie wiem czy nasiona wszystkich magnolii traktuje się tak samo, ale nasiona magnolii wielokwiatowej najpierw moczy się przez 24h i sadzi do doniczek lub siewnika w domu. Na stałe miejsce wysadza się, gdy sadzonki osiągną wys. 24-30cm.
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
magnolia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-27, 18:27

Post autor: magnolia »

wszystkie magnolie wytwarzają nasiona?
drzeweczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-24, 04:16

Post autor: drzeweczka »

Niestety magnolie wysiewane z nasion dopiero po wielu latach rozpoczynają kwitnienie, dlatego nie polecam tego typu rozmnażania w ich przypadku. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: dlaczego magnolia nie kwitnie?
Szkółkarz...
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Wszystkie chyba nie wytwarzają nasion (przynajmniej w naszym klimacie). Co to wysiewu,
to ja swoje po zbiorze najpierw zagniwam (doprowadzam, aby te czerwone osnówki zgniły),
a potem po przepłukaniu na całą zimę wkładam do wilgotnego piasku w jakimś zamkniętym pojemniku (aby nie przeschnął zbyt mocno), a wiosną wysiewam do gruntu. W przyszłym roku, jeżeli osiągną odpowiednie rozmiary szczepię je, bo to jedyny sens siania magnolii. Efekty zarówno w siewie jak i szczepieniu mam zadowalające.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Taki mały instruktarz dla ambitnych:
Zebrane owoce magnolii
Obrazek
Te same,ale po rozgnieceniu,zagniciu i wypłukaniu.
Obrazek
Teraz tylko w pojemnik z wilgotnym piaskiem i do piwniczki,a wiosną w ziemię(do gruntu).90% udatności,no chyba,że myszy się dorwą.
KasiaBalińska
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-17, 19:36

Magnolia z nasion???

Post autor: KasiaBalińska »

Witajcie. Moja córa przyniosła przepiękny, jesienny bukiet. Pomiędzy złotawo-czerwonymi liśćmi, gałązkami jarzębiny i berberysu znalazłam szalenie, egzotycznie wyglądającą gałązkę z nasionami magnolii!Może ktoś już próbował wyhodować magnolię z nasion i może posłużyć mi radą?Choć troszkę szkoda mi naruszać tak kapitalnie wyglądającą owocnię.Zamieszczam kilka fotek-ładne-prawda :-D :-D :-D
Załączniki
P1010977.JPG
niesamowita ta czerwień!
niesamowita ta czerwień!
Kasia
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Piękne ale gdzieś mi się obiło o uszy,że muszą przejść odpowiednie przygotowanie (chyba chłodzenie) ale nie jestem tego pewna :/
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ