Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Danka »

Stasiu, dla mnie jednej, jakby nie patrzeć to za duży koszt. Mama nie może jeść takich owoców(względy zdrowotne), mąż nie przepada. A po drugie, co roku w ogrodzie mam wystarczającą ilość truskawek i zawsze trochę przetworów na zimę zrobię. Teraz, to taka chwilowa ochota na świeżą truskawkę. Mam zamrożone ale wiadomo, to także nie to co świeża :rotfl: :P
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Agnieszka123 »

a dla mnie to prawie jak laboratorium w NASA, tyle machinerii, rurek, wężyków. Musiałabym kupić jeszcze jedno mieszkanie na takie eksperymenty, no ale podziwiam :mrgreen:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Agnieszka123 pisze:a dla mnie to prawie jak laboratorium w NASA, tyle machinerii, rurek, wężyków.
... nie bardzo rozumiem gdzie te wężyki widzisz ??? :shock:

U mnie truskawki rosną w pudełkach po lodach w ziemi a nad nimi wisi lampa LED i to wszystko, może pomyliłaś mój post z uprawą hydrophoniczną "hydrohobby " ?
Ja również myslałem o takiej formie ale jak na razie to te systemy hydrophoniczne są po prostu dla mnie za drogie a po wtóre to uprawa bez ziemi w samej wodzie z nawozami niekoniecznie do mnie przemawia, chyba za dużo chemii .

Pozdrawiam Stanisław :-)
snigdha
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2014-12-25, 23:00

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: snigdha »

uprawa bez ziemi w samej wodzie z nawozami niekoniecznie do mnie przemawia, chyba za dużo chemii .

Pozdrawiam Stanisław :-)
W pewnym sensie to właściwie za mało chemii :) Ale ja też wolę uprawę w ziemi, nawet jeśli te domowe podłoża i tak są stworzone w większej części sztucznie. Liczę na dalsze informacje w sprawie produkowanych (wkrótce) lamp!

S.
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

snigdha pisze:W pewnym sensie to właściwie za mało chemii
No skoro tylko woda i nawozy to za dużo, ja zdecydowanie wolę ziemie i różne naturalne składniki w niej zawarte ...

A co się tyczy mojego eksperymentu to się pochwalę, drugi zbiór truskawek już trochę większy :-D
DSC_4941.JPG
DSC_4942.JPG
snigdha
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2014-12-25, 23:00

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: snigdha »

balti111 pisze:
snigdha pisze:W pewnym sensie to właściwie za mało chemii
No skoro tylko woda i nawozy to za dużo, ja zdecydowanie wolę ziemie i różne naturalne składniki w niej zawarte ...
No właśnie, w ziemi jest znacznie więcej związków chemicznych - najrozmaitszych mikro- i makroelementów chociażby - niż w nawozach przygotowanych sztucznie.

S.
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

snigdha pisze:w nawozach przygotowanych sztucznie.

Tak, jeszcze w czasach szkolnych, gdy uczęszczałem do Technikum Chemicznego miałem praktyki w Zakładach Azotowych w Puławach i wiem coś na temat nawozów sztucznych i twierdze ze nie ma większego świństwa .
A co się tyczy związków zawartych w ziemi to są one naturalnego pochodzenia i od milionów lat "pasują roslinom" :-D

Pozdrawiam Stanisław
snigdha
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2014-12-25, 23:00

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: snigdha »

I dlatego najlepiej i najzdrowiej stosować nawozy naturalne - obornik, kurzak, kompost, gnojówki i nawozy zielone (jeśli się da) :) Ale zdaje się odbiliśmy trochę w bok od głównego tematu ;)

S.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Iga51 »

Stanisławie, drugi zbiór truskawek imponujący, jak na taka małą "plantację". :super: Ciekawa jestem, jak pójdzie z nowymi sadzonkami. Czy też termin od posadzenia do zbioru będzie podobny.
Jak smakowały truskawki z drugiego zbioru. Były bardziej słodkie?
Coraz bardziej podoba mi się Twój eksperyment. Mimo wszystko, choć dużo czytam na ten temat, to jeszcze bym nie zaryzykowała. Ty się tym interesowałeś (jak pamiętam) trzy lata, ja dopiero od Twojego pierwszego wpisu. Na razie im więcej czytam, to tym bardziej wydaje mi się to skomplikowane. Ale będę dalej śledzić Twój wątek i czytać materiały z tym związane.
Na razie gratuluję Ci sukcesu. :hurra:
Poter70
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-18, 19:30

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Poter70 »

Witam. Panie Stanisławie proszę pochwalić się jakie długości widma Pan zastosował i jaka jest ich proporcja, bo co czytam jakieś forum to inne przemyślenia. A jak widzę Pana zdjęcia to koparka opadła mi do samej ziemi (nie przesadzam). pozdrawiam pełen pozytywnej zazdrości :)
Piotrek
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam
Ostatnio mało czasu na pisanie bo ruszyła produkcja lampek LED i jeszcze trzeba było pojechać na seminarium truskawkowe do Kraśnika a wczoraj i dzisiaj na Targi Sadownicze EXPO w Warszawie .
Iga51 pisze:Coraz bardziej podoba mi się Twój eksperyment. Mimo wszystko, choć dużo czytam na ten temat, to jeszcze bym nie zaryzykowała. Ty się tym interesowałeś (jak pamiętam) trzy lata, ja dopiero od Twojego pierwszego wpisu. Na razie im więcej czytam, to tym bardziej wydaje mi się to skomplikowane.
Na prawdę nie ma tutaj nic skomplikowanego, ja od 3 lat dociekałem jak zrobić lampę LED dla roślin żeby rosły i owocowały i już jest to ustalone .
Lampki są w produkcji i sprzedaży od 2 tygodni .
Wystarczy posiać albo posadzić roślinki w doniczkach postawić pod lampką i dbać o nie tak jak by rosły na słońcu i to wszystko w temacie .
Wygląda to mniej więcej tak :
moje nowe truskawki 11 dni uprawy
moje nowe truskawki 11 dni uprawy
odmianie powtarzającej San Andreas poobrywałem pierwsze kwiaty żeby się mocniej ukorzeniła
odmianie powtarzającej San Andreas poobrywałem pierwsze kwiaty żeby się mocniej ukorzeniła
DSC_5029.JPG
Lampki posiadają regulację spektrum światła - wzrost / kwitnienie-owocowanie - oraz regulację mocy świecenia i wysokości zawieszenia, dzięki temu w początkowej fazie uprawy możemy obniżyć lampkę nad malutką sadzonką i znacznie zmniejszyć moc świecenia a co za tym idzie i zużycie energii elektrycznej nawet do 20% mocy całkowitej.

... więc w sumie nic prostszego żeby się zająć uprawą, więcej informacji na temat zakupu lamp tutaj :

hortiled@wp.pl

Co do drugiego postu :
Poter70 pisze:Witam. Panie Stanisławie proszę pochwalić się jakie długości widma Pan zastosował i jaka jest ich proporcja, bo co czytam jakieś forum to inne przemyślenia. A jak widzę Pana zdjęcia to koparka opadła mi do samej ziemi (nie przesadzam). pozdrawiam pełen pozytywnej zazdrości
Panie Piotrze, co kraj to obyczaj, tak jak pisałem wcześniej dobór odpowiednich proporcji barw światła w lampie LED nie jest prosty, a jak jeszcze weźmiemy pod uwagę że różne rośliny w różnych fazach wegetacji mają różne "upodobania " co do spektrum światła to temat staje się bardzo skomplikowany i bez dokładnej aparatury pomiarowej zbudowanie dobrej lampy graniczy z cudem .
Niemniej aby nie wyszło że się wymądrzam :-D to najlepiej będzie jak pokażę to tak :
pomiar światła nad truskawkami
pomiar światła nad truskawkami
DSC_5019 (3).JPG
i poziom promieniowania PAR w mikro-molach
i poziom promieniowania PAR w mikro-molach
DSC_5023 (3).JPG
Co do długości fali to jest tak:

440nm , 450nm, 620nm, 640-660nm, 735nm,biały zimny i biały ciepły a proporcje trzeba tak dobrać żeby wyszło takie spektrum jak powyżej .
To jest spektrum na kwitnienie - owocowanie truskawki, dla samego wzrostu trzeba więcej niebieskiego - głównie 440nm - wtedy roślina nie "wybiega".
Poter70 pisze:co czytam jakieś forum to inne przemyślenia
... i własnie z tego powodu nie warto samemu kombinować z robieniem samodzielnie lampy LED bo wynik - bez użycia przyrządu pomiarowego - jest trudny do przewidzenia .
Moje konstrukcje powstały w wyniku kilku lat pracy, pomiarów, doświadczeń i we współpracy z pracownią agrotechniczna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie .
A co się tyczy ceny to jest ona skalkulowana na poziomie kosztów zakupu elementów lampy w cenach detalicznych a może nawet trochę poniżej takich kosztów :-)
Wszystkie moje konstrukcje oparte są na chipach LED firmy Osram-OS a linki do dokumentacji chipów mogę podać w razie potrzeby .
W razie pytań proszę pytać tutaj bądź na e-mail : hortiled@wp.pl

Pozdrawiam Stanisław :-)
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam

Dla zainteresowanych wrzucam najnowsze fotki z uprawy truskawek pod lampami LED :
DSC_5048 (2).JPG
DSC_5050 (2).JPG
DSC_5051 (2).JPG
Oczywiście trzeba dopracować jeszcze kilka szczegółów ale jest czas do jesieni żeby to zrobić i można w zimie mieć własne truskawki z domowej uprawy.

Pozdrawiam Stanisław :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Danka »

To właściwie środek lata, a nie wczesna wiosna :P
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Iga51 »

Stasiu, nowe truskawki sadziłeś ok. 10 lutego. To już są z tych nowych sadzonek?
Nie mogę się nadziwić. To jest wspaniałe. Gratuluję raz jeszcze.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Brawo Stanisławie :padam:

Ja w końcu wczoraj doczekałam się lampy do doświetlania roślin i może dziś wkleję zdjęcia jak wygląda całość. Myślę jeszcze o dodaniu 4 diod czerwonych 3W o 700 mA. Będziesz miał może?
Jeszcze jest do zrobienia regulacja natężenia światła ale ma to być sterowane przez jakieś urządzenie, które będę programować komputerowo. Najpóźniej ma zacząć działać w połowie sierpnia.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ