Lewizja czyli prawdziwy skarb ogrodnika

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Lewizja czyli prawdziwy skarb ogrodnika

Post autor: Emil »

A teraz o mojej ulubionej roślinie bez której nie wyobrażam sobie ogrodu...
Lewizja zagościła u mnie po raz pierwszy 4 lata temu, kiedy kupiłem 5 sadzonek na giełdzie kwiatowej w Krakowie. Najpierw rosła i pięknie kwitła na skalniaku, potem również w cienistym zakątku rabaty kwiatowej a ostatnio także na wrzosowisku.
By cieszyć się tą rośliną jak najdłużej wystarczy zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko na dobrze zdrenowanym piaszczysto gliniastym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Każda lewizja będzie wdzięczna za ochronę przed wysuszającymi mroźnymi wiatrami w zimie oraz zbyt ostrym słońcem (zwłaszcza na przedwiośniu).
Ponieważ posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy radzi sobie nieźle także na suchszych stanowiskach(np. wrzosowisku).
Mnoży się ją przez podział rozet wiosną lub wysiew nasion jesienią ( wymagają przemrożenia). Co ciekawe rośliny uzyskane z nasion prawie nigdy nie powtarzają cech roślin matecznych. U mnie daje spory samosiew.
Bardzo korzystną cechą tego gatunku są dwa okresy kwitnienia : kwiecień- czerwiec oraz sierpień- wrzesień.
Polecam wszystkim tą roślinę jako doskonałe uzupełnienie skalniaków, wrzosowisk, a także obrzeży różaneczników. Gwarantuje, że po pierwszym kwitnieniu stanie się ona jedną z Waszych ulubionych roślin ogrodowych!
Załączniki
lewizja3.JPG
lewizja3.JPG (40.01 KiB) Przejrzano 19639 razy
lewizja4.JPG
lewizja4.JPG (40.02 KiB) Przejrzano 19529 razy
lewizja6.JPG
lewizja6.JPG (39.42 KiB) Przejrzano 19478 razy
lewizja7.JPG
lewizja7.JPG (40.27 KiB) Przejrzano 19450 razy
lewizja Plena.JPG
lewizja Plena.JPG (39.89 KiB) Przejrzano 19461 razy
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To faktycznie przepiękna roślinka :-o Ja mam jedną o kwiatach białych ale ma tylko jedną rozetkę już kilka lat i nie chce się rozrosąć ani zawiązać nasion, kwitnie jednym kwiatuszkiem poczym ginie z powierzchni ziemi. Niestety nie zrobiłam jej zdjęcia i nie wiem co to za odmiana :-?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

To co napisałaś sugeruje że masz w ogrodzie Levisia nevadensis. Nieprzejmuj się - ten typ tak ma :-D Możliwe też że do zapylenia wymaga obecności innego osobnika,o czym świadczy brak nasion. Zostawie Ci kilka podrośniętych siewek Levisia cotyledon,więc już w tym roku bedziesz mogła cieszyc się ich kwiatami :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie!
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Obejrzałem Twoje Lewizje. Są przepiękne. :lol:
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Dziękuje za miłe słowa!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dziękuję za informację i już się cieszę na nowe roślinki :-D
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Faktycznie masz bardzo ładne okazy lewizji.
Gratuluję!
:-D
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Dziękuję bardzo :!: Miło wiedzieć,że nie tylko mnie się podobają ;-)
Co roku wysiewam całe garści nasion ,a siewki wędrują do znajomych w całym kraju. Doczekałem się już nawet roślin o pełnych kwiatach, więc ciągle próbuje,żeby zobaczyć co z tego wyjdzie :mrgreen:
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Emilu-lewizje masz przeurocze!!! Chyba mnie nimi "zaraziłeś" - zaraz będę szukać firm mające je w swojej ofercie.
Awatar użytkownika
ula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-01-02, 08:38

Post autor: ula »

Emil!! mnie również podobają się te piękne kwiaty. Chyba wiem za czym będę oglądać się w sklepach ogrodniczych tej wiosny.

Pozdrawiam, Ula
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

ula pisze:Emil!! mnie również podobają się te piękne kwiaty. Chyba wiem za czym będę oglądać się w sklepach ogrodniczych tej wiosny.

Pozdrawiam, Ula
Warto szukać tych roślin ,bo kiedy zakwitają w ogrodzie odrazu robi się wesoło,bardziej kolorowo...
Mając kilka sadzonek można cieszyć sie ich kwiatami kwiatami przez całe 3 miesiące... i nie ma w tym przesady :!: ( wiele pąków, wiele łodyg kwiatowych no i część siewek kwitnie w innym terminie niż pozostałe ;-) )
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

W zeszłym tygodniu dowiedziałem się ,że lewizje można rozmnażać także przez sadzonki liściowe ... wiosną zobacze ile jest w tym prawdy i spróbuje tego sposobu z roślinami o pełnych kwiatach. Mam cichą nadzieję,że się uda ;-)
Byle do wiosny :!:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Wspaniałe kwitnie lewizja, piękne kwiaty :-)

Pierwszy raz widzę tą roślinkę, na wiosnę będę musiała o nią popytać w centrum ogrodniczym, mam nadzieję iż bez problemu ją dostanę. Ale jak na razie trzeba poczekać jeszcze trochę. :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Ekstra roślinka ja też jej nie znałam Ale ja jeszcze duuużo roślinek nie znam ale dzięki wam je poznam mam nadzieję. Ta roślinka nadaje sie na skalniaczek z tego z przeczytałam wiec też muszę sie za nią porozglądać :mrgreen:
Awatar użytkownika
anabell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-04-05, 21:29

Post autor: anabell »

Emilu, bardzo podoba mi się Twoja levisia. Mieszkam w USA i nie mogę tu w sklepach znaleźć tej rośliny, ani w sklepach internetowych. Mam więc tajny plan zakupienia nasion w Polsce i zasiania ich tutaj, ale czy będą rosły dobrze...hmmm, nie wiem. Jeśli kupię nasiona to jak wyhodować te piękne kwiatki?. Już jest kwiecień, więc pewno w tym roku by nie zakwitły.
ODPOWIEDZ