Lilie ogrodowe - sadzenie cebul na wzniesionej rabacie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Lilie ogrodowe - sadzenie cebul na wzniesionej rabacie

Post autor: Herbi »

Czy można sadzić lilie na podmokłym gruncie? Odpowiedź brzmi - zdecydowanie nie.
Jeśli jednak, jak to jest w moim przypadku, mamy ogród "postawiony na wodzie" to aby uprawiać te piękne kwiaty pewnego wysiłku możemy dokonać i posadzić je na wzniesionej 30-40 cm od poziomu gruntu rabacie.

Aby uratować po fatalnej zimie moje kilka lilii posadzonych na bocznej rabatce podszedłem wczoraj z wiosenna energią do tego tematu ;-)
Jak widać na zdjęciu powyżej usunięcie warstwy gleby o grubości 30 cm odsłoniło nieprzyjemne bajoro :-/ Tak mam u siebie w ogrodzie wiosną co roku. Jest jednak rada na podmokły grunt.

Do wykopanego dołu wrzuciłem 2 taczki grysu. Utworzyła się drenażowa warstwa ok. 10 cm grubości. Na 2. zdjęciu powyżej widać wykopaną z tego miejsca piękną lilię .Muscadet' Sama cebula była twarda, zdrowa jednak pozostałość pędu zeszłorocznego i część korzeni lekko podgniwała. Wykopana druga lilia 'Triumphator' w całkiem dobrej kondycji wytworzyła nawet kilka cebulek potomnych.
W tym miejscu było jeszcze kilka innych bylin oraz różą wielkokwiatowa. Posadzone obok koszyków drucianych z liliami nie powinny sobie nawzajem przeszkadzać.

Co jednak zrobić aby nadsypana warstwa ziemi nie osunęła się? Można posłużyć się wysokim rollborderem albo tez jak ja to zrobiłem wkopać w tym miejscu kamienie.
Znalazłem w ogrodzie ciekawe, płaskie nieduże głazy.

Miejsce pod koszyki wypełniła ziemia ogrodowa zmieszana z kompostem. Do samych koszy wrzuciłem mieszankę kwaśnego torfu, kompostu i ziemi z lasu. Pulchna, przyjemna w dotyku gleba okryła cebule. Ich korzenie ułożyłem na garści gruboziarnistego piasku.

Fot. Brzeg wkopanych koszy powinien być umieszczony równo z powierzchnią gleby aby gryzonie nie dostały się od góry.

Sporo czasu zajęło mi przesianie kompostu, przewiezienie materiałów, przygotowanie mieszanki. Jak zwykle przyjemny moment to posadzenie na nowym miejscu roślin i zrobienie pamiątkowej fotki.
Wieczór nastał a więc kolejne zdjęcia gotowej wzniesionej rabatki z liliami robione były z fleszem ;-)
Aha, czas pracy ok. 4 godzin. Pogoda sprzyjała, a błoto na ścieżkach przeszkadzało :mrgreen: To jednak normalka o tej porze roku.
Fot. Lilie wkopane są już w najwyższym miejscu gdzie widać miodunkę plamistą. U dołu planuję posadzić niskie, niebieskie dzwonki. Powinny dobrze współgrać z białymi kwiatami lilii.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sporo pracy i wysiłku ale na pewno było warto a efekt zobaczymy latem. :-D
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

Swietna lekcja instruktażowa dla wielu osób borykających się z podobnymi problemami!!!!Teraz pozostało tylko czekać na efekty!
Pozdrawiam maras
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

:mrgreen: Super! Mam nadzieję, że jak zakwitną to nam również je tu pokażesz.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ma się rozumieć :-D
To mini rabatka liliowa. Obok na większej rabacie okolonej obwódką z bukszpanu, od kilku lat uprawiam różne lilie ogrodowe.
Tę z kolei przygotowałem w inny sposób. Pokrótce mówiąc na kilku metrach jest wyłożona drobnooczkowa siatka i narzucona specjalna mieszanka ziemi dla lilii.
Przerobiłem ją lekko w zeszłym roku dzieląc ją na część z glebą kwaśną dla lilii azjatyckich i orientalnych oraz część z ziemią o wyższym pH z dodatkiem wapnia, specjalnie dla lilii białej Lilium candidum (lilia św. Antoniego).

Fot. Na zdjęciu u góry nowa mini rabatka. Poniżej, w bukszpanie, widoczne są już liście białych lilii
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

harwi pisze::mrgreen: Super! Mam nadzieję, że jak zakwitną to nam również je tu pokażesz.
Co prawda pokazywałem lilie na tej rabatce w swoim wątku ale i tu powinny się też znaleźć ;-) Kwitły tu od czerwca do sierpnia.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ