Lobelia - jak wysiewać?

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: Aislinn »

Witam,
chciałabym po raz pierwszy zacząć upiększać mój balkon. Zupełnie nie mam w tym doświadczenia. Kupiłam nasiona lobelii i zastanawiam się, w jaki sposób je wysiewać. Jest koniec marca, przymrozków już raczej nie ma. W informatorze pisze, że siejemy w marcu w szklarniach, a że ja takową nie dysponuję, zastanawiam się, jak i co zrobić. Proszę o jakieś porady.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jak się domyślam, jest to lobelia jednoroczna. Nasiona możesz wysiać pod koniec marca do ciepłego inspektu. Jeżeli nie wiesz co to inspekt, zobacz tutaj: szklarnie, tunele i inspekty. Myślę że można też wysiać do skrzynek na werandzie. W mieszkaniu będzie za ciepło. Temp. dla wysianych nasion powinna być około 13 st. C.

Nasiona wysiewa się na powierzchnię ziemi i nie przykrywa ich ziemią. Podlewamy przez podsiąkanie. Siewki będą wymagać pikowania (uwaga - są bardzo delikatne). Do ogrodu można wysadzić w drugiej połowie maja (najlepiej po "zimnych ogrodnikach"). Przed wysadzeniem trzeba zahartować (w ciągu dnia wietrzyć inspekt czy werandę aby stopniowo się przyzwyczajały).
Rafał
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

Jeśli chodzi o lobelie jednoroczną to trochę późno jest na jej sianie :-?
Można to zrobić na parapecie w domu.
Wysiewa się w lutym , ale i teraz jak wysiejesz to jeszcze będzie kwitła tylko trochę później.
Wysiewa się ją powierzchownie , lekko przyklepując bo to są bardzo drobne nasionka ;-)
Można też pojemnik z wysianymi nasionami , nakryć przezroczystą cienką folią / robiąc w niej
igłą dziurki .
Takim sposobem nie trzeba codziennie wietrzyć tylko od czasu do czasu .
Ja tak przetrzymuję do pokazania się siewek i wtedy odkrywam i sobie rośnie :-D
później trzeba będzie po pikować , najlepiej małymi kępkami ,ale o tym pewnie wiesz :-D
Powodzenia w jej uprawie ;-)
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Też bardzo podobają mi się lobelie, szczególnie jak jest ich na rabacie dużo. Pierwsze nasionka (drobniejsze od maku) wysiałam w lutym, ładnie wzeszły, ale porażka przy pikowaniu. Kupkami, palcami, łyżeczką - chyba jednak korzonki się pourywały, bo padały jedna po drugiej. Uratowałam może z 10 kubeczków.
Drugą partię posiałam w marcu do doniczek pęczniejących. Wzeszły błyskawicznie i jak podrosną wsadzę je do ziemi. Dziś 2 tygodnie od wysiewu wyglądają tak:
Obrazek
reniadz11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-21, 15:40

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: reniadz11 »

Ja zakupiłam dzisiaj (22.01.2013)lobelię-nasiona, wysieję je do małych doniczek, już się cieszę, że będą ładnie kwitły no i będę mogła podzielić się ze znajomymi. Mam mały niepokój, bo robię to pierwszy raz.Zdjęcia dodane zachęcają mnie i spróbuję. Pozdrawiam. ;-)
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: jolafol »

Witaj reniadz11, niczego się nie obawiaj . Można kupić specjalną ziemię do wysiewu,
siej i pokazuj na forum efekty :D
Czekamy, powodzenia ;)
Pozdrawiam Jola
danutka1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-02, 13:44

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: danutka1 »

Witam,przed momentem wsialam lobelie juz drugi raz bo tydzien temu wysialam ale przkryłam ja ziemia. prawdopodobnie nic z niej nie bedzie, dzisiaj wsiałam i lekko podlałam tez niewiem czy dobrze zrobilam bo czytam, ze pleśn na niej siada
rusianka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-12-13, 23:49

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: rusianka »

i ja kupiłam nasiona lobelii zwisającej. Myślałam o posianiu jej w plastkowej "kuwecie" ogrodniczej. Jak domyslam się te małe kwadraciki z dużym otworem na dnie powinnam wypełnic tylko ziemią, zasypac nasionami, podlac i tu sądząc po Waszych uwagach wystawic na klatkę, bo tam więcej światła i chłodniej. Czy poprawny jest mój tok myślenia? ;-) Zapytam jeszcze , czy przykryc podziurkowaną folią na parę dni ( do momentu wykiełkowania)? :looka:
reniadz11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-21, 15:40

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: reniadz11 »

jola fol pisze:Witaj reniadz11, niczego się nie obawiaj . Można kupić specjalną ziemię do wysiewu,
siej i pokazuj na forum efekty :D
Czekamy, powodzenia ;)
Przepraszam teraz zauważyłam do mnie wiadomość, lobelię zasiałam, pięknie wzeszła ale póżniej padała jedna po drugiej, chyba dlatego,że podlałam z góry, posiałam drugą partię i podlewałam tylko z dołu ale wszystko może 1 szt. się uratowała inne zginęły, zżółkły i uschły,były w oświetlonej łazience z oknem w miarę ciepło, teraz 4 dni temu zakupiłam 2 kubki po 2 zł szt.i po 15 maja wysadzę do ogródka ale dalej będę próbowała,tylko czy teraz mogę zasiać , już nie chodzi mi o piękne kwiaty tylko czy przejdę pomyślnie ten moment wzrastania sadzonek.
Jeżeli ktoś mi chce pomóc dać jakąś radę to proszę krok po kroku, bardzo mi się podobają te kwiatki, chcę nauczyć się jak je pielęgnować. Pozdrawiam.

-- Ostatnio dodano 13 maja 2013, o 18:46 --
Halina pisze:Też bardzo podobają mi się lobelie, szczególnie jak jest ich na rabacie dużo. Pierwsze nasionka (drobniejsze od maku) wysiałam w lutym, ładnie wzeszły, ale porażka przy pikowaniu. Kupkami, palcami, łyżeczką - chyba jednak korzonki się pourywały, bo padały jedna po drugiej. Uratowałam może z 10 kubeczków.
Drugą partię posiałam w marcu do doniczek pęczniejących. Wzeszły błyskawicznie i jak podrosną wsadzę je do ziemi. Dziś 2 tygodnie od wysiewu wyglądają tak:
Obrazek
Moje też tak wzeszły i zdążyły urosnąć większe, potem pokazała się pleśń i wszystko utraciłam.
Nie poddam się będę próbowała dalej. Pozdrawiam.Renia
mario1070
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-02-23, 11:13

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: mario1070 »

Witam, a ja mam pytanie czy jak sieje lobelie to mozna namoczyć nasiona wczesniej przed sianiem żeby szybciej wzeszły?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: Petrus »

Można ale nasiona lobelii sa tak drobne że mokre potem zlepią się i cięzko będzie siać. Musiałyby przeschnąć. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: Agnieszka Lach »

Taki zabieg nie jest potrzeby w przypadku lobelii, której nasiona bardzo łatwo kiełkują w wilgotnym podłożu. Namaczanie stosujemy w przypadku nasion z twarda okrywą nasienną i najczęściej u roślin wieloletnich.
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Lobelia - jak wysiewać?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Trzeba też pamiętać ,że nasiona lobelii kiełkują na świetle i nie trzeba ich przykrywać warstwą ziemi. Jeżeli jednak o tym zapomnimy ,to i tak jest szansa ,że wykiełkują ,ale nie tak licznie .Dlatego moje samosiejki zazwyczaj najładniej rosną :-D :-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ