Leszczyna - orzech laskowy

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
tboro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-08, 14:07

Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: tboro »

Witam serdecznie

Dwa lata temu kupiłem trzy letnie drzewko orzecha laskowego i posadziłem je na ogródku działkowym. W zeszłym roku miał kilka owoców, dorodnych i zdrowych. W tym roku obrodziło drzewko dosyć mocno lecz z czasem orzechy zaczęły opadać. Mimo wszystko orzechów i tak było sporo lecz zaczęło się z nimi robić coś nie tak. Ze wszystkich orzechów przetrwały tylko trzy, reszta opadła, bądź była pusta albo z robakami w środku. Poniżej przedstawiam zdjęcia tych orzechów.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

co robić?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: rafaloku »

Witaj tboro :-D

To słonkowiec orzechowiec. Jest to chrząszcz żerujący na leszczynie. Wyróżnia go bardzo długi ryjek. Dorosłe chrząszcze żerują od wiosny na liściach i w pąkach leszczyny, a w dojrzewających orzechach laskowych składają jaja. To co widać na zdjęciach to larwy słonkowca - biało żółte z ciemną głową.

To co teraz musisz zrobić to usunąć wszystkie orzechy z larwami aby uniemożliwić larwom zejście do gleby na zimowanie. Choć na to zapewne już zbyt późno. W przyszłym roku przedwcześnie opadające i uszkodzone orzechy zbieraj już od sierpnia.

Za pomocą oprysków zwalcza się dorosłe chrząszcze. Robimy to wiosną w okresie ich żerowania, zanim samice złożą jaja oraz w okresie ich składania. Najczęściej pierwszy oprysk wypada w połowie maja, a po dwóch tygodniach, na przełomie maja i czerwca, trzeba wykonać drugi oprysk. Przydadzą się tu preparaty Decis 2.5 EC, Fastac 100 EC lub Calypso 480 EC.

Niestety walka ze słonkowcem jest dość trudna gdyż zwalcza się tylko dorosłe chrząszcze, zaś ich larwy potrafią w glebie przetrwać 2 lata. Dlatego opryski trzeba powtarzać co roku. Myślę, że co najmniej przez 2-3 lata. Jeżeli po tym okresie wiosną nie będzie widać chrząszczy, a w sierpniu i wrześniu wszystkie orzechy będą bez uszkodzeń, w kolejnym roku można zrezygnować z oprysków i zobaczyć czy słonkowiec się nie pojawi ponownie.

Więcej na temat tego szkodnika w naszym poradniku: szkodniki roślin sadowniczych - słonkowiec orzechowiec oraz szkodniki leszczyny (przy tym artykule jest też zdjęcie dorosłego chrząszcza, więc możesz zobaczyć czego szukać na liściach leszczyny wiosną).

I na koniec mam do Ciebie prośbę - mogę Twoje zdjęcie umieścić w naszym poradniku przy opisie słonkowca? Doskonale sfotografowałeś jego larwę - zdjęcie może pomagać innym w rozpoznaniu szkodnika :padam:
Rafał
tboro
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-08, 14:07

Re: Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: tboro »

super dzięki za szybką odpowiedź :) a zdjęcia możesz spokojnie wykorzystać, podaj email to wyślę w oryginalnym rozmiarze
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: mmmm5 »

Radzę nie wydawac pieniędzy na tępienie słonkowca ( z własnego doświadczenia) bo jesli nawet uda się go wytepić to nie sposób uchronic sie przed wiewiórkami,które dokładnie ogołocą wasze leszczyny z orzechów.Dokładnie wiedzą które owoce mają wewnątrz smakowity orzech a które są puste - bo te zostawiają na drzewkach :zdegustowany:
Załączniki
to dla nas zostawiły wiewiórki !
to dla nas zostawiły wiewiórki !
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: tadek »

Muszę też wtrącić swoje pięć groszy, ;) ponieważ nasza Marysia (mmmm5) ma podobny problem z leszczyną, i poprowadziła ciekawy wątek na ten temat.
Wątek ten nosi tytuł: Leszczyna.

tboro, Zapraszam Ciebie do zapoznania się z tym tematem, może podobnie jak Marysia zmienisz zdanie, i zaniechasz walki ze szkodnikiem słonkowca?. :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Leszczyna - orzech laskowy

Post autor: rafaloku »

Walka ze słonkowcem jest konieczna, jeżeli chcemy mieć zdrowe orzechy. Opryski są skuteczne - zabijają osobniki dorosłe. Oczywiście jeśli się je prawidłowo wykona i w odpowiednim terminie, powtarzając zabieg po 2 tygodniach. W ziemi zaś mogą przetrwać larwy, dlatego wylęgające się z nich chrząszcze trzeba zwalczać co roku. Pod tym kątem mówi się, że walka z tym szkodnikiem jest trudna, gdyż nie da się go wytępić raz na zawsze.
Rafał
ODPOWIEDZ