Lewizja czyli prawdziwy skarb ogrodnika

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj !!!
Nasiona lewizji siejemy na jesieni. Muszą przejść okres zimowych chłodów żeby wykiełkować. Można je też wymieszać z wilgotną ziemią kompostową rozluźnioną piaskiem i przetrzymać przez trzy miesiące na najniższej półce w lodówce. Nasionka kiełkują niezawodnie pod warunkiem, że nie są starsze niż 2 lata. Siewki rozsadzamy do doniczek z żyzną ziemią o kwaśnym odczynie, ustawiamy w ogrodzie w półcieniu i regularnie podlewamy. Prawidłowo pielęgnowane rośliny zakwitają po 2 - 3 latach w różnych kolorach. Rośliny można sadzić w ogrodzie na słońcu i w półcieniu na żyznej, kwaśniej i przepuszczalnej glebie. Na zimę dobrze jest zabezpieczyć rozetki przed opadami deszczu i mokrego śniegu, bo łatwo ulegają gniciu. Jak widzisz trzeba się trochę postarać, ale naprawdę warto ;-)
Życzę powodzenia w uprawie i dużo radości z pięknych kwiatów !!!
Pozdrawiam ciepło !
fox

Post autor: fox »

Emilu a czy ja przy tej ilości kwiecia mogę liczyć na nasionka /oczywiście z tych kwiatów/ i ewentualnie kiedy dojrzewają ? inne kolory niestety nie są tak oblepione kwiatem :(
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Nasion będzie cała masa. Proponuje usunąć część przekwitniętych kwiatostanów żeby reszta dostała wystarczająco substancji odżywczych z rośliny ( nasiona będą bardziej żywotne a siewki zdrowe i dorodne). Z tej jednej rośliny dostaniesz mnóstwo siewek o kwiatach we wszystkich barwach tęczy (lewizje cechują się ogromną zmniennością generatywną), ale pamiętaj, że różowych i tak będzie najwięcej.
Pozdrawiam i życze sukcesów w hodowli !!!
fox

Post autor: fox »

Dzięki Emilu, tak właśnie myślałem że przy nadmiarze kwiatów musi się to odbić na jakości nasion, a i rośliny szkoda bo będzie za bardzo wyczerpana :)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

To prawda, trzeba znaleźć złoty środek żeby za bardzo nie osłabić rośliny, a otrzymać przy tym wystarczająco nasion.
Udanych zbiorów!!!
steresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-05-05, 23:50

Post autor: steresa »

Udało mi się w tym roku kupić dwie lewizje.Jak gdzieś zobaczę to dokupię ponieważ wspaniale wyglądają na skalniakach,a oto one:
Pozdrawiam Teresa
Wojtas1000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-05-22, 11:10

Post

Post autor: Wojtas1000 »

Drogi Emilu twoje lewizje są prześliczne ! Moim ogrodowym skarbem są różowe i białe niezapominajki oraz tulipany !
Wojtas1000
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Gdybym miał więcej miejsca w ogrodzie to u mnie też królowały by niezapominajki ;-)
W tym roku doczekałem się kolejnego pokolenia lewizji własnej hodowli - tak zakwitły niektóre z nich :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie !!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Niesamowite te kwiaty :-)
A wogóle ich nie znałam... Czyżby i mnie powoli dopadała ta choroba? ;-)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Kasiu, uważaj bo to podobno zaraźliwe ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie podobno, tylko na pewno. Ty tu Emilu nie udawaj Greka, rozsiałeś wirusa po całym forum i proszę Kasieńkę też dopadło. ;-) :lol:
Ale lewizje masz prześliczne.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Tak, tak Emilu ta epidemia to za Twoją przyczyną :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

To nie jest wirus ani epidemia to choroba nieuleczalna do zbzikowania. Mój M,mówi, że oszaleje jak nie przestanę go zanudzać,aby sprawdzał na giełdzie balickiej czy nie ma innych kolorów niz już kupiłam. A to wszysto przez Emila.Żarty żartami,ale Emilu Twoje są przecudowne, przepiękne i w ogóle i w szczególe.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Po tym forum grasuje wirus lewizjowy, a hakerem okazał się Emil,ale obejdzie się bez programu antywirusowego bo to miły wirus :mrgreen:
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

:-D :-D :-D ;-)
ODPOWIEDZ