Lilie wodne

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Mariusz, czasami niektóre marzenia pozostaną tylko marzeniami :-( A swoją sadzawkę bardzo zaniedbałam. Miałam nadzieję, że w tym roku uda mi się lepiej o nią zadbać ale znowu wyskoczyła inna niespodziewana praca. Ale mam 3 lilie.
Marliacea Rosea
Obrazek
Obrazek
Tą przywiozłam od córki z UK. Nazwałam ją Marliacea Albida, jest cała biała.
Obrazek
A tą dostałam z wymiany i nie wiem jakie ma imię. Może Nymphaea 'Gloriosa', a może Nymphaea 'Attraction'
Obrazek
Niestety nie znam zasad rozpoznawania odmian lilii wodnych :/
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Lilie wodne

Post autor: mariusz139 »

Danka, ciekawy temat poruszyłaś :) . Rozpoznawanie wielu odmian jest tak trudne, jak bezbłędne określenie imienia jednego z bliźniąt jednojajowych. Jeśli nieznaną lilię wodną obserwujemy cały sezon we własnym oczku czy stawie, to poprawne jej oznaczenie jest możliwe, choć bardzo rzadko na 100% pewności. Natomiast rozpoznawanie po zdjęciu odmian w grupie o dużym podobieństwie, w zasadzie jest niemożliwe. Jest jednak spora liczba taksonów, które są na tyle charakterystyczne, że nie przysparzają trudności w identyfikacji.

Trzy grupy, lilie łudząco podobne do siebie.
1.Spójrzcie na te lilie.
Colorado
Obrazek

Georgia Peach
Obrazek Obrazek

Peace Lily
Obrazek Obrazek

Sunny Pink
Obrazek

Sioux
Obrazek
Obrazek

Paul Harriot
Obrazek

2. I na następne.
Red Paradise
Obrazek

Perry's Baby Red
Obrazek

Burgundy Princess
Obrazek

3. I jeszcze na te.
Marliacea Rosea
Obrazek

Marliacea Carnea
Obrazek Obrazek

Wiele z wyżej prezentowanych odmian, w różnych warunkach siedliska może nieco inaczej wyglądać. Najczęściej nie są to różnice drastyczne, ale na tyle posunięte, że możemy mieć trudności z dokładnym określeniem przynależności do odmiany. Wątpliwości może rozwiązać wygląd liścia, ogonka, kłącza, czy zawiązuje nasiona, czy ma zapach, ilość płatków korony itd.
Danka, spójrz na lilię którą nazywasz Marliacea Albida. Podobnie wygląda u mnie w stawie, ale już w sadzawce zupełnie inaczej.
Marliacea Albida - sadzawka
Obrazek
:-D
Zapraszam do dyskusji :-> .
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

I masz Ci babo placek :lol: Chyba przyjdzie liczyć płatki i obserwować wszystko co możliwe :shock: a i tak nie będzie pewności. Ale chyba dla amatorów najważniejsze, że są piękne. Chociaż nazwa też by się przydała. Dodała by splendoru :hyhy:
użytkownik usunięty

Re: Lilie wodne

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobrze, że lilie wodne nie mają aż tak wielu płatków. Kiedyś postanowiłam sprawdzić czy któraś z moich róż angielskich ma faktycznie 200 !!! płatków. Rozebrałam różę na tacce i doliczyłam do 100... i dałam sobie spokój. ;) To tak żartem oczywiście.

Ciekawe rzeczy o tych podobieństwach wśród lilii wodnych. :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Lilie wodne

Post autor: Elzbieta M »

Tak , ciekawy temat . ale jakby się tak uprzeć i obserwować lilie na co dzień wg kryteriów podanych przez Mariusza , to obawiam się ,że na inne zajęcia nie starczyłoby czasu :hyhy:
Dobrze wiedzieć , co się ma ,ze względu na wymagania rosliny , żeby jej zapewnić właściwą pielęgnację , ale jeśli rosną zdrowo , to nie nazwa najważniejsza.
Danusiu , z czasem tak bywa , że ciągle nam go brakuje , ale z przyjemnością pooglądałabym zdjęcia w następnym sezonie , jak zabierasz się :hyhy: za swoją sadzawkę
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Pora odkurzyć temat ;-) Jak na marzec lilie bardzo szybko wystartowały już pierwsze liście na powierzchni wody pojawią się lada chwila ;-)


Pora zadbać o piękne nenufary rozsadzamy, przesadzamy, nawozimy, aby latem cieszyć się pięknymi kwiatami. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Lilie wodne

Post autor: Sylwia,Gosia »

Naszemu sympatycznemu ekspertowi Ewie ,życzę mokrego Śmingisa-Dyngusa ! :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Zaczęłam temat, pochwaliłam się 3 liliami, a teraz nie mam żadnej :roll: Nawet przeglądałam witryny sklepowe z liliami ale na razie żadnej nie kupiłam :luka:
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Sylwia,Gosia , serdeczne dzięki mokrego ;-)


Danka to najlepszy czas wybrać odpowiednie odmiany do oczka i znów upiększyć ogród :D
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Rewi pisze:Sylwia,Gosia , serdeczne dzięki mokrego ;-)


Danka to najlepszy czas wybrać odpowiednie odmiany do oczka i znów upiększyć ogród :D
Chyba jednak się zdecyduje chociaż sadzawka nie uporządkowana ;-)
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

W takim razie służę pomocą dobierzmy piękne i silne odmiany, a nawet coś ciekawego ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Rewi pisze:W takim razie służę pomocą dobierzmy piękne i silne odmiany, a nawet coś ciekawego ;-)
To już czekam na propozycje :mrgreen: :rotfl:
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Nie ma problemu jaka głębokość? :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Rewi pisze:Nie ma problemu jaka głębokość? :)
Na środku sadzawki obecnie jest około 150cm, przy brzegu około 50 cm. W tej chwili poziom wody nie jest wysoki ale bywa, że woda z sadzawki się wylewa lub jest ledwo na dnie. Tak było w ubiegłym lecie i jeszcze na początku tej wiosny. To jest aktualny stan sadzawki.
sketch-1459178858726.jpg
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Najlepiej w najgłębszym miejscu posadzić dużą lilie np. Colorado, Attraction, o żółtych kwiatach Joey Tomocik, Marliacea Chromatella. A w płytszym dać lilie miniaturowe: Aurora, Pygmaea rubra, James Brydon, Perry's Baby Red. :)

Najbardziej polecałabym Attraction silna odmiana, dobrze kwitnie ciekawa jest również Inner Light o żółtych dużych kwiatach. Piękną odmianą na głębszą wodę jest również Mayla piękne duże kwiaty o kolorze mocnego różu.

A także świetna odmiana Wanvisa o dwukolorowych kwiatach nowość wśród odmian ;-) Charakteryzuje się szybkim wzrostem, pięknymi nakrapianymi kwiatami z występowaniem rewersji kwiatu. ;-)

Wybór jest ogromny wystarczy wybrać odmianę, której będzie odpowiadać głębokość i oczywiście taką która będzie nam się najbardziej podobać. :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
ODPOWIEDZ