Laurowiśnia i pęcherznica

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Laurowiśnia i pęcherznica

Post autor: junior2 »

Witam,
mam dwa pytania.
Mam w ogrodzie dużą kępę laurowiśni, w której jest kilka sztuk posadzone, po zimie 2 mi przemarzły i wygląda teraz tak, że pół zielona jest i pół brązowa. Co teraz z nią zrobić? podciąć przy ziemi niech odrasta czy usunąć całkiem?
Posiadam też mnóstwo pęcherznic, które są bardzo stare. Wiem że powinno się je podcinać w czerwcu ale tak brzydko wyglądają, że odmłodze je teraz. Jakie będą konsekwencje oprócz braku kwitnienia?? Lub jak najlepiej je odmłodzic?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Pozdrawiam
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Laurowiśnia i pęcherznica

Post autor: junior2 »

oj przepraszam za pomyłke, tnie sie po kwietnieniu w lipcu lub sierpniu a napisałem ze w czerwcu. Pomyliło mi się z migdałkiem :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Laurowiśnia i pęcherznica

Post autor: Danka »

Moja laurowiśnia wschodnia Rotundifolia jednej zimy zmarzła do korzenia. Nawet ją wykopałam ale po dokładnym oglądaniu okazało się, że wypuszcza nowe pędy. Więc wróciła do ziemi i rośnie do teraz. Co roku ją przycinam, żeby nie była za wysoka. Swoje możesz przyciąć do zielonych pączków.. A te całkiem brązowe także skrócić i czekać na zielone pędy.
Po przycięciu pęcherznic wyrosną nowe pędy i krzew zrobi się młodszy i gęsty.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Laurowiśnia i pęcherznica

Post autor: Petrus »

Witajcie. Tak jak Danusia napisała u laurowiśni możesz wyciąć wszystkie brązowe i uschłe częśći i pozostawić tylko zielone pędy. Spokojnie z tego odbije i zagęści się. Podobnie z pęcherznicami, jeżeli są to stare krzewy to możesz śmiało je ściąc do około 20 cm, pozostawiając kilka mocnych gałęzi. Puści dużo nowych pędów, które też można w czerwcu przyciąć i krzew odmłodnieje i nabierze zwartego kształtu.
Ja swoje pęrzechnice nawet te stare mocno ciąłem i odradzały się i pięknie wygladały. :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Laurowiśnia i pęcherznica

Post autor: junior2 »

Dziekuję za odpowiedzi:)
ODPOWIEDZ