Lilie ogrodowe - uprawa, pielęgnacja, odmiany, choroby

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

uwielbiam lilie, chociaż musze sie przyznac, że nie potrafię rozpoznać gatunków - ale masz rację, wracają do łask! W tym roku posadziłam trochę noeych cebulek, ale nie znam nazw, gduż dostałam je od koleżanki z Niemiec. Jak zakwitną to wrzucę fotki!
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Skoro Emilu wspomniałeś o poskrzypce, to pozwolę sobie umieścić fotografię tego szkodnika, który tak bezwzględnie wygryza dziury w liściach. Tą fotografię wykonałem w maju 2005r. Oprócz dorosłych chrząszczy widać także efekty ich żerowania - dziury wygryzione w liściach lilii.

W zasadzie jak się przyjrzeć poskrzypce to wygląda dość sympatycznie. Ale niestety to szkodnik. Ja te na fotografii przyłapałem chyba w dość intymnej sytuacji... Aż szkoda było je likwidować :-?

Obrazek

Więcej w naszym poradniku: Poskrzypka liliowa - zwalczanie, polecane opryski
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A ja co roku je tłukę, szczególnie uwielbiają korony cesarskie :-/ a później lilie oczywiście też...
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Poza kolorem mają jeszcze jedną charakterystyczną cechę : w sytuacji zagrożenia wydają dzwięki przypominające skrzypienie - stąd nazwa ;-)
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

A co powiecie o tym pięknisiu? nawet w innych pięknych kolorach, przyjaciel, czy wróg. :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Gdyby u mnie w ogrodzie zagościły takie chrząszcze to pozwoliłbym im troche pobyć bez względu czy szkodzą czy nie ;-)
Pozdrawiam !!!
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

dawid pisze:A co powiecie o tym pięknisiu? nawet w innych pięknych kolorach, przyjaciel, czy wróg. :lol:
[url=http://images33.fotosik.pl/275/a567383e4e6f32d3m.jpg]Obrazek[/URL]
To złotka jasnotowa lub inaczej stonka jasnotowa ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Prawda, że ładne? nazywają się "Chrysolina" a dokładniej "Chrysolina herbacea" Wiem, że wygryzają dziury w liściach jednej rośliny - coś jeść muszą? narazie są pod obserwacją. :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Emilu zmieniłbyś zdanie, co do tego stworzonka, jak zniszczyłoby Ci rośliny. Ja dzięki niemu, ani w zeszłym roku, ani w tym nawet nie spróbowałam szczawiu ogrodowego. Zjadają liście do końca, mięty niestety też :-( . Szczaw całkowicie wykopałam, bo stwierdziłam, że dla szkodnika uprawiać go nie będę. Niestety jest bardzo trudny do pozbycia. I tu prośba, może ktoś uporał się z tym szkodnikiem, jeśli tak to proszę o poradę jak skutecznie pozbyć się go z ogrodu.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Gosiu, masz rację ;-) Ale sama musisz przyznać, że prezentują się świetnie :-D
Pozdrawiam serdecznie !!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Fakt, jak pojawiły się u mnie pierwszy raz, też się nimi zachwycałam. Tak pięknie mieniły się w słońcu :lol: . Szybko jednak zmieniłam zdanie, jak pozbawiły mnie ulubionego szczawiu, zniszczyły plantację szpinaku i zabrały się za miętę. Tego już było dość, wypowiedziałam im otwartą wojnę, sięgając po wszystkie możliwe środki. I żeby wiedziały, nie cofnę się przed niczym, by się ich pozbyć z ogrodu. :lol: :lol:
magnolia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-27, 18:27

Post autor: magnolia »

A u mnie w białej róży zagosciły takie chrząszcze jak na zbożu,ale uznałam,że pąki kwitną tylko 2 dni i w sumie to nie wielka strata .Do póki nie idą na inne,ładniejsze i dłużej kwitnące jest ok.Poskrzypki oczywiście też mam,strasznie szybko wyjadają liście :cry: ,ale ja tłukę tylko ich larwy :mrgreen: ,a to z prostej przyczyny - jak wezmę dorosłego do ręki , to jak zapiszczy to zawsze wypuszcze i zdąży zwiać :-/
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

A ja wrócę do tematu lilii - właśnie zakwitła mi pierwsza z nowo posadzonych (pozostałe bedą lada dzień):
Załączniki
DSC00711.jpg
DSC00709.jpg
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

W moim ogrodzie lilie też zaczną kwitnąć lada dzień. To jeden z moich ulubionych, starszych mieszańców LA zakwitający 1-2 tygodnie przed pozostałymi. Obok zdjęcie rabaty z tegorocznymi nabytkami (rośliny posadzone są w skrzyneczkach z tworzywa sztucznego, a powierzchnia podłoża wyściółkowana jest skoszoną trawą by utrzymać odpowiednią wilgotność oraz ograniczyć rozwój chwastów)
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam !!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pięknie to wygląda, nawet jak jeszcze nie kwitną :-)
ODPOWIEDZ