Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Zdjęcie zrobiłem 10 kwietnia. Od tego dnia roślinka nic jeszcze nie urosła.
W tej chwili mógł bym ją mierzyć tylko mikrometrem... :rotfl:

:zawstydzony: - Dziękuję Małgosiu za kibicowanie!
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Od wysiania nasion minęło 66 dni

Post autor: tadek »

Mamy już 28 kwietnia, od wysiania nasion minęło 66 dni.
Jak na razie sprawdziła się przepowiednia z instrukcji wysiewu nasion.
Po 60 dniach dostrzegłem następne mikro liścienie zarodkowe.
Ale na razie to wszystko. Po wykiełkowaniu nasion, mam wrażenie że młode roślinki stoją w miejscu.

Poniżej wstawiłem zdjęcie podglądowe, na którym po dokładnym przyglądnięciu się, widać zarodki lagerstremi.
Zaznaczyłem je czerwonymi znaczkami.
Na tym zdjęciu jest też widoczna moja bohaterka którą przedstawiłem na powyższej fotografii, w poście z dnia 10 kwietnia. Podkreśliłem ją i podpisałem na czerwono. Ona jest tą, która pierwsza wyjrzała na świat.

Tylko tyle że wydaje mi się że wcale nie rośnie!
Nasze chwaiściki w ogródku, po 14 dniach od wykiełkowania, wchodziły by już w dorosłość, a ona?
- Jej się nie spieszy. ;)
P1070594.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Tadku, jak dla mnie to i tak ogromny sukces, że wykiełkowło Ci tak wiele. Moja już stoi na balkonie i obrasta w listki. Muszę jej zrobić zdjęcie byś miał jakiś odnośnik ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Kawusia »

Ja wysiałam bez namoczenia, w zeszłym roku (bo nie wiedziałam) że trzeba, Twoim roślinkom szczerze kibicuję :-) moje niestety nie wyrosły. Za porady dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

:zawstydzony:
- Małgosiu, czy mogła byś opisać jak wyglądał zarodek liścienny w twoim przypadku?
Ja mam wrażenie że u mnie wyrosły dwa gatunki zarodków.
Jeden przypomina mi że tak się wyrażę "pineskę" a drugi mikro roślinkę z czterema listkami.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Tadku, nie pamiętam jak wyglądała młoda siewka. Postaram się poszukać w archiwum ale nie wiem czy wtedy to dokumentowałam zdjęciami. Jak znajdę to wkleję, poproszę tylko o trochę cierpliwości bo mam zaległości ogrodowo-tarasowe a one nie mogą czekać :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Malgosiu, dumając nad młodą siewką stwierdziłem że to co jest podobne jak napisałem do "pineski" to właśnie lagerstemia. Obecnie rośnie druga taka sama. Kolejne są za małe aby je rozpoznać. Zresztą ta roślinka (podpatrzyłem w Internecie) ma okrągłe liski...
Jedno co mnie zastanawia to pozostałe inne dwie siewki. One natomiast nie są podobne do "pineski", tylko do ? :szok:
Jak napisałem wyżej, wyraźnie idzie dostrzec w nich cztery mikro podłużne listki.
- Może to gratisik niespodzianka od firmy? :mrgreen:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Fruwajaca Lagerstremia indyjska

Post autor: tadek »

Lagerstremie indyjską wysiałem już przeszło dwa miesiące temu, są już liścieniowe zarodki i KUPA EMOCJI !

Codziennie rano i popołudniu wystawiam je na słonce, o ile akurat świeci.
Okna mieszkania wychodzą tylko na wschód i zachód, więc muszę latać w te i z powrotem z moimi roślinkami...
Okazuje się jednak że to jeszcze NIC!

Dzisiaj moja największa nie rosnąca mikro roślinka (prawdopodobnie są trzy sztuki) wyleciała w powietrze, a ja prawie ze dostałem z tego powodu histerii. Dosłownie. :zakrecony:
Mailem przez chwilę chęć otworzyć okno i ciepnąć przez nie daleko jak się da pudełkiem z ziemią w którym rośnie moja Lagerstremia.

:zdziwko: A co się właściwie stało ?
Nie wiem z jakiego powodu moje roślinki stojąc dzisiaj na słoneczku lekko oklapły; prawdopodobnie miały za mało wilgoci.
Ja codziennie sprawdzając czy ziemia jest wilgotna, wpycham w jedno i to samo miejsce paluch, przez co mocno ubiła się ziemia w tym miejscu.
- A ja chciałem wsadzić dzisiaj palec nieco głębiej. Do wzruszenia ziemi, użyłem rękojeści metalowej łyżeczki, którą to zacząłem delikatnie grzebać.
No i grzebałem, grzebałem, grzebałem!...
W pewnej chwili, trwało to ułamki sekund, pudełko z siewkami przesunęło się, a w powietrze wyleciała gruda ziemi która rąbła w szybę i upadła na parapet.

:przestraszony: W pudełku gdzie przed chwila rosła moja największa roślinka była mega dziura, podobna do leju po bombie, a po mojej lagerstremia nie było ani śladu!
Tak jak stałem rzuciłem się jej szukać. Delikatnie przejrzałem grudę ziemi leżącą na parapecie, tam jej nie było.
Wobec tego gdzie jest?
Zacząłem z rezygnacją, mętnym z emocji wzrokiem przyglądać się wzruszonej ziemi w doniczce, która stworzyła wał w kolo dziury w pudełku gdzie rosła.
Tam też jej nie widziałem! Dopiero po przegrzebaniu ziemi w pudełku, znalazłem ją. Była zasypana.
Tak jak ją znalazłem, delikatnie ją odgrzebałem i następnie lekko ubiłem ziemię w okół niej.
Potem roślinkę podlałem...

Emocje już opadły, teraz pozostaje mi czekać co będzie dalej.
Co prawda są jeszcze dwie lub trzy inne, ale jak ta przeżyje to będzie świadczyć że lagerstremia jest silną rośliną!

- Muszę dodać:
Zarodki mojej lagerstremi nie rosną. Wydaje mi się że są takie jak były.
Ciągle przypominają pinezkę! :zalamany:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

9 maj - podgląd Lagerstremi

Post autor: tadek »

Mamy 9 maj, lagerstremi jak na razie nie wyrzuciłem jeszcze przez okno... ;)
- ale zastanawia mnie fakt, dlaczego nie zaczęła wypuszczać jeszcze przewodnika z liśćmi? :zdziwko:
Czy ktoś z was potrafił by mi na to pytanie odpowiedzieć?
Od pojawienia się liścienia zarodkowego minął już miesiąc.
Na zdjęciu, młoda roślinka która pojawiła się 10 kwietnia. (Patrz w poście napisanym 10 kwietnia).<br />Jest to ta sama roślinka na którą dokonałem zamach. O dziwo, nic jej się ie stało.<br />Ponadto, na tej fotografii, na drugim planie, widać kiełek roślinki nn. <br />Wygląda jak by wschodziła trawa, ale po przeszło dwóch miesiącach od dnia siewu?
Na zdjęciu, młoda roślinka która pojawiła się 10 kwietnia. (Patrz w poście napisanym 10 kwietnia).
Jest to ta sama roślinka na którą dokonałem zamach. O dziwo, nic jej się ie stało.
Ponadto, na tej fotografii, na drugim planie, widać kiełek roślinki nn.
Wygląda jak by wschodziła trawa, ale po przeszło dwóch miesiącach od dnia siewu?
O zamachu przeczytacie w poście zatytułowanym: "Fruwajaca Lagerstremia indyjska". :mrgreen:
I jeszcze jedna niespodzianka która ujawniła się na zdjeciu:<br />Nie podobna do lagestremi następna roślinka nn. (?)
I jeszcze jedna niespodzianka która ujawniła się na zdjeciu:
Nie podobna do lagestremi następna roślinka nn. (?)
Tak prezentują się dwie następne młodociane, nie rosnące roślinki langestremi.
Tak prezentują się dwie następne młodociane, nie rosnące roślinki langestremi.
Zastanawiam się też, czy nie zrezygnować z wystawiania młodych siewek na palące słońce... ponieważ mam wrażenie jak by one od tych promieni słonecznych zaczęły ciemnieć...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Merghen »

Tadku, obiecałam zdjęcie mojej lagerstroemii. Oto ona:
Obrazek
To ta w kącie, jest na wysokim wiklinowym kwietniku więc nie jest taka wysoka.

Tutaj lekkie zbliżenie:
Obrazek

Mam ją trzeci rok ale jeszcze nie kwitła. Czy zakwitnie teraz też nie jestem pewna ale już liście i jej pokrój bonsai (sama taki wybrała) zdobią balkon choć nie powiem, chciałabym ją doprowadzić do kwitnienia bo wysiewałam ją ze względu na kwiaty.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Jest lagerstremia :rotfl: Dziękuję Małgosiu za pokazanie fotki.

Małgosiu, w Internecie wyczytałem że Lagerstremie nie kwitną u nas, bo jest im za zimno.
:kwasny: A mojej daleko do takich rozmiarów...
Myślę że z moich sadzonek nic nie będzie, bo ile można czekać na pojawienie się listków... :lol:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Lagerstremia, - odmiana mini

Post autor: tadek »

Minął już miesiąc od wzejścia nasion lagerstremi, i nic dalej się z nią nie dzieje.
Młode dwu liścienie tej rośliny jak wyglądały miesiąc temu, tak wyglądają dzisiaj, z tą tylko różnicą że stały się bardziej okazalsze rozrastając się w szerz. Żadnego pędu ani nowych liści jak na razie nie wypuściły.
9 maja napisałem że:
Zastanawiam się też, czy nie zrezygnować z wystawiania młodych siewek na palące słońce... ponieważ mam wrażenie jak by one od tych promieni słonecznych zaczęły ciemnieć...
Tak przy tym postanowieniu pozostałem.
Od tego czasu roślinki cały dzień stoją na zachodnim parapecie, słońce zagląda do nich tylko popołudniu. Przynajmniej nie są już przypalane porannym słońcem.

Poniżej wstawiłem kilka zdjęć przedstawiajacych bieżącą sytuację.
Zdjecia te zostały zrobione dzisiaj, w godzinach porannych.
Jak widać na powyższym jak i na poniższym zdjęciu, dwu liścienie lagerstremi nie zmieniły się w wyglądzie w porównaniu do zdjęć wcześniejszych.
Jak widać na powyższym jak i na poniższym zdjęciu, dwu liścienie lagerstremi nie zmieniły się w wyglądzie w porównaniu do zdjęć wcześniejszych.
P1080148.JPG
W ziemi w której rośną lagerstremie, rośnie też taki gagatek.<br />Kto to może być? Pani trawa?
W ziemi w której rośną lagerstremie, rośnie też taki gagatek.
Kto to może być? Pani trawa?
Poniżej wstawiłem też dzisiaj dwu kolorową pelasie, aby coś już w końcu kwitło w tym wątku.
Może zawstydzi to zdjęcie moją lagerstremie, i zmusi ją do rośnięcia?
P1080144.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: wasilewska101 »

Też mam trzyletnią lagę sianą z nasionek . dostałam ja też z Gadaru jako dodatek do nagrody ,czajnika bezprzewodowego ,który wygrałam . Posiałam je w/g wskazówek zeszło trzy , na wiosnę przeniosłam do szklarni gdzie tylko podlewałam a gdy podrosła powsadzałam je do doniczek . Przezimowała tylko jedna i na razie stoi na tarasie i wypuszcza listki .. też czekam na jej kwitnięcie . Dowiedziałam się że aby zakwitła trzeba ją już w marcu przenieść do ciepłego i widnego miejsca wtedy zdąży zakwitnąć .
Awatar użytkownika
niedźwiedzica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-06-29, 11:07

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: niedźwiedzica »

Hej, kilka dni temu kupiłam hurtem nasionka, które chcę wysiać w ciągu najbliższego roku... m.in. Lagerstroemię. moje są od W. Legutko a na opakowaniu nie ma ani słowa o moczeniu nasion...

"Pięknie i długokwitnący krzew lub małe drzewko wysokości 2-4 m. z korą łuszczącą się podobnie jak u platana. Kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej lub purpurowej tworzą wiechowte kwiatostany o długości 20 cm. Urokliwa roślina do uprawy w pojemnikach, na tarasach, balkonach, do nasadzeń w zacisznych miejscach ogrodu. Nasiona wysiewać w marcu - kwietniu do skrzynek lub na palety pod osłonami. Nasiona do skiełkowania potrzebują temp. 22-25 st. C. Wschody następują po 3-5 tygodniach. Młode rośliny sadzić do pojemników lub w osłoniętych, słonecznych miejscach ogrodu. Kwitną już w pierwszym roku uprawy po 5-6 miesiącach od wschodów. Na zimę, rośliny rosnące w gruncie należy okryć, a uprawiane w pojemniku przenieść do widnego pomieszczenia z temp. 0-10 st. C."


Ciekawi mnie skąd rozbieżność w instrukcjach siewu... I jak to jest z temperaturą u Was? Życzę powodzenia w dalszej uprawie :)
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Halina »

Dla hodowców lagerstremii. Tak wygladają dorosłe kwitnące drzewa.... ale jestem właśnie w ...Nevadzie
Załączniki
photo.JPG
photo2.JPG
ODPOWIEDZ