Magiczna Stewia

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
Krzysztof
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-12, 19:35

Magiczna Stewia

Post autor: Krzysztof »

Witajcie.
Bardzo ciekawi mnie ta niezwykła roslina chociażby przez swoje właściwości. Lecz mam wrażenie ze nie jest tak popularna w naszych domach jako zamiennik cukru.
Czy jest tego jakiś powód czy wina leży po stronie trudności w hodowli.
A może braku naszej świadomości.
Proszę podzielcie sie swoimi doświadczeniami bądź spostrzeżeniami co do tej rosliny:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Elzbieta M »

Witaj Krzysztofie. Czy ty ją może uprawiasz? Bo tu na forum ,przypuszczam , że nikt. Coś kiedyś o niej słyszałam , byłabym zainteresowana tematem
Krzysztof
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-12, 19:35

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Krzysztof »

Właśnie się do niej przymierzam pod kątem pewnego studenckiego projektu ale nie o Stewie tu chodzi lecz o ogół problemów z którymi boryka się środowisko ogrodnicze. Jeżeli jest problem cykliczny lub jednorazowy z którym notorycznie się spotykasz proszę podziel się nim. Projekt mój polega na wyłapaniu tego problemu i zaproponowaniu rozwiązania. jestem
początkującym ogrodnikiem dlatego pomoc profesjonalistów jest dla mnie najcenniejsza. Swoją droga Stewia jest dość ciekawym przypadkiem dlatego się nią zainteresowałem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Elzbieta M »

Krzysztofie , my tu w większości jesteśmy amatorami-ogrodnikami. Choc i jakis profesjonalista się znajdzie... :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Danka »

Stewi używa mój zięć (anglik). Kupuje kropelki. Jest słodka ale bez kalorii ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu , i nie przywiozłaś sobie? A gdzie on te kropelki kupuje? W aptece? Może wspomnę synowi?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Danka »

Elzbieta M pisze:Danusiu , i nie przywiozłaś sobie? A gdzie on te kropelki kupuje? W aptece? Może wspomnę synowi?
Nie przywiozłam, bo od jakiegoś czasu nie używam "słodyczy"do napojów. Chyba kupuje przez internet. ;-) Ale mogę zapytać córki, bo w niedzielę będziemy rozmawiały :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Elzbieta M »

Jeśli nie zapomnisz , to spytaj. Również o angielską nazwę
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Danka »

Elzbieta M pisze:Jeśli nie zapomnisz , to spytaj. Również o angielską nazwę
Spytam o nazwę kropli. Bo nazwa stewii -Stevia rebaudiana jest właściwie taka sama :-)
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Sola13pl »

Krople pastylki, albo suszone listki ze stewii można kupić i u nas, choćby przez internetk albo w sklepach zielarskich/ze zdrową żywnością.

A co do samej roślinki kiedyś sporo o niej czytałem i szukałem na internecie bo sam się zamierzałem za jej powiedzmy oprawę, niestety nieco się zraziłem ponieważ zamówiłem na allergo tanie nasiona które prawdopodobnie nie były najlepszej jakości (były stare) a dodatkowo sama stewia ma bardzo mała siłę kiełkowania - takie to już mają genetycznie zaprogramowane że nawet ze świeżych nasion kiełkuje 50%. No i przez to nic mi niestety nie wyrosło mimo najlepszych warunków jakie tylko byłem w stanie zapewnić. Chciałbym spróbować raz jeszcze, ale tym razem zakupie nasiona lepszej jakości (niestety nigdzie w mojej okolicy nie ma nasion stewii w sklepach ogrodniczych itp. wiec muszę zamawiać ją przez internet co znacząco podnosi ich koszt - dostawa :-( ). Jeśli w ferworze walki i wysiewów na wiosnę nie zapomnę zakupić tych nasionek to mogę się z wami podzielić doświadczeniami o ile coś z tego tym razem wyjdzie.

A co do stosowania samej Stewii jako słodzika także wiele czytałem zasadniczo wszyscy ją zachwalają jest ponoć na zachodzie używana nawet do słodzenia niektórych słodkich napojów, ale czytałem kiedyś także że jakiś naukowiec podejrzewał ją o zwiększanie ryzyka zachorowania na raka (chyba) żołądka, ale nigdy tego nie udowodniona, nie widziałem bynajmniej takich informacji. Zresztą nie takie "syfy" jemy czy wdychamy na co dzień, nie mając na to żadnego wpływu, więc nawet jeśli udowodniony by tę tezę to raczej mojego stanowiska co do tej rośliny by to nie zmieniło. :oczami:
Krzysztof
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-11-12, 19:35

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Krzysztof »

Witajcie,
Dostłem niedawno nasionka Stewii, zamówione przez internet. Czytałem że w hodowli domowej (doniczkowej) można ją hodować cały rok, nie wiem co z tego wyjdzie lecz zaryzykowalem i trochę po eksperymentuje. Nasionka wysiałem 2 tyg temu na dwa sposoby pierwszy do doniczki z ziemia na niecały 1 cm pod powierzchnią, a drugi na powierzchnię pokryta watą cos jak rzezucha. Wszystko przykrylem folia by utrzymywać wilgoć. Codzienne spryskuje delikatnie wodą by nie robić powodzi. W związku z słabym światłem o tej porze roku zbudowaLem prowizoryczny doświetlaniem, jest to powierzchnia pokryta folia aluminiowa skierowana w stronę okna. Oczywiscie przyszłe roślinki stoją na parapecie między szyba a doswietlaczem :) Doswietlacz nawet się sprawdza i poprawia oświetlenie o parę a może nawet paręnaście procent.
Zobaczymy co z tego wyniknie. W chwili wolnego podzielę się oczywiście zdjęciami. A i temp. w pomieszczeniu wacha się od 22 do 25 st. C.
Może macie inne pomysły ułatwiające hodowle w domu.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Elzbieta M »

Hodować nie będę , ale spożywać mam zamiar . Zamówiłam dzis w aptece saszetki - tylko tym hurtownia dysponuje. Powiem , jak smakuje :-D
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Magiczna Stewia

Post autor: Sola13pl »

Krzysztof, a czy po 2 tygodniach zaczęły Ci już cokolwiek wypuszczać nasiąka czy na kiełkowanie jeszcze czekasz?
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Magiczna Stewia

Post autor: mmmm5 »

Ja także wyleczyłam sie z uprawiania stewii w doniczce.Nie chciała rosnąć ,z 10 nasion wzeszły 3 roslinki i padły po 3 miesiącach.Nawet gdzieś na forum pokazywalam zdjęcia ....
Bardzo kaprysna roslina albo słabe nasiona.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Magiczna Stewia

Post autor: malina »

Mario ,stewia w w doniczce sadzonka jest tak tania że szkoda zachodu,a jeżeli już sianie to nasion nie trzeba przykrywać ziemią,lubi wilgotność i temperatura kiełkowania to 22-25 st.Kiełkuje po 2 tygodniach ,można później przepikować , a po 2 miesiącach przesadzić do ogrodu po 15 maja i ziemia musi być dobrze nagrzana ,nie lubi zimna .Uszczykiwać wierzchołek jak i kwiatki ,w październiku zrywa się do suszenia wtedy jest najbardziej słodka .Stewia oprócz słodkości jest bakteriobójcza i przeciwgrzybiczna ,zwalcza bakterie przyczyniające się do próchnicy ,oraz przyspiesza gojenie ran. U nas jest jednoroczna w cieplejszych krajach wieloletnia . :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ