Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Danka »

Stanisławie, aż trudno uwierzyć, że w środku zimy, na koniec stycznia raczysz się świeżymy truskawkami :-o :P
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Iga51 »

Stasiu, aż trudno uwierzyć, że tak szybko dojrzała truskawka. Coraz bardziej podoba mi się Twój eksperyment. Truskawki, żeby były słodkie, potrzebują słońca. Ciekawa jestem, czy lampy dadzą im taka samą słodycz. Jak już całkiem dojrzeje, pochwal się smakiem.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Jeszcze czekam na swoją choć już widać szczęśliwy happy end ;)

Doświadczenie super i efekt rewelacyjny. Cieszę się, że jesteś tutaj na forum :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Petrus »

Super sprawa z tym doświetlaniem, ale sobie poczytałem...Stasiu rewelka.
Tak, czerwona i fioletowo- niebieska barwa jest najlepsza dla roślin. Ja również hoduję rośliny w akwarium.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam :-)
Iga51 pisze:Stasiu, aż trudno uwierzyć, że tak szybko dojrzała truskawka. Coraz bardziej podoba mi się Twój eksperyment. Truskawki, żeby były słodkie, potrzebują słońca. Ciekawa jestem, czy lampy dadzą im taka samą słodycz. Jak już całkiem dojrzeje, pochwal się smakiem.
No tak potrzebują słońca, ale ten test to była prowizorka, za 2 dni przyjeżdża partia sadzonek truskawek z profesjonalnej firmy zajmującej się produkcja sadzonek .
Dzięki uprzejmości Pani z działu handlowego w firmie Poland Plants dostanę 20 szt sadzonek truskawki w wersji "frigo" czyli gotowe do działania . Nie wiem jeszcze gdzie ja to pomieszczę ale muszę szybko coś wymyślić ażeby nie zaprzepaścić szansy na przeprowadzenie takiego fajnego testu .... a może - jak dobrze pójdzie - i na koniec bardzo smacznego :P
Myślę że warto by było posadzić je w ziemi a z kilkoma zrobić próbę w uprawie hydrophonicznej a może i aerophonicznej ... ale to jeszcze zdecyduję za chwilę .

Te truskawki które własnie dojrzewają przywiozłem z działki od znajomych i rosną w bardzo prowizorycznych warunkach w pudełkach po lodach, maja za ciasno i za płytkie są te pudełka ale cóż poradzę, nie będę teraz ich przesadzać, może jak skończą owocowanie to doczekam się młodych rozłogów i je sklonuję .

Chwilowo jednak chroniczny brak czasu bo finiszuję z przygotowaniem produkcji lamp do produkcji rozsady i innych zastosowań hobbystycznych i chcę ruszyć z tym od początku lutego .

Co się zaś tyczy drugiego tematu .....
Petrus pisze:Super sprawa z tym doświetlaniem, ale sobie poczytałem...Stasiu rewelka.
Tak, czerwona i fioletowo- niebieska barwa jest najlepsza dla roślin. Ja również hoduję rośliny w akwarium.
... temat lamp LED dla akwarium też jest ciekawy i również mam z tym związane pewne plany ale tutaj to potrzebuję wsparcia merytorycznego i jeśli jest taka możliwość i chęci to zapraszam Kolegę "Petrus-a" do współpracy :-D ... w końcu " co dwie głowy to nie jedna" ;-)

Dziękuję za uwagę... pozdrawiam Stanisław :-D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Petrus »

Pewnie, nie ma sprawy. Pytaj śmiało w sprawie oświetlenia akwarium. Jest to fajna sprawa, hodowla roślin w akwarium z rybami. Zawsze to jakoś urozmaica zimowe dni, bo wtedy zero prac w ogrodzie a chęć robienia przy roślinach trzeba czymś zaspokoić ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Petrus pisze:Jest to fajna sprawa, hodowla roślin w akwarium z rybami. Zawsze to jakoś urozmaica zimowe dni, bo wtedy zero prac w ogrodzie a chęć robienia przy roślinach trzeba czymś zaspokoić
.. no zawsze możesz tak jak ja zająć się zimową uprawą truskawek albo ogórków pod lampami LED :-D

A w temacie lamp dla akwarystyki to potrzebuję punktu zaczepienia odnośnie parametrów światła które ma emitować taka lampa, optyki jaką należy zastosować itp ... tak abym miał punkt zaczepienia dla projektu technicznego .

Pozdrawiam Stanisław :-)
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam

Pochwalę się :
czas na degustację
czas na degustację
DSC_4926 (2).JPG
.... mniam, mniam ... :-D

Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Iga51 »

Upss, jak szybko dojrzewają. Są piękne. Masz się czym pochwalić. Zazdroszczę Ci tego eksperymentu. Ja nawet nie próbuję, bo na razie w tej kwestii jestem za mało kumata. Muszę się douczyć, ale to trochę potrwa. Teraz jestem ciekawa, jak Małgosia jest daleko.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Brat już odpalił u siebie lampę. Mówi, że daje czadu. W sobotę wieczorem będzie odpalanie u mnie. Jak tylko nastąpi to wiekopomna chwila to zdam relację :)

Mniam, narobiłeś mi apetytu i w piątek będę miała makaron z truskawkami na obiad. Niestety moje będą mrożone :(
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Petrus »

A ja jutro lecę po wiśnie w słoiku bo nie wytrzymam :hyhy: Super Stasiu te truskawki.

Odnośnie oświetlenia w akwarium, to na początek wielkość akwarium, jego wymiary musisz sobie przygotować.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: andab3 »

Ale się tutaj nowości naczytalem i sam sobie pytanie zadalem- dlaczego , dlaczego Jedrku w tym temacie nic a nic nie kumacie? :lol:
Czas to zmienić, temat śledzić, analizować, a z czasem i tego diodowego tematu popróbować :lol:
Pozdrawiam znawców watów, kolorów diod i długości fal co płyną w sina dal. :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

No tak, sam człowiek nie czuje , jak mu się rymuje :D
andab3 pisze: długości fal co płyną w sina dal.
... ale nie w siną dal tylko do roślinek .

Pierwsze truskawki już zjedzone , nie były bardzo słodkie ale też nie kwaśne, często w lecie kupione z nieznanego źródła są znacznie gorsze ... i niesamowicie są aromatyczne :-)
Kilkanaście jeszcze rośnie i dojrzewa, w pudełkach po lodach i w ciasnocie ....
DSC_4930 (2).JPG
DSC_4928 (2).JPG
Zachęcony tym że w ogóle urosły i dojrzały , zamówiłem w profesjonalnej firmie sadzonki i właśnie przyszły :
DSC_4932 (2).JPG
DSC_4934 (2).JPG
W sobotę zaczynam wysadzanie, mam nadzieje że nie popełnię już tylu błędów co za pierwszym razem :-D
Może uda się na Wielkanoc znowu posmakować świeżych owoców truskawki :-)

Postaram się relacjonować na bieżąco .

Pozdrawiam Stanisław :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Danka »

Stasiu, od samego patrzenia ślinka pociekła :P
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Danka pisze:...od samego patrzenia ślinka pociekła
To cóż stoi na przeszkodzie ???
Producenta sadzonek masz niedaleko (okolice Zielonej Góry ), a lampy LED od 1 lutego już są produkowane u nas w Lublinie i są w sprzedaży ........ i za mniej więcej 6 tygodni możesz mieć dojrzałe truskawki :-D :-D :-D
Piszę za 6 tygodni bo tak mi wyszło, posadziłem sadzonki 10 grudnia a po 20 stycznia zaczęły dojrzewać .
Jak by się dobrze nimi opiekować to może być że i kilka dni wcześniej by wyszły .
A mając lampę to i przy okazji można na wiosnę wyhodować sobie piękną rozsadę na działeczkę, albo nawet w lecie jeśli pogoda nie dopisze to można na balkonie podoświetlać roślinki żeby ładniej owocowały .

Pozdrawiam Stanisław :-D
ODPOWIEDZ