magnilia choruje

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
malinka2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2019-04-28, 11:41

magnilia choruje

Post autor: malinka2 »

Dzień dobry.
Od dwóch lat moja 6-7 letnia magnolia systematycznie jest coraz słabsza.Przedtem kwitła obficie,nagle po 3 - 4 latach pięknego wzrostu liście zaczęły robić się żółte brzegi liści brązowiały i opadały.Nie pomagało dolistne zasilanie i doglebowe wreszcie opryski od wszelkich możliwych paskudztw. Tej zimy (luty) oblałam ją miedzianem w stężeniu jak na brzoskwinię.Biedna ma dwa kwiatki, widać na gałązkach zielone pączki pędów,ale nie wiem co dalej,czy to pomoże. Kora na pniu trochę jakby zazieleniła się(omszona?). Drzewko rożnie nad oczkiem wodnym gleba nie była zruszana wokół niej. Czy moglibyście Państwo podpowiedzieć co jeszcze można zrobić?Z góry dziękuję za pomoc. Malinka
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: magnilia choruje

Post autor: CityMatic »

Witam
Pąki kwiatowe zawiązują się pod koniec wakacji i we wrześniu więc zimą widać ile będzie miała kwiatów.
A na początek to sprawdź PH ziemi wokół magnolii, oczywiście nie zruszaj ziemi grabiami czy szpadlem ale warto jest nakłuć np drutem kilkadziesiąt otworów. Wyściółkuj drzewko przekompostowana korą, ja dodatkowo kupiłem kawałek siarki kamieniej - powoli acz skuteczne reguluje kwasowość gleby.
Dodatkowo wspomóż ją nawozami do magnolii aby część wielona bujnie wzrosła i wzmocniła drzewko.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: magnilia choruje

Post autor: Petrus »

Racja na początek trzeba sprawdzić pH gleby, pewnie ma za wysokie dlatego żółkną liście. Jeżeli gleba ma za wysokie pH, rośliny nie mogą pobierać normalnie żelaza i może mieć chlorozę dlatego. Zmiana odczynu, potem regularne nawadnianie i nawożenie i będzie ok.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: magnilia choruje

Post autor: Bettiw »

Najszybciej żeby zakwasić glebę (zanim w ogrodniczym kupisz odpowiednie nawozy) wlej ok 1 szklankę octu na konewkę wody i podlej. Bo nic o zakwaszaniu nie pisałeś, więc zakładam, że to główny winowajca-jego brak.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ