Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

W minionym tygodniu stałem się posiadaczem nasion Lagerstremii indyjskiej.
Roślina ta pochodzi z Azji, jest drzewem dorastającym nawet do ośmiu metrów. W Polsce jak i w innych zimniejszych krajach, uprawiana jest jako krzew ozdobny, sadzony w donicach, zdobiący latem balkony lub tarasy.


W cieplejszych regionach Polski, Lagerstremie można zasadzić w ogródku, ponieważ wytrzymuje temperaturę od 0 do -20*C. Ja jednak, mimo że ostatnie zimy w Poznaniu są dość ciepłe, i można było by się pokusić się na posadzenie jej w ogrodzie, okrywając ją na zimę, nie będę ryzykować. Jak pamiętam zdarzały się zimy w których mróz dochodził prawie do minus trzydziestu stopni...
Mam już posadzonego jednego zmarzlucha w ogrodzie -Laurowiśnię, która sprawia mi co roku psikusa po przez podmarzanie. Moja laurowiśnia rośnie w ogródku już parę lat, dorosła nawet prawie do 2.5 metrów wysokości (byłą dożo wyższa niż ja), a po zimie, dwa lata temu, pozostał mi z okazałej rośliny, mały, ledwo co dający jakiekolwiek znaki życia kikucik.

Ale nie odbiegajmy od tematu.
Według tytułu - Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty, w niniejszym wątku chcę pokazać Wam moje rezultaty w hodowli tej rośliny.
Zamierzam prowadzić ten wątek tak długo, aż nie pojawią się na wyrośniętych z nasion roślinach kwiaty.
Chyba że eksperyment nie powiedzie się i rośliny padną... :/
Co do kiełkowania to zabezpieczyłem się w ten sposób, ze nasiona podzieliłem na dwie części, oddając jedną z nich, również do wysiania bliskiej mi osobie. W końcu komuś musi się udać.
P1060837.JPG
Według naklejonej na opakowaniu etykietki, wewnątrz torebki powinno być 30 nasion. Podczas podziału próbowałem nawet przeliczyć je, ale po krótkiej chwili miałem dość. zastanawiałem się nawet, czy w ogóle osoba pakująca nasiona, zadaje sobie trud przeliczenia ich. Na moje nie wyćwiczone oko, wydawało mi się że było ich nawet ciut więcej. Ale tego już na pewno się nie dowiem...
Według naklejonej na opakowaniu etykietki, wewnątrz torebki powinno być 30 nasion. Podczas podziału próbowałem nawet przeliczyć je, ale po krótkiej chwili miałem dość. zastanawiałem się nawet, czy w ogóle osoba pakująca nasiona, zadaje sobie trud przeliczenia ich. Na moje nie wyćwiczone oko, wydawało mi się że było ich nawet ciut więcej. Ale tego już na pewno się nie dowiem...
Do nasion została dołączona instrukcja obsługi, czyli jak siać.
Według niej, pierwszą czynnością jaką należy zrobić, jest namoczenie nasion w wodzie, o temperaturze 37C - 40C. i pozostawienia ich w tej wodzie przez 24 godziny.
Do namoczenia wybrałem gliniany kubek, w którym najpierw umieściłem moje nasiona.
Do namoczenia wybrałem gliniany kubek, w którym najpierw umieściłem moje nasiona.
Następnie podgrzałem wodę do temperatury 30C - 40C i zalałem nią nasiona. <br />Temperaturę zmierzyłem poprzez wsadzenie w nią palca wskazującego.
Następnie podgrzałem wodę do temperatury 30C - 40C i zalałem nią nasiona.
Temperaturę zmierzyłem poprzez wsadzenie w nią palca wskazującego.
Jak widzimy na załączonym obrazku, większość nasion pływa na powierzchni wody. <br />Według mnie, po nasiąknięciu powinny opaść na dno. Jak z nimi będzie, przekonam się jutro.
Jak widzimy na załączonym obrazku, większość nasion pływa na powierzchni wody.
Według mnie, po nasiąknięciu powinny opaść na dno. Jak z nimi będzie, przekonam się jutro.
Źródłem wiedzy o Lagerstremi indyjskiej jest: :zawstydzony: Ciąg dalszy za niecałe 24 godziny.
Wtedy napiszę, czy nasiona dalej pływają po powierzchni wody, oraz przedstawię sadzenie ich do ziemi.

W miedzyczasie muszę uszykować (według instrukcji) - mieszankę ziemi (standardowej do roślin doniczkowych), wymieszaną z piaskiem w proporcji 1/2 do 1/2...

.
Załączniki
Sklep GADAR udaj się na zakupy.jpg
Sklep GADAR udaj się na zakupy.jpg (23.2 KiB) Przejrzano 14104 razy
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Danka »

Tadku, powodzenia. Moje nasiona nie wykiełkowały :-? Potraktowałam to jako próbę swoich umiejętności :lol:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Danusiu, również siałaś Largerstemie?
Mogła byś napisać coś o swoim niepowodzeniu?
Czy był jakiś powód?
Pytam, bo być możne dzięki Twoim podpowiedzią, uda mi się ominąć popełnienia takich samych błędów. :padam:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Danka »

tadek pisze:Danusiu, również siałaś Largerstemie?
Mogła byś napisać coś o swoim niepowodzeniu?
Czy był jakiś powód?
Pytam, bo być możne dzięki Twoim podpowiedzią, uda mi się ominąć popełnienia takich samych błędów. :padam:
Tadku, nie wiem dokładnie jaka była przyczyna, bo wysiałam nasionka wg przepisu ale nie wykiełkowały. Więc trudno mi teraz podać jakiś powód. :/
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Ja wysiałam takie kupione w sklepie, normalnie, bez namaczania i wykiełkowało jedno. Krzaczek mam już spory i ma prawie 3 lata ale kwiatów jeszcze nie miałam i nie wiem czy doczekam...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Danusia napisała:
Tadku, nie wiem dokładnie jaka była przyczyna
Nie ma problemu Danusiu, czas pokaże czy coś mi wzejdzie z siewu. Dziękuję Tobie za dobre życzenia!

Małgosiu, wrzuć fotkę swojej Lagerstremi. Jestem ciekawy jak twoja jedynaczka wygląda. ;)
Według opisu tej rośliny, powinna ona zakwitnąć niedługo po wysianiu... może to jest bujda?
:(

A poniżej dalsza relacja z sadzenia nasion Lagerstremi
Nasiona tej rośliny, według instrukcji siewu należało moczyć przez 24 h.
Nasiona tej rośliny, według instrukcji siewu należało moczyć przez 24 h.
Po tym czasie jak przypuszczałem nasiona opadły na dno.
Co ciekawe, woda w której były moczone nasiona zabarwiła się na żółto! :zdziwko:
Różnicę przedstawiłem wam na poniższym zdjeciu:
W lewym kubku nasiona wyglądają jak prószka, w prawym nasiona napęczniały i są bardziej widoczne.
W lewym kubku nasiona wyglądają jak prószka, w prawym nasiona napęczniały i są bardziej widoczne.
Nasiona są już wymoczone, czas przygotować ziemię w proporcji:<br />1/2 piasku i 1/2 standardowej ziemi do kwiatów.
Nasiona są już wymoczone, czas przygotować ziemię w proporcji:
1/2 piasku i 1/2 standardowej ziemi do kwiatów.
Ziemia wymieszana, nasiona wysiane...<br />Instrukcja podaje że głębokość sadzenia powinna wynosić 1 cm.
Ziemia wymieszana, nasiona wysiane...
Instrukcja podaje że głębokość sadzenia powinna wynosić 1 cm.
Wysianą Lagerstremie przykryłem pokrywką dla zachowania wilgoci.<br />Wysiew zakończył kot, sprawdzając poprawność przeprowadzonych prac.
Wysianą Lagerstremie przykryłem pokrywką dla zachowania wilgoci.
Wysiew zakończył kot, sprawdzając poprawność przeprowadzonych prac.
Teraz pozostaje czekać na wykiełkowanie roślinek około 60 dni...

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Tadku, niekonieczne jest to bujda - w Grecji widziałam kwitnące, ale być może ja nie mogę jej dogodzić warunkami. Na razie nie wrzucę zdjęcia bo stoi na strychu i przechodzi okres zimownia. Jeszcze trochę a zniosę ją do mieszkania więc wtedy zrobię fotkę choć jak na razie ma bezlistne patyki.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

:zdziwko: Małgosiu, i nie marznie Lagerstremia na strychu? W jakim przedziale waha się tam temperatura?
A co z światłem, ma jasno czy ciemno? W jakim dniu ją wniesiesz do mieszkania? Potem wystawiasz ją na dwór?
:przestraszony: O kurcze! Jeszcze nie mam Lagerstremi a zasypałem Ciebie pytami...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Tadku, tam jest w najgorszym razie 0*C a lagerstroemia rośnie np. we Francji, Grecji a tam też zdarzają się małe przymrozki. I ma światło bo są tam duże okna. Będę ją wnosić na dniach bo tam gdzie rośnie zaczyna się pomału wiosna. A potem idzie na balkon :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Ale jesteś tajemnicza Małgosiu... twoja Lagerstremia nie rośnie na terenie Polski? :zdziwko:
Zresztą w naszym kraju już nie tylko widać zbliżającą się wiosnę, ale też i ją czuć przez wzrost temperatury.
Na dworze każdego dnia jest coraz cieplej (w nocy tylko temperatura spada poniżej zera), i mam nadzieje ze ten stan się nie zmieni...

A co do mojej Lagerstremi, to cały czas czekam na pojawienie się młodych roślinek; i o zgrozo, parę dni temu wyczytałem na Blogu Ogrodniczym o zgorzeli siewek.
Od tego dnia mam dopiero o czym myśleć!
:przestraszony: Nie dosyć że przytupuję z niecierpliwości, to teraz doszła obawa czy młodociane kiełki nie padną porażone zgorzelą lub innym dziadostwem...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Dzisiaj mija 42 dzień wysiewu nasion lagerstremi

Post autor: tadek »

:dontgetit: 42 dni temu wysiałem nasiona lagerstremi, do 60 brakuje 18 dni. Tyle czasu według sprzedawcy potrzebują, aby wykiełkować. W związku z tym od dnia dzisiejszego śmiało mogę przyjmować zakłady (pieniężne), czy pojawią się młode roślinki czy nie.
Poniżej przedstawiam obecną, niezmienną sytuację:
Za każdym razem, gdy idę podejrzeć wysiane nasiona, kot o ile akurat nie śpi, <br />biegnie wtedy za mną robiąc dziwne znudzone miny...
Za każdym razem, gdy idę podejrzeć wysiane nasiona, kot o ile akurat nie śpi,
biegnie wtedy za mną robiąc dziwne znudzone miny...
Wysiane nasiona stoją na ciepłym, nasłonecznionym parapecie w towarzystwie ananasa.
Wysiane nasiona stoją na ciepłym, nasłonecznionym parapecie w towarzystwie ananasa.
Ziemię co jakiś czas troszkę wietrzę i kontroluje czy jest dostatecznie wilgotna.
Ziemię co jakiś czas troszkę wietrzę i kontroluje czy jest dostatecznie wilgotna.
Młodych można dostać!
-jak one dłuuuuuuuuuuuuugo każą na siebie czekać! :zdziwko:

:znudzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Napiszę tak - na 30 nasion może kilka wzejść. Jeśli będzie więcej niż kilka to :padam: dla Ciebie choć jak ja wysiewałam to na torebce nie było żadnej instrukcji i...wzeszło tylko jedno :-D

Moja jeszcze nie obudzona choć wczoraj ją już mocniej podlałam. Pogoda za oknem raczej nie zachęca do budzenia dużych roślin a w pokojach gdzie się da mam już poustawiane donice z tarasowymi, siewkami itp. i starsznie ciasno :kwasny:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Małgosiu, jeszcze jest za rychło aby bić na moją cześć czołem o ziemię :rotfl: .
Może się czasem okazać że nic nie wzejdzie... i co wtedy? Kijem go? :kijemgo: .;)

A co do nasion, to jak napisałem wyżej, podzielone zostały na dwa domy, aby były wysiane dwoma niezależnymi parami rąk. Komuś musi się udać.
Ja już przytupuję z niecierpliwości...
Od wczoraj przeglądam za pomocą lupy powierzchnie ziemi do której wysiałem nasiona, w poszukiwaniu kiełków.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Co to jest, jakiś chwaścik?

Post autor: tadek »

W końcu, po 46 dniach w ziemi do której wysiałem lanerstremie, pojawiło się coś zielonego.
Co to możne być? :zdziwko: Spóźniony chwaścik, czy może moja wypatrywana roślinka?
Wypatrzony liścień zarodkowy jest wielkości łebka od szpilki.<br />Dla porównania, (na poniższym zdjeciu) przymierzyłem go do łepka zapałki.
Wypatrzony liścień zarodkowy jest wielkości łebka od szpilki.
Dla porównania, (na poniższym zdjeciu) przymierzyłem go do łepka zapałki.
P1070383.JPG
Co to jest liścień zarodkowy? Tłumaczy Internetowa Wikipedia
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Nie mam zdjęcia jak wygladała moja siewka ale jeśli mnie pamięć nie myli to jest to czego wyczekujesz - nr 1 :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ