Lilie wodne

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Lilie wodne

Post autor: Bettiw »

Danusiu będziesz sadzić lilie w koszach na dnie? czy bezpośrednio do gruntu? Te lilie które pokazywał Mariusz są śliczne, takie eleganckie, naturalne (dzikie) oczko tez mi się podobało tylko pewnie szybko zarasta, ale roboty z pilnowaniem, chyba więcej niż z grządkami. Rybki będziesz wpuszczać?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Dziękuję za podpowiedź :-D Wczoraj przeglądałam sieć i również zwróciłam uwagę na Attraction i już kupiłam :-) Oprócz niej także Wanvisa, Marliacea Chromatella, Colorado i białą Gonnera. Mam tylko nadzieję,że nie będzie ich za dużo na taką powierzchnię. W prezencie otrzymałam jaskier wielki Grandiflora :) Zastanawiam się czy posadzić je w koszach czy bezpośrednio w ziemi?
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Danusiu masz wybór bo sadzawka jest naturalna więc można posadzić bezpośrednio na dnie bez potrzeby w koszach. Trzeba tylko pamiętać, aby obciążyć kłącze ponieważ ma tendencje do wypływania zanim dobrze zakotwiczy się w podłożu. :)

Sadząc w koszu ułatwi to sprawę, wtedy nie wyścielamy boków pojemnika agrowłókniną i korzenie swobodnie przerosną ukorzeniając się w dnie zbiornika. :)

P.S bardzo ładne odmiany lilii najwięcej miejsca potrzebuje Attraction, ale można przycinać liście i trzymać krótko :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

To super. Poprzednie także rosły bezpośrednio w ziemi. Jakoś mam zwyczaj wszystko sadzić do ziemi bez ograniczeń ;-) a potem muszę usuwać :-? Teraz cebulki sadzę w pojemnikach :hyhy:
Dziękuję Ewa za pomoc :padam:
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Proszę bardzo zawsze do usług. ;-) Zawsze czuwam na forum. :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Lilie wodne

Post autor: Bettiw »

A co się stało z poprzednimi liliami? Musiałaś je wyrzucić przy sprzątaniu?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Bettiw pisze:A co się stało z poprzednimi liliami? Musiałaś je wyrzucić przy sprzątaniu?
Częściowo na pewno ale wcześniej zagłuszyła je pałka, bo rozrosła się na całej sadzawce. Zagłuszyła niemalże całą roślinność. Uchowały się resztki wodnych roślin tylko na samym brzegu ;-) Teraz będę musiała pilnować pałki i natychmiast ją usuwać. A już zauważyłam nowe pędy :kwasny:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Lilie wodne

Post autor: Bettiw »

Pałka dobrze wygląda w naturalnym zbiorniku szumi i szeleści, ale faktycznie trzeba ją trzymać w ryzach, albo posadzić w wiadrze, łatwiej wtedy opanować.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lilie wodne

Post autor: Danka »

Bettiw pisze:Pałka dobrze wygląda w naturalnym zbiorniku szumi i szeleści, ale faktycznie trzeba ją trzymać w ryzach, albo posadzić w wiadrze, łatwiej wtedy opanować.
Beatko po kilku latach luzu trudno będzie teraz pałkę trzymać w ryzach. A jedno wiaderko to trochę za mało do mojej sadzawki ;-)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Lilie wodne

Post autor: Bettiw »

No tak, pozostaje porządkowanie co kilka lat, dopóki starczy sił. Natura sobie poradzi, silniejsze rośliny wygrywają rywalizację z piękniejszymi, chociaż to pojęcie względne.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Warto przypomnieć zaczyna się maj dla tych, którzy zapomnieli dokarmić swojej lilie to ostatni dzwonek na podanie koreczków nawozowych. ;-) A potem można stosować również nawozy w płynie. :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Lilie wodne

Post autor: Elzbieta M »

Łaa , ja jeszcze oczka nie ruszyłam :-(
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Trzeba już zacząć prace :) Lilie mają już pąki więc niedługo pojawią się pierwsze kwiaty :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Lilie wodne

Post autor: kajaja2 »

Mam problem z lilią.
Oczko do 60cm,lilia kupiona na taką samą głebokość.Były dwa pąki i jeden zakwitł i na drugi dzień swój pączek położyl na wodzie i nie wstał,drugi pączek zakwitł i kwitł długo ok 2tyg i to samo się powtórzyło. Nie stosowałam,żadnego nawozu do lilii tylko zastosowałam do kwitnących roślin.Może i bład ale nic się nie działo. Wlewałam preparat aby woda nie była zielona i też nic się nie działo a tu nagle :(
Co mam zrobić aby kwitła dalej i od razu zapytam się, jak przezimować lilie, moje płytkie oczko zamarza całe.
Jak to możliwe to na PW po proszę o nazwę jakiś nawozów do lilii,bo jestem w tym temacie ciemna :wstyd:
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Lilie wodne

Post autor: Rewi »

Już bliżej niż dalej takich widoków :-D :-D
Zaczynamy nowy sezon, nowe odmiany, aby ogrody były jeszcze bardziej piękniejsze :)
Załączniki
DSCN1115.JPG
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
ODPOWIEDZ