Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

A ja znów znalazłam ciekawy artykuł :)

Coś mi się zdaje, że Rafał będzie pisał na temat doświetlania w poradniku :hyhy:

No coż, moja lampa na dzień dobry będzie mieć 37W z możliwością dokładania diod i regulacją natężenia światła. Dwie diody będą 5W o świetle białym zimnym, dodatkowo 4 x 3W czerwone, 2 x 3W niebieskie, 1 x 3W pomaranczowa, UV i podczerwień. Jeśli będzie potrzeba to dołożę jeszcze czerwonych.

UV ma takie parametry--
- Długość fali: 400-410nm
- Strumień świetlny: 6-10lm
- Kąt świecenia: 120°

Niebieska Royal Blue
- Długość fali: 450nm
- Strumień świetlny: 30-40lm
- Kąt świecenia: 120°

Podczerwień
- Długość fali: 740-745nm
- Strumień świetlny: 10lm
- Kąt świecenia: 140°

Czerwona
- Długość fali: 660nm
- Strumień świetlny: 60-70lm
- Kąt świecenia: 120°

Pomarańczowa
- Długość fali: 600-610nm
- Strumień świetlny: 60-80lm
- Kąt świecenia: 120°

O białych nie mam danych bo z odzysku. Jeśli się nie sprawdzą to wymienię.

Kąt świecenia będzie zawężony do 45-60*.

To tyle danych technicznych. Reszta wyjdzie "w praniu"

I wygląda na to, że następnym kierunkiem będzie oświetlenie plazmowe (LEP) :looka:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam ponownie :-)
Merghen pisze:A ja znów znalazłam ciekawy artykuł
.. no tak Małgorzato, artykuł ciekawy ale niestety tak jak już pisałem był by gdyby nie błędy zarówno merytoryczne jak i w wiedzy autora , a może tylko w niewłaściwej analizie zagadnienia .

O ile prawdą jest ze :
Niedostateczna ilość światła powoduje nie tylko spowolnienie procesu wzrostu (wolne tempo fotosyntezy),
ale również niekorzystnie wpływa na rozwój roślin — nadmiernie wydłużone, wiotkie łodygi, zmniejszona
ilość chlorofilu w tkankach. W słabo wykształconych chloroplastach zmniejszona jest intensywność
fotosyntezy, nawet przy późniejszej dostępności światła. Może to prowadzić do ograniczenia produktywności
roślin.
... to ciąg dalszy to już różnie, jak to mówią Chińczycy - wciskając nam różną tandetę LED - cierpliwość papieru jest nieograniczona ... a poza tym rozwój technologii LED jest tak dynamiczny że większość podawanych w tym artykule z niespełna przed roku informacji jest mocno przestarzała .

np. sprawność LED na dzień dzisiejszy to w biały - zimny zdecydowanie ponad 150 lumenów/W
a najwyższe biny markowych chipów to już nawet 200 lumenów / Wat .
W cieplejszych barwach trochę niżej ale też zdecydowanie ponad 100 lumenów / Wat .
Co się zaś tyczy barwnych diod LED interesujących nas z punktu widzenia budowy lamp asymilacyjnych to dla :

czerwona 660 nm mają wydajność promieniowania dla prądu zasilania 350 mA:
bin 2T / 315 mW / 2,45 μmol/Ws
3T/ 355 mW / 2,76 μmol/Ws
4T/ 400 mW / 3,12 μmol/Ws
niebieska 445nm dla prądu zasilania 350 mA :
bin 2U / 500 mW / 1,87 μmol/Ws
3U / 560 mW / 2,11 μmol/Ws
.... przy zwiększeniu prądu zasilania do 700mA wydajność diody 660nm rośnie 1,94 raza
a niebieskiej 455nm 1,79 raza

Tak więc aby być na bieżąco z postępem w technologii LED należy stale śledzić co nowego się pojawia bo to daje nowe możliwości i ułatwia skonstruowanie lepszych i bardziej wydajnych lamp .

Ale taka de-aktualizacja danych jest normalna .

Nie do przyjęcia jednak jest sposób definiowania i pomiar wydajności lamp asymilacyjnych w lumenach, tak jak już wcześniej pisałem do określania tego parametru służą jednostki - umol/ sekundę .

Do pomiaru tej wielkości najlepiej stosować dedykowany przyrząd którym oprócz strumienia w paśmie widzialnym można zmierzyć wartość promieniowania PAR w Watach /m kw.
i natężenie promieniowania PPFD w umol/m kw. / sekundę .... foto poniżej :
DSC_4687 (2).JPG
a dobrze by było żeby można również obejrzeć spektrum jakie emituje lampaLED :
DSC_4685 (2).JPG
I jeszcze jedna informacja :
Obecnie można z niezbyt drogich diod produkcji "dalekowschodniej" budować panele które pozwalają na osiąganie plonów w granicach 1g/w. A na niektórych gotowych panelach, zbudowanych w oparciu o diody podobnej klasy, ludzie wyciągają plony podchodzące pod 1,3 g/w. Diody pozwalające zbliżyć się do tego można kupić nawet w cenie nie przekraczającej 1$ za sztukę.
W chwili obecnej markowe diody LED można kupić już poniżej 1$ / Wat .

i tu dochodzimy do sedna sprawy ...
malina pisze:Stanisławie ,nie drogo Ci to wyszło , a na krzaczkach ogórków to chyba małe ogóreczki .
.... mowa tu oczywiście o wyliczanych w poprzednim moim poście kosztach eksploatacji moich eksperymentalnych lamp LED .
Skąd tak niskie koszta eksploatacji ????

A właśnie dzięki zastosowaniu chipów LED najnowszej generacji :-D :-D :-D

Może Ktoś powiedzieć "OK ale takie chipy są drogie to i lampa LED będzie droga w budowie bądź zakupie gotowego urządzenia " ... nie do końca jest to prawda .

Dlaczego ????

Kupując bądź samodzielnie budując lampę LED podstawowymi parametrami jakie musimy określić to spektrum emisji lampy oraz jej strumień promieniowania energii fotosyntetycznie-czynnej .
Bardzo często jedynym parametrem na jaki kupujący zwraca uwagę jest moc elektryczna lampy i czasami własnie emitowane spektrum światła . A to podstawowy błąd .

Markowe chipy LED mają bardzo wysoką sprawność , na dzień dzisiejszy przekraczającą ponad 50% , ich "wschodnie " zamienniki są często nawet ponad 2 razy mniej sprawne .
Ważna jest także żywotność o której już poprzednio pisałem która też jest często kilka razy większa .

Można powiedzieć - owszem ale markowe chipy są drogie - tak są ale dla wyemitowania tej samej ilości energii PAR potrzebujemy np. 2 razy mniej markowych chipów niż ich zamienników .
Jeśli stosujemy jakąś optykę to również do mniejszej ilości sprawniejszych chipów potrzebujemy proporcjonalnie mniej soczewek-kolimatorów .

Wydajniejsze chipy wytwarzają więcej energii PAR z tej samej mocy elektrycznej a więc siłą rzeczy muszą wytwarzać mniej ciepła co skutkuje mniejszym a co za tym idzie i tańszym radiatorem który ma mniej ciepła do wychłodzenia .

Skoro najnowsze markowe chipy są sprawniejsze to aby uzyskać odpowiedni strumień promieniowania PAR użyjemy mniej mocy elektrycznej a więc i mniejszy i tańszy zasilacz .

I co najważniejsze .. finalnie koszt zakupu albo budowy naszej lampy może być bardzo podobny a jej sprawność spowoduje że będzie zużywać znacznie mniej energii elektrycznej .... tak jak moje lampy które są używane do prowadzenia eksperymentu

Dodatkowo w lampach w których występuje możliwość sterowania spektrum lampy stosuje sie drivery mniejszej mocy a więc czasami trochę tańsze ;-)

REASUMUJĄC ... w myśl przysłowie " z gów..a złota nie wyklepiesz " warto stosować dobre chipy w Asymilacyjnych lampach LED

To tyle na dzisiaj .... aha, jeszcze mała ciekawostka : moje truskawki ... chyba się udało kilka zapylić bo zaczęły rosnąć :-D :-D :-D
DSC_4672 (2).JPG
DSC_4671 (2).JPG
Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

balti111 pisze: np. sprawność LED na dzień dzisiejszy to w biały - zimny zdecydowanie ponad 150 lumenów/W
a najwyższe biny markowych chipów to już nawet 200 lumenów / Wat .
W cieplejszych barwach trochę niżej ale też zdecydowanie ponad 100 lumenów / Wat .
Co się zaś tyczy barwnych diod LED interesujących nas z punktu widzenia budowy lamp asymilacyjnych to dla :

czerwona 660 nm mają wydajność promieniowania dla prądu zasilania 350 mA:
bin 2T / 315 mW / 2,45 μmol/Ws
3T/ 355 mW / 2,76 μmol/Ws
4T/ 400 mW / 3,12 μmol/Ws
niebieska 445nm dla prądu zasilania 350 mA :
bin 2U / 500 mW / 1,87 μmol/Ws
3U / 560 mW / 2,11 μmol/Ws
.... przy zwiększeniu prądu zasilania do 700mA wydajność diody 660nm rośnie 1,94 raza
a niebieskiej 455nm 1,79 raza
Dziękuję za podpowiedź z tymi μmol'ami. Okazało się, że podczerwień ma 350-700mA , czerwona, pomarańczowa, UV i niebieska 700 m. Z tego wynika, że mogę to μmol powiększyć :D

Staszku, wiem, że Ty w tym siedzisz. Ja jestem tylko dyletantem. Mój brat, choć elektronik i informatyk też działa w innych kierunkach, bardziej informatycznych a nie elektrycznych. Zna się jednak na podstawach łączenia diod i z grubsza na LED'ach na tyle by coś sklecić. Ja tylko podsyłam mu artykuły ale wiem z doświadczenia, że ma ograniczony czas na ich czytanie a tym bardziej na wyłapywanie ewentualnych błędów, nieścisłości. Ja zaś próbuję to robić za niego ale fizyka, choć bardzo lubiana, już dawno została zastąpiona przez bardziej prozaiczne przedmioty życia codziennego. Dlatego gdy okazało się, że jest ktoś, kto może zweryfikować pewne informacje to podesłałam artykuły, które znalazłam i które choć trochę rozjaśniały mroki oświetlenia LED'ami :P

A do tego linku zagłądałeś?
Merghen pisze:Znalazłam ten artykuł. Mam nadzieję, że link zadziała i... chyba mogę go wstawić jeśli chodzi o regulamin forum...
Ciekawa jestem opini?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Iga51 »

Kibicuję Waszej dyskusji. Czytam wszystkie informacje jakie wymieniacie miedzy sobą i linki podane przez Gosię. Ale, jak na razie mogę tylko śledzić wątek i podziwiać rośliny z eksperymentu Stanisława.
Stasiu, czy zapylałeś kwiatki środkiem do zapylania, czy siałeś odmiany samopylne?
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Witam, nie bardzo jest czas pisać dalej ale odpiszę chociaż na pytanie odnośnie zapylania .
Truskawki przywiozłem od znajomych ze wsi, nie mam pojęcia jaka to odmiana a zapylałem je postrzępionym patyczkiem do uszu - takim z watą :-D :-D :-D więc chyba ta metoda działa ;-)
Kupiłem wczoraj preparat Betokson ale jeszcze nie używałem może użyję do pomidorów i ogórków jeśli uda się doprowadzić testowe roślinki do stanu kwitnienia .
A do tego linku zagłądałeś?
Merghen pisze:
Znalazłam ten artykuł. Mam nadzieję, że link zadziała i... chyba mogę go wstawić jeśli chodzi o regulamin forum...


Ciekawa jestem opini?
.. no cóż , długo by pisać, ale napiszę tyle, jest już przestarzały, wygląda na sponsorowany .
mgr inż. Marek ŻUPNIK
e-mail: marek@pxm.pl
Firma PXM w Krakowie
p. mgr Żupnik reklamuje w nim produkt swojej firmy "PXM" , sama lampa jest w jakiś tam sposób przemyślana, jest regulacja mocy świecenia poszczególnych barw, ale umieszczenie w jednej soczewce 4 chipów to już fuszerka na całego .
Tak samo twierdzenie że system sterowania DMX :
Sterowanie lampami odbywa się za pomocą
protokołu cyfrowego DMX-512 [1], zdefiniowanego
przez USITT (United States Institute
for Theatre Technology). Jest on obecnie najlepszym i powszechnie stosowanym
protokołem sterowania oświetleniem.
... to bzdura, jest to bardzo przestarzały system stosowany od kilkunastu lat w technice scenicznej .
Najnowszym systemem tego typu jest system sterowania DALI .

Warto natomiast zwrócić uwagę na rysunki od 1 do 6 i ich opisy . Wyjaśniają one jak długość fali wpływa na sprawność fotosyntezy .
Pisałem o tym w moim poście o pomiarach nie strumienia światła widzialnego w lumenach tylko pasma PAR w umolach .

Również warto poczytać w tym artykule o samej fotosyntezie i zależnościach różnego oddziaływania światła na system fotomorfogenetyczne roślin .

I jeszcze jedno , przywołane w artykule chipy LED Oslon SSL to najlepsze i na chwilę obecną najbardziej wydajne
chipy LED dedykowane dla lamp asymilacyjnych jakie są produkowane na skalę przemysłową .

Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Technika idzie bardzo na przód wiec nie ma co się dziwić, że pewne rzeczy są przestarzałe. Jednak ogólna zasada jest sprawdzona a dane dot. fotosyntezy itp. jak najbardziej wiarygodne a to już dużo. Muszę jeszcze poczytać o tych wydajniejszych chipach...

Z ostatnich doniesień wynika, że być może dziś próbnie będzie podpalona moja lampa a jutro testowana jak wygląda na szybie. Potem tylko pewne kosmetyczo-wizualne ulepszenia ( wszak gablota mieści się w pokoju gościnnym) i zacznę testowanie. Byłoby to już dziś ale wiatr pozrywał bratu gonty z dachu na garażu i musi go zabezpieczyć przed następnymi silnymi wiatrami, które mają wiać u nas w nocy.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Nie zmieściłam się w czasie więc będzie post pod postem chyba, że zadziała calenie postów...

Szukałam tych diod Oslon SSL (wygląda, że produkuje je Osram) ale na polskim rynku nie znalazłam, jedynie na e-buy angielskim. Są inne, firmy Helio. Ja kupiłam diody firmy Epiled... Nie wiem teraz czy są OK :/

Pisanie nazw firm nie jest zabronione w regulaminie, jedynie wstawianie linków do sklepów je oferujących więc możesz spokojnie napisać jakiej firmy diody wykorzystujesz w testach.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Merghen pisze:Szukałam tych diod Oslon SSL (wygląda, że produkuje je Osram) ale na polskim rynku nie znalazłam, jedynie na e-buy angielskim. Są inne, firmy Helio. Ja kupiłam diody firmy Epiled... Nie wiem teraz czy są OK
Witam, no tak Oslony SSL produkuje firma Osram-OS , a co do dostępności to są dostępne ale nie powszechnie .
A co się tyczy chipów firmy Epiled to jeśli znasz bin to można sprawdzić w karcie produktu jaka jest wydajność .
Bardzo ważne jest żeby zapewnić im skuteczne chłodzenie - im zimniejsze tym bardziej sprawne .
Tak jak porównywałem przed chwila to od SSL Osram są średnio mniej wydajne o około 30 do 40 % ale ważny jest bin wydajności promieniowania diody . Podaj proszę to porównam .
Deklarowana żywotność do spadku promieniowania L 70 też jest niższa i mocno zależna od skuteczności chłodzenia, ale to mniej istotne bo lampy te nie świecą przez cały rok / 24 godziny a na ogół kilka miesięcy w roku, więc nie zdążą się zdegradować nawet po kilku latach .

Pozdrawiam St :-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Przy niebieskiej znalazłam taką specyfikację
Forward Current IF 700 mA
Peak Forward Current IFP 800 mA ReverseVoltage VR 5 V
Power Dissipation PD \ mw
Electrostatic discharge ESD 10000 V
Operation Temperature TOPR -25~+120 ℃ Storage Temperature TSTG -40~+80 ℃
Lead Soldering Temperature TSOL 330 ℃ for 5sec Max。
Conditions: Pulse Wide≤10msec≤1/10
Forward Voltage VF IF=700mA 3.2 - 3.4 - 3.6 V Reverse Current IR VR=5V 0 2 50 uA
Viewing Angle 2θ1/2 IF=700mA 120 deg Luminous Flux Φ IF=700mA 30 -- 40 lm
Waveleng WD IF=700mA 445 - 447.5 - 450 nm Recommend Forward Current IF(rec) IF=700mA - 700 - 750 mA

Nie wiem czy to coś Ci da. Nic więcej nie znalazłam :/

Chciałam w załącznikach zamieścić PDF ale nie mogę a w tej specyfikacji jest tabelka więc wszystkie dane są lepiej widoczne.

Teraz żałuje, że nie kupiłam diod cree XP :evil:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

Merghen pisze:Teraz żałuje, że nie kupiłam diod cree XP
Niczego nie żałuj, Cree nie jest wcale takie świetne, trochę lepsze od tego co kupiłaś ale chyba znacznie droższe ?

Co do Twoich binów to nie chodziło mi o dane z karty produktu tylko konkretnie w jakim binie selekcji wydajności są te Twoje diody ?
Sama widzisz jaki jest podany rozrzut parametrów nawet w lumenach ...
Merghen pisze:Luminous Flux Φ IF=700mA 30 -- 40 lm

... to różnica około 30% między najgorszym a najlepszym binem .
Powinno to być określone na opakowaniu przesyłki .
Jeśli nie było to może napisz mi na e-mail : hortiled@wp.pl gdzie kupiłaś a ja sobie tam zadzwonię i wypytam jakie biny maja w ofercie .

Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: mmmm5 »

Małgorzatko,to o czym rozmawiacie może zrozumieć tylko dobrze wykształcony fizyk (to TY ?) a ja sobie to czytam jak ciekawie brzmiącą poezję....
Ale chętnie zobaczę co Wam z tego wyrośnie.
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: malina »

Poezja tak , a to o czym wyżej piszą to dla mnie science - fiction :rotfl:
Jestem pełna podziwu dla autorów tematu LED :padam:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Marysiu, ja to taki fizyk z "Koziej Wólki" (nie ubliżając ani miejscowości ani komuś kto tam mieszka)... Poezja jednak dla mnie mniej zrozumiała choć od czasu do czasu lubię poczytać sobie "Pana Tadeusza" a szczególnie opisy przyrody, Leśmian też mi leży :)

Stanisławie, wpadłam już na ten pomysł i napisałam e-mail'a. Jak nie odpiszą to zadzwonię i trochę ich pomęczę :P
Dziękuję, że napisałeś co sądzisz o cree bo zaczynałam mieć wyrzuty sumienia ;) Zdradź jednak może jakiej firmy diod używasz?...

Ojojoj, dla mnie też to trochę brzmi kosmicznie ale da się stawić :rotfl: Juz siedzę w tym temacie ponad miesiąc :zawstydzony:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: Merghen »

Dostałam wiadomość, że wszystkie dane jakie są im znane podane są w specyfikacji. Nic więcej nie wiedzą :/

Jeszcze raz przejrzałam specyfikację i może chodzi o to? :zdegustowany: Znalazłam taki ciąg liter i cyfr HH-3WP2EB06-T...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: Lampy LED - asymilacyjne doświetlanie roślin

Post autor: balti111 »

... a możesz wrzucić jakieś fotki etykiet które były na opakowaniach z diodami ?

St. :-P
ODPOWIEDZ