Leśny ogród w wydaniu mini...

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Leśny ogród w wydaniu mini...

Post autor: Emil »

Już drugi rok zastanawiam się jak stworzyć skrawek leśnego runa w moim ogrodzie.
Rabata założona w cieniu karłowych jabłoni i obsadzona "dzikimi" gatunkami porastającymi brzegi lasów oraz śródleśne polany to jedno z ciekawszych założeń jakie pojawiło się u mnie na działce. Narazie wygląda skromnie,ale mam nadzieje,że w niedługiej przyszłości zmnieni się w pulsujący zielenią leśny zakątek.
Namawiam gorąco do realizacji tego typu założeń ,bo chociaż może na zdjęciach tego niewidać to efekt jest całkiem interesujący.
Pozdrawiam!
Załączniki
lesny2.JPG
leśny.JPG
leśny3.JPG
leśny4.JPG
leśny5.JPG
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wspaniały pomysł :!: Ja również mam zamiar stworzyć u siebie leśny zakątek, ale na razie zaczęłam od kilku drzewek :oops:
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Dziekuję :mrgreen: Wiosną mogę podziecić sie nadwyżkami roślin świetnie pasyjącymi na taką rabatę. Niedługo zrobię pełną listę i podeślę ją na forum.
Pozdrawiam ciepło!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Już się cieszę i bardzo dziękuję mam też trochę roślin i chętnie się wymienię :-D
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Przyłączam się do idei "runa leśnego". W przypadku mojej działki mam dwa miejsca na leśne tematy- jeden bardzo nasłoneczniony na wzgórzu a drugi w głębokim cieniu.Nie wiem tylko gdzie posadzić wrzosy - na słońcu czy w cieniu zupełnie bez słońca?Może macie już doświadczenie z wrzosami?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Wrzosy tylko i wyłącznie do słońca. Nie szkodzą im : okresowy brak wody, zimowe mrozy (jeśli nie ma wysuszających wiatrów) ani nawet stałe naloty moich kotów, ale braku słońca nie przeżyją. I z praktyki: wrzosowisko można założyć nawet na gliniastym podłoży pod warunkiem ,że dodamy wcześniej sporo piasku (nie może być wapienny) oraz kwaśnego kompostu i torfu. Jedyny warunek to dużo słońca :!:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Rozumiem,że dla wrzosów nadaje się ziemia " pod iglaki"?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Dla pewności do takiej ziemi powinno sie dodać kwaśnego torfu albo częściowo rozłożonej ściółki spod iglaków (sosny,swierki).
Warto się troszkę postarać,bo łan wrzosów w czasie kwitnienie to niezapomniany widok ;-)
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Wszystko jedno mam przeczucie,że to trudna hodowla ale spróbuję.Wydaje mi się również, że wrzosy lubią wilgoć.
Pozdrawiam - Orania
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

...i ja próbuje zrobić leśny zakątek na moim balkonie, iglaki pięknie rosną, wrzosy też w brzozowych donicach, wsadzone do ziemi do iglaków wymieszaną z torfem i piaskiem. wyściółkowane drobno kruszoną korż sosnową. pięknie sobie radzą już 2gą zimę, stoją w słońcu, latem jak bardzo paliło to przestawiałem w bardzo jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce.
Teraz zastanawiam się nam małą brzózką w dużej donicy (inny watek http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=198) dopełniajacej całości.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Jestem zainteresowana nazwami roślin nadających się do takiego leśnego zakątka. W bieżącym roku chcę zagospodarować w kompletnym cieniu kawałek ziemii o powierzchni 4x1,5 m i szukam pomysłu jakimi roślinami to obsadzić. Nie chcę tam paproci ale myślałam żeby na brzegu posadzić funkie i coś jeszcze ale potrzebuję też wyższych roślin, które zasłonią brzydką altanę od siąsiadów, mogą być nawet jakieś pnącza.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Avelino zerknij na te rośliny:
pluskwica groniasta (wys.150 - 200 cm), śmiałek darniowy (trawa wys.150 cm), rutewka orlikolistna (40 - 100 cm), naparstnica purpurowa (120 cm), omieg wschodni (40 cm), poziomkówka indyjska (5 cm), epimedium czerwone (30 - 40 cm), kokorycz żółta (30 cm),
kopytnik pospolity (10 - 15 cm), bluszczyk kurdybanek (20 cm), ciemiernik biały (30 cm), przylaszczka pospolita (15 cm), wieczornik damski (60 - 70 cm), jasnota plamista (20 cm), gajowiec żółty (30 cm), groszek szerokolistny (3 m), kosmatka olbrzymia (80 - 100 cm), runianka japońska (20 cm), miodunka plamista i miodunka pstra.
Funkie sama wymieniłaś.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ewo bardzo Ci dziękuję za nazwy roślin, na pewno wykorzystam je przy projektowaniu tego skrawka ziemii. Już wypisałam sobie wszystkie nazwy do notatnika. Jeszcze raz dziękuję.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

O, ja też z miłą chęcią skorzystam z tej ściągi :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

A mnie zaciekawiła ta niebieskawa roślina na pierwszym zdjęciu. Jak ona się nazywa? Naprawdę ma taki kolor, czy tak akurat wyszła na tej fotce?
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
ODPOWIEDZ